Panorāma

Dāvis jūtas labi

Panorāma

Neticami: latviete nodzīvojusi līdz 140 gadiem?

Debatē par nākamo Valsts prezidentu

Inteliģence noraida Bērziņa kandidatūru Valsts prezidenta amatam

Valsts prezidentam Andrim Bērziņam vajadzētu beigt prezidenta gaitas, nepretendējot uz otru amata termiņu. To atzīst inteliģences pārstāvji, kuri piedalījās Nacionālās apvienības rosinātajās sabiedriskajās diskusijās par to, kādam jābūt nākamajam Valsts prezidentam. Inteliģence priekšplānā izvirzījusi trīs kandidātus – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, "Vienotības" politiķi Sandru Kalnieti un Latvijas Universitātes rektoru Mārci Auziņu.

Valsts prezidentam jābūt ar kolektīva vadīšanas pieredzi, ar zināšanām politikā, ekonomikā, vēsturē, kultūrā, arī starptautisko sakaru prasmēm, ir jābūt vismaz maģistra grādam, jāprot latviešu valoda, angļu valoda, vēlams arī krievu. Vecums var būt bez ierobežojuma, bet izcelsmes valstij gan noteikti jābūt Latvijai. Tie ir tikai daži no kritērijiem, kas tiek izteikti valsts prezidenta amata kandidātiem.

Par to, kā atrast labāko nākamo atjaunotās Rīgas pils saimnieku, kopsavilkumu nupat ir veikusi Nacionālā apvienība. Tās politiķi uzklausījuši kultūras darbiniekus, zinātniekus, juristus un filozofus. Par līdzšinējo darbību vislabāk novērtēta Vaira Vīķe- Freiberga – augstu novērtēta spēja būt līdzvērtīgai starptautiskajā elitē, ceļot Latvijas tēlu un latviešu pašapziņu.

Valdis Zatlers uzteikts par spēju augt un, neļaujoties partiju spiedienam, atlaist Saeimu.

Bet negatīvi novērtēta pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa spēja konstruktīvi argumentēt Latvijas nostāju pret Krievijas agresiju un kritizētas viņa oratora spējas, atzīstot, ka Bērziņam ir jānoslēdz savas prezidenta gaitas, dodot vietu piemērotākam kandidātam.

Jaunajam prezidentam vairāk jāizmanto savas pilnvaras, jāsasniedz visi Latvijas iedzīvotāji, mazinot sašķeltību. Vislabāk būtu, ja šāds cilvēks būtu bezpartejisks patriots ar skaidru izpratni par Latvijas politiku, vēsturi un vietu Eiropā.

“Lai citi viņu ņemtu vērā nopietni starptautiskajā līmenī. (..)

Un vēl prezidentam būtu jābūt pāri partijām stāvošam. Lai nav tā, ka partijas kombinē, ietekmē un sper ar kājām durvis vaļā pie prezidenta, bet tieši otrādi – prezidents ir viena morālā autoritāte partijām, kuras neatļaujas ar viņu spēlēt un viņu arī uzklausa. Tātad – respektējams garīgais līderis. Tas skan ļoti ideāli, bet tas nenozīmē, ka tādu cilvēku nav,” par inteliģences izvēli stāsta Nacionālās apvienības politiķis Ilmārs Latkovskis.

Norādīts uz tādām kandidatūrām kā Egils Levits, Sandra Kalniete un Mārcis Auziņš. Visi trīs šie kandidāti ceturtdien tika izvirzīti arī “Vienotības” rosinātajā diskusijā, kur piedalījās pasažieru pārvadātāju nozares vadītāji no dažādiem Latvijas novadiem. Balsojumā vienādu balsu skaitu saņēma Auziņš un Levits. Šajā auditorijā līdzās jau dzirdētām kvalifikācijas prasībām tika minēts arī, ka prezidents nedrīkst būt ne gejs, ne lezbiete. “Es nekad nepiekristu tādam kā Eltons Džons,... [viņš] vēl bērnus adoptē, .... [viņa] vērtību izpratne stipri atšķiras no pārējās sabiedrības. Tas neder,” saka uzņēmējs Uldis Kolužs.

Pārvadātāji pauda, ka stingram mugurkaulam ir jābūt ne tikai iekšpolitikā. Tāpēc atzinīgi tika novērtēta prezidenta Bērziņa atteikšanās tikties ar Tibetas garīgo līderi Dalailamu. Tieši tādēļ Ķīna šobrīd iepērk Latvijas, nevis Igaunijas vai Lietuvas pienu. Dalībnieki atzina – iepriekš šķitis, ka atrast labu kandidātu būs daudz vieglāk.

Uzņēmuma “Nordeka” valdes priekšsēdētājs Sergejs Zabavņikovs atzina, ka ir nobalsojis par LU rektoru Mārci Auziņu. “Tāpēc, ka es arī esmu drusku no zinātnes un man tas cilvēks tāpēc it kā tuvāks,” pamato Zabavņikovs. Vinš gan atzīst, ka nezina, vai politiķi ņems vērā sabiedrības viedokli.

Diskusijas vadītājs Valdis Melderis gan uzsver, ka politiķus var piespiest ņemt vērā sabiedrības uzskatus. “Es izvēlos būt naivs. Protams, vienmēr var teikt, ka nav jēgas neko darīt un politiķi būtu ļoti priecīgi, ja mēs tā domātu. Jo viņi teiktu – nu, ar mums neviens nerunā, mums nekas cits neatlika, kā pieņemt tādu lēmumu, un mēs paši savā starpā izdomājām. Ja viņiem nepārtraukti atgādinātu, ka mēs esam viņu darba devēji un domājam citādi, gluži spļaut acīs neviens neuzdrošinātos,” norāda Melderis.

Nacionālās apvienības apkopotie dati liecina, ka debatētāji no akadēmiskām un kultūras darbinieku aprindām norādījuši, ka "Saeima nedrīkst atkārtot pēdējos gados piekopto tautai pretīgo shēmošanu, partiju goda lieta ir savlaicīgi nosaukt kandidātus. Tiem jāpiedalās publiskās debatēs. Balsojumam Saeimā jābūt atklātam. Jābeidz "zirgu tirgus", kad prezidenta ievēlēšana tiek rēķināta pēc partiju pārstāvniecības galvenajos valsts amatos.

Pagaidām vienīgais oficiālais kandidāts Valsts prezidenta vēlēšanās ir Latvijas Reģionu apvienības līderis Mārtiņš Bondars. Bērziņš savu viedokli vēl nav paudis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti