Pusdiena

Pusdiena 17.12.2018

Pusdiena

Ungārijā nedēļas nogalē iedzīvotāji protestēja pret virsstundu skaita palielināšanu

Par iepriekšējo gadu ''Dod Pieci'' mērķiem

Iepriekšējo gadu «Dod pieci!» mērķi - citiem rasti risinājumi valsts līmenī, citi aizvien aktuāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šovakar, 17.decembrī, tiks dots starts labdarības maratonam ''Dod pieci!''. Šogad akcijā vērš uzmanību uz ģimenes nozīmi bērniem un akcijā saziedotā nauda tiks izlietota īpašai programmai, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem. Akcija šogad notiks jau piekto reizi, un Latvijas Radio korespondents Rūdolfs Krieviņš atskatījās uz iepriekšējo gadu labdarības maratonos paveikto.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

2014. gada decembris ir sākums nu jau par Ziemassvētku tradīciju kļuvušajam labdarības maratonam ''Dod pieci!''.

Pirmajā gadā līdzekļus vāca Ziemassvētku dāvanām vientuļajiem senioriem. Pateicoties ziedotājiem, Ziemassvētkos tika iepriecināti vairāk nekā 5 tūkstoši vientuļo senioru.

Ar šādu devīzi tika aizvadīts otrais ''Dod pieci!'', kurā saziedoja vairāk nekā 135 tūkstošus eiro. Par šo naudu 55 ģimenēm, kurās aug bērns ar īpašām vajadzībām, uz gadu varēja noalgot auklīti, kas bērnu ik mēnesi 32 stundas aprūpē, kamēr vecāki aiziet uz veikalu, pie friziera vai kur citur. Šobrīd gan ziedotāju vairs tik daudz nav, tāpēc šādu pakalpojumu šogad saņēmušas 33 ģimenes. Nevienai līgums nav slēgts uz gadu, ne visām var arī nodrošināt 32 stundas, jo auklīte pieejama tikai tad, ja tam ir līdzekļi.

„Mums ir no Riebiņu pagasta, mums ir no Daugavpils, ir no Madonas ciematiem, ir visa Latvija aptverta. Tie ir bērni ar ļoti smagu invaliditāti, un mēs tiešām, taupot līdzekļus, piedāvājam ģimenēm varbūt viņiem nevajag 32 stundas, varbūt stāvoklis nav tik slikts un pietiek ar pusslodzi. Arī tādi mums cilvēki ir, kas saka, mums pusslodze pietiek, drusciņ, kā saka,” stāsta Ņina Menģele, projekta „Mīļā auklīte vadītāja”.

Auklīšu programmas koordinēšanu veic invalīdu un viņu draugu apvienība „Apeirons”. Kā stāsta „Apeirona” vadītājs Ivars Balodis, tādēļ bez ziedotājiem līdzekļus cenšas piesaistīt arī caur dažādiem projektiem, jo tieši šādu pakalpojumu valsts vai pašvaldības joprojām nenodrošina.

„Redzam tās reālās ģimenes, mēs redzam tās reālās situācijas.

Redzam, ka tiešām tām ģimenēm nav tā atbalsta ne no valsts, ne pašvaldības puses.

Tie atbalsta veidi ir daudz un dažādi, bet viņi reizēm ir birokrātiski, reizēm viņi nav mērķēti uz pašu ģimeni kā tādu, un tad tiešām sanāk tā, ka tā ģimene paliek viena pati,” skaidro Balodis.

Bet pirms diviem gadiem akcijā palīdzēja onkoloģiskajiem pacientiem. Tika savākti gandrīz 200 tūkstoši eiro biedrības  ''Dzīvības koks'' psihosociālās rehabilitācijas nometņu rīkošanai. Ziedojumi deva iespēju 2017. gadā nometnes apmeklēt vairāk nekā 500 vēža pacientiem. Kā stāsta biedrības vadītāja Gunita Berķe, akcija problēmai pievērsa uzmanību arī augstākajā līmenī, tāpēc no šī gada to finansē valsts.

„Šis gads ir bijis bagāts. Šogad mums arī bija ļoti daudz nometņu, bet tās jau šogad bija kā valsts apmaksāta programma. Pavisam 24 šogad mums nometnes bija. Un tas turpināsies, esam jau izsludinājuši jaunas nometnes uz nākamo gadu, kur arī cilvēki jau var pieteikties,” stāsta Berķe.

Bet pērn tika sasniegts saziedoto līdzekļu rekords. Tie bija vairāk nekā 350 tūkstoši eiro, kas ļāva izveidot kustību "Plecs".

Tā galvenais mērķis ir strādāt, lai ikvienam bērnam Latvijā būtu iespēja izaugt ģimenē, radot nepieciešamās pārmaiņas sistēmā, likumos un sabiedrībā, stāsta "Pleca" vadītāja Līva Fomrate. Un par rezultātiem runā skaitļi – tieši ar "Pleca" palīdzību šogad no bērnunamiem ģimenē nonākuši 60 bērni.

„Ja mēs gada sākumā redzējām diemžēl situācijas, ka jaunās ģimenes, kas nupat tapušas par audžuģimenēm, atgrieza pirmajos mēnešos bērniņus atpakaļ bērnunamos, tad ar mentoru atbalstu ģimenes ir daudz stiprākas un šādu gadījumu nav.  Mēs šajā gadā esam strādājuši ar tādām kā sekām.

Mēs patiešām vēlamies panākt, ka Latvijā nav nepieciešami bērnunami un nav nepieciešams bērnus šķirt no ģimenēm,”

skaidro Fomrate.

Bet šogad akcijā saziedotie līdzekļi dos iespēju jaunajiem vecākiem jau no nākamā gada pavasara apmeklēt psiholoģisku un praktisku mācību programmu par emocionālās inteliģences attīstību un veselīgas piesaistes veidošanu ar bērnu. Jaunās mācību programma plānota 21 stundas apjomā un tā bezmaksas būs pieejama visā Latvijā.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicinās ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti