Gerhards domā, ka lemt par depozīta sistēmas ieviešanu varētu līdz Saeimas vēlēšanām

Iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanai nepieciešamos lēmumus varētu pieņemt līdz Saeimas vēlēšanām šī gada 6.oktobrī, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" teica vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Viņš norādīja, ka pašlaik attiecīgie likumi atrodas Ministru kabinetā. Viņaprāt, ja pret sistēmas ieviešanu ir tikai Zemkopības ministrija, bet no Ekonomikas un Finanšu ministrijas iegūts apstiprinošs viedoklis, valdībai nevajadzētu būt problēmai pieņemt lēmumu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) informēja, ka atbilstoši Ministru prezidenta rezolūcijā dotajam uzdevumam VARAM turpināja darbu pie tā, lai saskaņotu ar depozīta sistēmu saistītus likumprojektus. Ministrija rīkoja tikšanos un nosūtīja vēstules Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai (LTRK) un Latvijas Tirgotāju asociācijai (LTA) ar aicinājumu izvērtēt sagatavotos likumprojektus, kā arī iesniegt priekšlikumus, iebildumus vai precizējumus.

Sadarbībā ar LTA un LTRK ministrija ir veikusi precizējumus sagatavotajā likumprojektā atbilstoši iesniegtajiem priekšlikumiem. 

Ministrijā skaidroja, ka pēc 19. aprīļa rezolūcijā dotā uzdevuma VARAM priekšlikumus likuma grozījumiem saņēma no "Coca Cola HBC", kā arī no Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas atkārtoti saņēma vēstuli ar iebildumu par abu likumprojektu virzību, savukārt LTRK un Zemkopības ministrija atsūtīja iebildumus par likumprojektu. Turklāt, lai veicinātu sadarbību un nodrošinātu informācijas apriti, pamatojoties uz LTRK lūgumu, termiņš priekšlikumu un iebildumu saņemšanai tika pagarināts līdz maija beigām. 

Gerhards piebilda, ka arī Saeimai "ir tiesības pārņemt šo lietu", jo diskusija sākusies tieši pēc parlamenta iniciatīvas.

KONTEKSTS:

Depozīta sistēmu iepakojumam Latvijā varētu dēvēt par seriālu, jo par to spriests tiek nu jau pārdesmit gadus.Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau iepriekš paudusi apņemšanos līdz vēlēšanām panākt politisku vienošanos par iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu. Taču iepriekšējā reizē tāda iecere tika pazudināta tieši priekšvēlēšanu gaisotnē.

Igaunijā depozīta sistēma pastāv un veiksmīgi strādā jau 12 gadus, bet Lietuva to sākusi pērn. Pircējs par pudeli vai skārdeni veikalā samaksā par desmit centiem vairāk, un, lai šos desmit centus atgūtu, viņam tara jāaiznes atpakaļ uz veikalu. Tādējādi poligonā nenonāk vismaz desmitā tiesa no visiem atkritumiem.

Iepakojuma depozīta sistēma paredz iespēju iedzīvotājiem atgūt samaksāto depozīta maksu par iepakojumu, nododot izmantoto dzēriena iepakojumu taras pieņemšanas automātā vai punktā. VARAM norāda, ka Lietuvas un Igaunijas pieredze liecina, ka līdz pat 90% izlietotā dzērienu iepakojuma tiek nodoti atpakaļ, kā arī gandrīz 100% nodoto iepakojumu ir iespējams pārstrādāt. Ministrijā uzsver - depozīta sistēma veicina iepakojumu nodošanu otrreizējai pārstrādei, samazinot PET pudeļu, stikla un skārda iepakojumu nonākšanu poligonos, kā arī apkārtējā vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt