Gadiem nevar vienoties par uzrakstu Uzvaras parka piemineklim

Vairākas Rīgas domes amatpersonas un politiķi uzskata, ka jāuzstāda paskaidrojoša plāksne pie Uzvaras pieminekļa, jo patlaban galvaspilsētas viesiem nav nekādas informācijas par to.

Vairākas Rīgas domes amatpersonas un politiķi uzskata, ka jāuzstāda paskaidrojoša plāksne pie Uzvaras pieminekļa, jo patlaban galvaspilsētas viesiem nav nekādas informācijas par to. Pirms vairākiem gadiem Maskavas piedāvātā iespēja atjaunot vēsturisko informāciju tika noraidīta un vairāk pie šī neērtā jautājuma pašvaldības politiķi nav atgriezušies.

Vienīgā informācija par pieminekli ir akmens plāksnēs iegravētie gadu skaitļi 1941 - 1945. Savulaik bija arī uzraksts krievu un latviešu valodā, kā arī Ojāra Vācieša slavinošas dzejas rindas, taču bronzas burtus aizstiepuši metāla zagļi. Precīzu tekstu vairs neatceras pat tie, kas tagad to gribētu atjaunot. Bijušais Saskaņas centra Rīgas domes deputāts Igors Pimenovs to meklējis pat arhīvos. Viņš uzskata, ka vajadzētu atjaunot vēsturisko informāciju uz pieminekļa. To savulaik ierosināja arī viens no pieminekļa autoriem arhitekts Gunārs Asaris, jo pieminekļiem ir jābūt tādiem, kādi tie būvēti un nedrīkst pieļaut interpretācijas.

Rīgas domes Pieminekļu padome šo ideju, kuru atbalstīja Maskava, solot finansējumu, pirms pieciem gadiem noraidīja. Tēvzemiešu Jāņa Birka vadītā Rīgas dome bija kategoriski pret, atceras Pieminekļu padomes loceklis Eižens Upmanis. Pēc tam Ušakova vadītā Rīgas dome pie šī jautājuma vairs nav atgriezusies. Pieminekļu padomē esošie politiķi Latvijas Radio sacīja, ka vajadzētu izvietot paskaidrojošo informāciju, taču ir jautājums, ko īsti tur rakstīt.

Atgādināsim, ka pērnā gadsimta sākumā šo vietu sauca par Pētera parku, tad trīsdesmitajos gados pēc uzvaras pār bermontiešiem pārdēvēja par Uzvaras parku, bet pieminekli Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no fašistiskajiem iebrucējiem uzbūvēja 1985. gadā. Pieminekļu padomes vadītājs Ojārs Spārītis uzskata, ka jautājums par paskaidrojošas informācijas izvietošanu līdz šim nav pakustējies, jo katram sasaukumam bijusi sava interpretācija par vēstures notikumiem. Rīgas domei līdz šim neesot bijusi nauda, lai uzstādītu pie visiem pieminekļiem vienādu paskaidrojošu informāciju. Ja kaut kur tādas ir, tad tā esot privāta iniciatīva.

Foto: A.Kārkliņš / LETA

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti