Ekspertes: Konsultācijas pirms abortiem var kļūt par emocionālo vardarbību pret sievieti

Pienākums pirms nevēlamas grūtniecības pārtraukšanas apmeklēt konsultācijas var kļūt emocionālo vardarbību pret sievieti, kura būs spiesta stāstīt svešiem cilvēkiem par savām problēmām, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda bijusī veselības ministre Ingrīda Circene un resursu centra sievietēm «Marta» vadītāja Iluta Lāce.

Viena no grozījumu iniciatorēm, Saeimas deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) gan neuzskata, ka sešu deputātu piedāvātās izmaiņas likumā, kas cita starpā paredz arī pienākumu pirms aborta apmeklēt kādu speciālistu konsultācijas, būtiski apgrūtinātu iespējas pārtraukt grūtniecību.

Bite raidījumā „Krustpunktā” pauda, ka šobrīd valsts daudzas lietas ir sakārtojusi - mātēm maksā pabalstus, līdz bērns sasniedz 1,5 gadu vecumu, ir arī cita sociālā palīdzība, un, iespējams, sievietes, kuras nevēlas bērnus, jo uztraucas par finansiālo aspektu, vienkārši nav informētas par visām iespējām. Šādām sievietēm konsultācijas varētu palīdzēt mainīt lēmumu.

Savukārt resursu centra sievietēm «Marta» vadītāja Iluta Lāce pauda pārliecību, ka konsultācijas būtu brīnišķīga un noderīga lieta, ja tās būtu pieejamas visām grūtniecēm, arī tām, kuras vēlas bērnu, un ja šīs konsultācijas būtu brīvprātīgas.   

Lāce norādīja, ka divas trešdaļas sieviešu, kuras plāno abortu, jau pieņēmušas stingru un izsvērtu lēmumu, tāpēc, ja valsts liks viņām skraidīt pa dažādiem speciālistiem, viņas jutīsies vēl sliktāk. 

„Ja tas viss notiek, mēs institucionalizējam emocionālo vardarbību no valsts puses,” pauda Lāce.

Tam piekrita arī Circene, paužot, ka konsultācijas neatrisinās visas sievietes problēmas, turklāt  šīs konsultācijas var kļūt par „psiholoģisku varmācību”.

Circene uzsvēra, ka daudz noderīgāk būtu izglītot jauniešus par ģimenes plānošanu un kontracepcijas iespējām, kā arī pašvaldībām vai valstij nodrošināt sociālā riska grupas un trūcīgās ģimenes ar kontracepcijas līdzekļiem, 

Circene arī brīdināja, ka aizvien lielāki šķēršļi abortiem veicinās nelegālu abortu biznesu.  

 

Jau ziņots, ka plašu rezonansi un asu viedokļu sadursmi raisījis mēģinājums Saeimā aktualizēt debates par abortu ierobežošanu. Deputāti piedāvā arī obligātas konsultācijas pie vairākiem speciālistiem, turklāt, ja grūtniece ir jaunāka par 16 gadiem, tad konsultācijas būtu jāapmeklē kopā ar  vecākiem. Izmaiņu aizstāvji uzsver, ka tā varētu mazināt abortu skaitu un nepārdomātu lēmumu pieņemšanu. Ginekologi un ar ģimeni vai krīzes situācijām saistītu sabiedrisko organizāciju pārstāvji gan norāda - risinājums jāmeklē pavisam no citas puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti