ECT atsaka Latvijai noteikt liegumu Dānijai izdot Misāni DĀR; viņa pārtraukusi badastreiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir atteikusi Latvijai noteikt pagaidu noregulējumu - liegt Dānijai izdot Latvijas pilsoni Kristīni Misāni Dienvidāfrikas Republikai (DĀR), vēsta aģentūra LETA. Vienlaikus Misāne pārtraukusi badastreiku, jo pašlaik Dānija izdošanu apturējusi.

ĪSUMĀ:

  • ECT atsaka Misānes neizdošanu DĀR.
  • Dānija pagaidām apturējusi Misānes izdošanu DĀR, jo Latvija prasa Misānes izdošanu.
  • Latvijas prokuratūrai ir jauni pierādījumi un Misānes atzīšanās par noziegumiem, kuri ir pietiekami smagi, lai sievieti izdotu Latvijai.
  • Misāne bija pieteikusi badastreiku, kad Dānija lēma viņu izdot DĀR, bet tagad to pārtraukusi.

Latvija vērsās ECT, lai tā izvērtētu iespējamos cilvēktiesību pārkāpumus, ko Misāne varētu piedzīvot Dienvidāfrikas cietumā. Tika lūgts Misāni šai valstij neizdot, kamēr tiesa izskata lietu.

Misāne joprojām atrodas apcietinājumā Dānijā, bet apstiprināts aresta orderis par viņas izdošanu Latvijai. Misānes māsa Mārīte Batraka Latvijas Televīzijai apstiprināja, ka Misāne pārtraukusi badastreiku, bet joprojām nav apstiprinājuma, ka Dānija viņu izdos Latvijai. 

Dānijas prokuratūrai jāsagatavo nepieciešamie dokumenti, process var ilgt līdz divām nedēļām. Dānijas tiesai vēl arī ceturtdien atkal jāpieņem lēmums par aizturēšanas termiņa pagarināšanu, jo tas bija noteikts līdz 20. februārim. Misānes advokāts viņas māsai jau iepriekš norādījis, ka pilnībā par Misānes izdošanu Latvijai būs pārliecināts tikai tad, kad viņa būs lidmašīnā.

Ģenerālprokuratūrā Latvijā tika saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai, kas parāda, ka viņa atzīta par aizdomās turēto ne tikai bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanā. Pārkāpumi ir pietiekami smagi, lai pieprasītu Misānes izdošanu Latvijai. Prokuratūra vēstulē premjerministram par paveikto Misānes lietā arī raksta, ka 17. februārī tā saņēma Misānes pašrocīgi uzrakstītu vaļsirdīgu atzīšanos. Tajā pašā dienā Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā tika ierosināts kriminālprocess. Misāne tika atzīta par aizdomās turēto par Dienvidāfrikā iespējami izdarītiem noziegumiem.

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.  

Iepriekš Misānes izdošana Dienvidāfrikai bija paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā plānots lemt par sievietes iespējamo atbrīvošanu, taču vēlāk Dānija īslaicīgi atlika Misānes izdošanu. Tomēr Dānijas tiesa 14.februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni. Misāne pieteica badastreiku pēc tiesas lēmuma.

Latvija ir atkārtoti aicinājusi Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai. Misānes piederīgie arī vērsušies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), bet tiesa prasību nepieņēma. Tad ECT vērsās Latvijas valdība, lūdzot to vēlreiz izskatīt Misānes izdošanas lietu un, kamēr tas notiek – apturēt izdošanas procesu Dienvidāfrikai. 

Jauns pavērsiens lietā notika 18. februārī, kad Latvijas tiesa pēc Ģenerālprokuratūras lūguma apstiprināja aresta orderi par Misānes izdošanu Latvijai. Aresta orderis prasīts, jo saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai Latvijā. Iepriekš prokuratūrai bija pierādījumi tikai par bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanu – šis pārkāpums nav pietiekami smags Latvijas pilsones izprasīšanai no citas valsts, skaidroja prokuratūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti