Māsa: Dānija pagaidām aptur Misānes izdošanu Dienvidāfrikai, varētu izdot Latvijai

Dānija pagaidām apturējusi Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikai, kur viņa apsūdzēta par sava bērna nolaupīšanu, LTV apstiprināja Misānes māsa Mārīte Batraka.

Misānes māsa arī informēja, ka trešdien, 19. februārī, saņēmusi ziņu, ka Dānija varētu Kristīni Misāni izdot Latvijai, tagad Dānijas prokuratūrai jāsagatavo nepieciešamie dokumenti, kas savukārt var ilgt līdz divām nedēļām.

Misānes advokāts māsai gan norādījis, ka pilnībā par Misānes izdošanu Latvijai būs pārliecināts tikai tad, kad viņa būs lidmašīnā.

Dānijas tiesa 14. februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni, un viņas izdošana bija paredzēta  20.februārī. Kopenhāgenā jau trešdien ieradušies Dienvidāfrikas Republikas pārstāvji, lai atbilstoši iepriekš Dānijas tiesas lemtajam konvojētu Misāni uz Dienvidāfrikas Republiku.  

Otrdien, 18. februārī, pēc Ģenerālprokuratūras lūguma Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir apstiprinājusi aresta orderi par Dānijā esošās Kristīnes Misānes izdošanu Latvijai. Šobrīd tiek gaidīta Dānijas prokuratūras atbilde, un šī brīža situācija nenozīmē, ka Misāne noteikti tiks izdota Latvijai. Nav arī nekādu termiņu, kuros Dānijas pusei jāsniedz atbilde.

Tikmēr valdība otrdien, 18. februārī, atbalstīja Ārlietu ministrijas (ĀM) ierosinājumu Kristīnes Misānes lietā vērsties ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lūdzot vēlreiz izskatīt Misānes izdošanas lietu un, kamēr tas notiek – apturēt izdošanas procesu Dienvidāfrikai. 

Cerības saistītas ar to, ka ECT varētu pamanīt argumentus, ko Dānijas tiesa Misānes lietā nav saskatījusi – piemēram, starptautisko organizāciju vērtējumu par apstākļiem Dienvidāfrikas ieslodzījumu vietās.

Tikmēr tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) nosūtījis vēstuli Dānijas tieslietu ministram Nikam Hekkerupam un ģenerālprokuroram Janam Reckendorfam, uzsverot nepieciešamību izdot Misāni Latvijai, informēja Tieslietu ministrija.  Bordāns uzsvēra, ka tas ir labākais risinājums, jo Latvijā atrodas  Misānes ģimene un bērni.

Bordāns Dānijas tieslietu ministram norādīja, ka Latvijas kompetentās iestādes ir gatavas izmeklēt un saukt pie kriminālatbildības Latvijas valstspiederīgos arī par citās valstīs izdarītajiem noziegumiem. To apliecina arī Latvijas Ģenerālprokuratūras izdotais orderis, kas ir priekšnosacījums  Misānes izdošanai tiesāšanai Latvijā, informēja Tieslietu ministrija.

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību. Dānijas tiesa 14. februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni un gatavojas viņu izdot Dienvidāfrikai.

Latvija atkārtoti aicināja Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai. Misānes piederīgie arī vērsās ECT, bet tiesa prasību nepieņēma. Ārlietu ministrs Rinkēvičs aicināja valdību vēlreiz vērsties ECT. Tajā pašā laikā Latvijas prezidents Egils Levits sasauca sanāksmi, kurā pārrunāja iespējamos scenāriju Misānes aizsardzībai. Viņš norādīja, ka tādi ir vairāki, bet plašāk tos neatklāja.

Otrdien, 18. februārī, kļuva zināms, ka Vidzemes priekšpilsētas tiesa pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras lūguma ir apstiprinājusi aresta orderi par Dānijā esošās Misānes izdošanu Latvijai. Aresta orderis prasīts, jo Ģenerālprokuratūrā saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai Latvijā. Iepriekš prokuratūrai bija pierādījumi tikai par bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanu – šis pārkāpums nav pietiekami smags Latvijas pilsones izprasīšanai no citas valsts, skaidroja prokuratūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti