Panorāma

Minhenes Drošības konferencē kritizē lielvaras

Panorāma

KNAB izmeklē LDz valdes dubultos amatus

Dānijas tiesa atstāj spēkā K. Misānes izdošanu Dienvidāfrikai

Dānija izdos Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Dānijas tiesa piektdien, 14. februārī, lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) tiek vainota sava bērna nolaupīšanā, LTV informēja Misānes advokāts. Misāne tiks izdota Dienvidāfrikai.

ĪSUMĀ:

  • Dānija izdos Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai.
  • Tiesas sēdē advokāts bija iesniedzis jaunus pierādījumus.
  • Prokurors norādīja, ka Misāne ļaunprātīgi novilcina tiesu.
  • ĀM neizpratnē, jo iepriekšējā tiesu instancē lemts par Misānes atbrīvošanu.
  • Pēc likumiem Dānijai būtu Misāne jāatbrīvo.
  • Ministrija turpinās strādāt, lai palīdzētu Latvijas pilsonei pat tad, ja viņa nonāks DĀR.

Dānijas apgabaltiesai piektdien bija jāizšķiras par to, vai atbrīvot Misāni no apcietinājuma vai arī izdot viņu Dienvidāfrikai. Tiesas sēde noritēja pusotru stundu, un Misāne tajā nerunāja. Viņa LTV atzina, ka ļoti cerējusi, ka tiesa lems viņu atbrīvot.

Tiesas sēdē advokāts bija iesniedzis jaunus pierādījumus, lai Misāne netiktu izdota. Savukārt prokurors norādīja, ka Misāne ļoti vēlu nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem un ļaunprātīgi novilcinājusi tiesu. Prokurors prasīja, lai Misāne pēc iespējas ātrāk, 20. februārī, tiktu izdota DĀR.

Tā kā Misāne protestējot sāka bada streiku, bija jāpārbauda, vai viņas veselības stāvoklis ir tāds, ka sievieti var pārvietot. Dānijas cietuma ārsts apliecināja, ka Misānei veselības problēmas nav radušās un viņa var tikt nogādāta DĀR.

Advokāts sēdē uzsvēra, ka sodam jābūt proporcionālam pret nodarīto, norādot, ka DĀR uz tiesu vien Misānei var nākties gaidīt divus gadus.

Prognozēts, ka Misāne varētu tikt izdota nākamnedēļ, ka pēc viņas ieradīsies Dienvidāfrikas konvojs.

Misānes atbalstam pie tiesas arī notika protests.

Mārīte Batraka par Dānijas tiesu Kristīnes Misānes lietā
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Misānes māsa Mārīte Batraka vēl pirms tiesas lēmuma Latvijas Radio pastāstīja, ka tiesā piektdien bija jāvērtē soda proporcionalitāte: “Viss atkarīgs no Dānijas tiesiskuma, kā viņi pieies kā Eiropas pilsonim, vai tomēr paliks spēkā tas, kā sprieduši līdz šim.”

“Tā bija Dānijas prokuratūra, kas bija cēlusi pretprasību, ka Kristīne nav atbrīvojama un ir paturama apcietinājumā, un ka sods nav izciests,” piebilda Batraka.

Kristīnes Misānes māsasdēls Mārtiņš Batraks pie cietuma vārtiem gaidīja lēmumu cerībā ieraudzīt Kristīni cietuma logā un jau gatavībā tūdaļ pat kopā doties uz lidostu, lai beidzot brauktu atpakaļ uz Latviju.

“Kārtējo reizi mūsu cerības, ka bērni redzēs mammu, ir apcirptas. Es pat nemāku komentēt, kas tagad notiksies.. Mēs nepadosimies un cīnīsimies. Es ceru, ka Kristīne ir stipra, viņa izturēs,” sacīja Mārtiņš.

Misānes advokāts Henriks Stagetorns gan LTV atzina, ka viņš īsti vairs nesaskata, ko vēl varētu darīt Misānes labā.

“Nē, patiešām nē, šajā ziņā nē.. Jo mēs visu esam izmantojuši. Esam mēģinājuši doties uz Augstāko tiesu. Tas nav izdevies. Esam izmēģinājuši daudzas lietas, arī patvēruma piešķiršanas iespējas. Un arī tas nav izdevies,” sacīja advokāts.

Ārlietu ministrija ir neizpratnē par Kopenhāgenas apgabaltiesas lēmumu, kas ir pretējs iepriekšējā tiesu instancē lemtajam par viņas atbrīvošanu.

"Eiropas Savienības pilsone atrodas ieslodzījumā Dānijā kopš 2018. gada 9. decembra, bet Dānijas likumi nosaka, ka persona ir atbrīvojama, ja izdošana nav notikusi 30 dienu laikā. Šāda situācija atkārtojas jau otro reizi," paziņojumā medijiem raksta ministrija.

Ministrija norādīja, ka izskata visus iespējamos starpvalstu sadarbības un strīdu risināšanas mehānismus, lai panāktu Latvijas pilsones neizdošanu un novērstu šādu situāciju rašanos nākotnē.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) LTV raidījumam “Panorāma” norādīja, ka tiesas lēmuma pilna argumentācija vēl nav zināma, bet neapšaubāmi argumenti par labu Latvijas pilsones neizdošanai DĀR bija pietiekami spēcīgi. Ministrs atgādināja, ka viņa atrodas Dānijā apcietinājumā jau ilgāku laiku, kas pat pēc Dānijas un vairāku ES valstu likumiem atbilstu sodam, ja teorētiski pārkāpumi tiktu apstiprināti.

Mēs te redzam lietas, kas ir nesaprotamas, un tas mūs satrauc, norādīja ministrs.

Viņš pastāstīja, ka Latvija turpinās cīnīties pret Misānes izdošanu un cerības vēl nav atmestas, bet, ja tas tomēr notiks, gatavojas arī sniegt konsulāro palīdzību ar citas Eiropas Savienības valsts pārstāvniecības DĀR starpniecību. Par to panākta vienošanās ar Vāciju. 

Latvijas nerezidējošais vēstnieks tuvākajā nākotnē varēs apmeklēt DĀR, gan lai pārliecinātos par konsulāro palīdzību, gan lai aktualizētu jautājumu par starpvalstu līgumu par sadarbību krimināltiesiskajā jomā.  

Ministrs atzina, ka izdošanas gadījumā būs nepieciešams arī Eiropas Savienības līmeņa atbalsts, un arī par to jau tiek runāts.

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.  

Iepriekš Misānes izdošana Dienvidāfrikai bija paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā plānots lemt par sievietes iespējamo atbrīvošanu, taču pirmdien, 10. februārī, kļuva zināms, ka Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu, tādējādi ļaujot viņai piedalīties piektdien, 14. februārī, Kopenhāgenā paredzētajā tiesas sēdē.

Latvija ir atkārtoti aicinājusi Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti