Panorāma

Valmieras teātrī iestudē R.Ezeras stāstu krājumu

Panorāma

KPV LV vēlētāji Lielbritānijā jūtas vīlušies

Kristīne Misāne uzsāk badastreiku

Ģimene: Kristīni Misāni trešdien izdos Dienvidāfrikai, viņa sāk bada streiku

Latvijas pilsone Kristīne Misāne sākusi bada streiku Dānijas cietumā. Šādi viņa protestē pret Dānijas prokuratūras lēmumu izdot tiesāšanai Dienvidāfrikā, kur Misānei draud 15 gadi ieslodzījumā. 

Misāne aizbēga uz Latviju, glābjoties no civilvīra – Dienvidāfrikas pilsoņa vardarbības un tiek vainota sava bērna nolaupīšanā. Dānijā, kur viņa tika aizturēta, Misāne cietumā pavadījusi jau vairāk nekā gadu un divus mēnešus. Dānijas prokuratūra uzstāj uz viņas izdošanu jau nākamnedēļ – 12. februārī. Bada streiks ir teju pēdējā izmisīgā cerība pievērst uzmanību esošajai situācijai – stāsta viņas māsa Mārīte Batraka.

Piektdienas, 7. februāra, vakarā Dānijas Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka 12. februārī ieradīsies Dienvidāfrikas pārstāvji un vedīs Kristīni projām.

Viņa nevarēs 14.februārī piedalīties apelācijas tiesā par proporcionalitāti piemērotajam sodam, ko viņa jau izcietusi Dānijas cietumā.

Ģimene norāda, ka Dānijas prokuratūra šobrīd ar "visiem iespējamiem līdzekļiem" mēģinot panākt, lai Kristīne tiktu izdota Dienvidāfrikai.

Kristīnes māsa Mārīte Batraka paziņojumā medijiem raksta: “Dānijai bija visas iespējas sadarboties ar Latviju un novērst Eiropas Savienības pilsones izdošanu uz Dienvidāfriku, ievērojot viņas tiesības, tomēr tiek atrasti mērķtiecīgi veidi, kā gaidāmo tiesu padarīt par formālu.

Tieši tas notiks 14.februārī – ir likumīga iespēja Kristīni atbrīvot, bet tiek darīts viss, lai to nepieļautu. Divas dienas pēc tam, kad Kristīne jau būs nodota iznīcībai Dienvidāfrikai, par kuras ieslodzījumu vietām trauksmi ir cēlusi gan ASV, gan starptautiskās organizācijas ANO, “Human Rights Watch”, “Amnesty International”, būtu jālemj, vai Kristīne savu sodu, šobrīd vairāk nekā gadu esot apcietinājumā Dānijā, nav jau izcietusi.”

Mārīte Batraka: Kristīne Misāne sāk bada streiku
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Mārīte Batraka Latvijas Radio norādīja, ka 14. februārī lēmumu, vai Kristīne savu sodu jau izcietusi, pieņems bez Kristīnes Misānes klātbūtnes:

“Piektdienas vakarā Dānijas Ģenerālprokuratūra pateica, ka Kristīne tiek izdota 12. februārī Dienvidāfrikas pusei, un ka tiesā – bija paredzēta apgabaltiesa 14. februārī – notiks bez Kristīnes klātbūtnes. Viņi pateica, ka izdošanas lēmums ir spēkā, un tāpēc viņi izdod, neskatoties uz to, ka vēl viena tiesa bija paredzēta 14. februārī.”

Mārīte Batraka arī pastāstīja, ka Kristīne Misāne 8. februārī uzsākot bada streiku, “sakarā ar Dānijas pašas cilvēktiesību konvencijas neievērošanu, hartas pārkāpšanu par Eiropas pilsoņu neizdošanu trešajām valstīm.”

Kristīnes Misānes bada streika pieteikums publicēts "Facebook" lapā "Neatdosim Kristīni Dienvidārfikai":

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem.

Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.  

Dānijas tiesa nolēma paturēt apcietinājumā Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kuru pieprasījusi izdot Dienvidāfrika. 30. janvārī notika tiesa, jo Dienvidāfrika nebija Misāni pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā. Dānijas tiesa sākotnēji lēma atbrīvot Misāni, taču pēc atkārtotas Dānijas prokuratūras pretprasības tomēr nolēma paturēt viņu apcietinājumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt