Panorāma

Kam jāmaksā par sociālo aprūpi?

Panorāma

I. Muižnieks tiesā uzvar valdību

Dānija uz laiku atliek K. Misānes izdošanu Dienvidāfrikai

Dānija īslaicīgi atlikusi Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizdomās turētā Latvijas valstspiederīgā Kristīne Misāne, kam Dienvidāfrikā draud līdz 15 gadu ilgs cietumsods, trešdien, 12. februārī, vēl netikšot izdota Dienvidāfrikas Republikai. Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu, tādējādi ļaujot viņai piedalīties piektdien, 14. februārī, Kopenhāgenā paredzētajā tiesas sēdē.

ĪSUMĀ:

  • Misānes izdošana Dienvidāfrikai apturēta līdz piektdienai, kad būs tiesa par iespējamo atbrīvošanu.
  • Latvija pirmdien īsi pirms lēmuma par Misānes izdošanas atlikšanu iesniedza Dānijai notu.
  • Latvija atkārtoti aicināja Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai; bažījas par viņas veselības stāvokli.
  • Latvijas tiesībsargs neizpratnē par Dānijas prokuratūras rīcību Misānes lietā.

Kristīnes Misānes māsa Mārīte Batraka
00:00 / 00:33
Lejuplādēt
Piektdien gaidāmajā tiesas sēdē tiks lemts par Misānes iespējamo atbrīvošanu, izvērtējot, vai viņa sev piemērojamo sodu jau izcietusi vai arī tiks nolemts par sievietes izdošanu tiesāšanai Dienvidāfrikā, informēja Misānes atbalstītāji.

 

"No Dānijas advokāta saņēmām ziņu, ka izdošana ir apturēta līdz 14. februārim. Dānijas puse atļauj Kristīnei piedalīties tiesas sēdē, kas nozīmēta 14. februārī. Līdz ar to 12. februārī šī izdošana ir apturēta, bet diemžēl pats izdošanas lēmums joprojām ir spēkā. Šajās divās dienās mums ir laiks sagatavot kādus papildu dokumentus, ko mēs ar advokātiem gatavojam," sacīja Kristīnes Misānes māsa Mārīte Batraka. 

Viņa arī stāstīja, ka dāņu advokāts pirmdien, 10. februārī, tiesā iesniedzis papildu dokumentus. "Uz tā pamata gribam ierosināt jaunu tiesu. Un es esmu iesaistījusi arī ANO cilvēktiesību pārstāvjus. Domāju, ka tas ir rezultējies. Protams, priecāties vēl ir pāragri."

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") mikroblogošanas vietnē "Twitter" pozitīvi vērtēja Dānijas iestāžu lēmumu atlikt Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai, kā arī izteica cerību, ka Dānijas tiesa šīs lietas izskatīšanā vērtēs visus juridiskos un faktiskos lietas apstākļus.

Kā zināms, Dānijas Ģenerālprokuratūra aizvadītās nedēļas nogalē paziņoja, ka trešdien, 12. februārī, ieradīsies Dienvidāfrikas pārstāvji un vedīs Misāni projām. Tad viņa nevarētu 14. februārī piedalīties apelācijas tiesā par proporcionalitāti piemērotajam sodam, ko viņa jau izcietusi Dānijas cietumā. Misāne Dānijas cietumā sākusi badastreiku.

Latvija iesniedz notu Dānijai

Līdz situācijai, kāda ir izveidojusies ar Misāni, Latvijas un Dānijas attiecības Ārlietu ministrijā (ĀM) raksturoja kā ļoti labas. Piemēram, Dānija izsenis ir palīdzējusi Latvijai sargāt mūsu gaisa telpu. Mūsu karavīri ir kopā Dānijas kontingentā Irākas misijā.

Saistībā ar Dānijas plānoto Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai pirmdien, 10. februārī, uz Latvijas ĀM izsaukts Dānijas vēstnieks Flemmings Stenders.

Dānijas vēstnieks tikās ar ministrijas valsts sekretāru Andri Pelšu. Tikšanās laikā Dānijai tika iesniegta nota.

Tādējādi Latvija atkārtoti vērsusies pie Dānijas ar aicinājumu neizdot Misāni un paudusi  neizpratni, kāpēc Misānes izdošana paredzēta, pat nesagaidot piektdienu, kad viņas lietu ieplānots izskatīt augstākas instances tiesā.

Vērsta arī uzmanība uz cilvēktiesību pārkāpumiem, ko Dienvidāfrikas cietumos fiksējušas starptautiskas organizācijas. Vēstnieks ministrijā pavadīja aptuveni 15 minūtes. Spriežot pēc neoficiālas informācijas, bijis nerunīgs un pēc notas saņemšanas neatbildēja arī uz žurnālistu jautājumiem.

Uzzinot par vēstnieka izsaukšanu, dažas sievietes pie ĀM bija paspējušas ātri sarīkot īsu piketu, lai paustu savu nostāju. "Viņai ir tiesības būt šeit un risināt šo situāciju šeit. Viņai nav jābūt kaut kādā trešajā valstī," sacīja piketētāja Olga. "Vienkārši mēs gribam, lai Latvija palīdz atgriezties savējiem un palīdz savējiem," piebilda piketētāja Kristīne.

ĀM turpināšot komunicēt ar dāņu pusi par tālāko. "Ņemot vērā, ka mūsu pilsone kopš piektdienas vakara ir pieteikusi badastreiku, īpaši vēršam uzmanību uz viņas veselības stāvokļa novērošanu un aicinām Dāniju pārliecināties par to, ka mūsu pilsones dzīvībai un drošībai nav apdraudējuma," teica ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris.

Pagaidām vienīgais, ko Latvijas ĀM Dānijas vēstnieks solījis – nodot Latvijas bažas Dānijas atbildīgajām iestādēm. Drīz pēc tam pienāca ziņa ka Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu un viņa varēs būt klāt tiesas sēdē.

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons komentēja, ka Dānijas justīcija parāda dīvainu attieksmi šajā gadījumā: “Es neteiktu, ka tā [rīcība] ir prettiesiska. Bet tā nav taisnīga (..) Dānijas prokuratūras histēriskā nostāja, ka Misāni jāizdod Dienvidāfrikai, man nav saprotama.”

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti