Pēc Ģenerālprokuratūras lūguma Latvijas tiesa prasa Misānes izdošanu Latvijai

Pēc Ģenerālprokuratūras lūguma Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir apstiprinājusi aresta orderi par Dānijā esošās Kristīnes Misānes izdošanu Latvijai, informēja prokuratūrā. Dānija pašlaik Misāni gatavojas izdot Dienvidāfrikas Republikai (DĀR).

ĪSUMĀ:

  • Misāni prasa izdot Latvijai.
  • Pēc jauniem pierādījumiem viņa atzīta par aizdomās turēto ne tikai bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanā.
  • Iepriekš pārkāpums nebija tik smags, lai Misāni izdotu Latvijai. 
  • Dānija pašlaik gatavojas Misāni izdot DĀR, jo tā lēma Dānijas tiesa.
  • Šobrīd tiek gaidīta Dānijas prokuratūras atbilde.
  • Šī brīža situācija nenozīmē, ka Misāne noteikti tiks izdota Latvijai.
  • Nav nekādu termiņu, kuros Dānijas pusei jāsniedz atbilde.

Otrdien, 18. februārī, Ģenerālprokuratūra pieņēmusi Eiropas apcietinājuma lēmumu pret Misāni un nosūtījusi to Dānijas Karalistes kompetentajai iestādei par Latvijas Republikas pilsones izdošanu Latvijai.

Pirmdienas, 17.februāra, pēcpusdienā Ģenerālprokuratūrā tika saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai. Šajā kriminālprocesā Misāne atzīta par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 168.panta, 193.panta otrās daļas un 275.panta otrās daļas - par aizgādības, aprūpes un saskarsmes tiesībām ar bērnu nepildīšanu, par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu, kā arī par dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošanu un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšanu un izmantošanu.

Otrdien pēc Rīgas tiesas apgabala prokuratūras ierosinājuma Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piemēroja Misānei drošības līdzekli - apcietinājumu -, kas ir priekšnosacījums, lai izdotu Eiropas apcietinājuma lēmumu.

Šobrīd tiek gaidīta Dānijas prokuratūras atbilde, un šī brīža situācija nenozīmē, ka Misāne noteikti tiks izdota Latvijai. Latvijas  prokuratūras pārstāve Laura Majevska arī norādīja, ka nav nekādu termiņu, kuros Dānijas pusei jāsniedz atbilde.

“Protams, ka mēs ceram uz pozitīvu risinājumu, taču tie varianti var būt dažādi.  [..] Nav arī noteikta termiņa,” sacīja Majevska.

Laura Majevska: Par lūgumu izdot Misāni LatvijaiKristaps Feldmanis

Iepriekš Misāne tika vainota tikai bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanā, bet, lai būtu pamats Latvijas pilsoni izprasīt no citas valsts, pārkāpumam būtu jābūt tik smagam, lai iespējamais sods būtu vismaz gads cietumā. Ģenerālprokurors iepriekš intervijā stāstīja, ka jārēķinās - Misāne tiks izdota DĀR.

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.  

Iepriekš Misānes izdošana Dienvidāfrikai bija paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā plānots lemt par sievietes iespējamo atbrīvošanu, taču pirmdien, 10. februārī, kļuva zināms, ka Dānija īslaicīgi atlikusi Misānes izdošanu, tādējādi ļaujot viņai piedalīties piektdien, 14. februārī, Kopenhāgenā paredzētajā tiesas sēdē. Savukārt Dānijas tiesa 14. februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni.

Latvija ir atkārtoti aicinājusi Dāniju neizdot Misāni Dienvidāfrikai. Misānes piederīgie arī vērsušies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), bet tiesa prasību nepieņēma. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") aicināja valdību vēlreiz vērsties ECT. Tajā pašā laikā Latvijas prezidents Egils Levits bija sasaucis sanāksmi, kurā pārrunāja iespējamos scenāriju Misānes aizsardzībai. Viņš norādīja, ka tādi ir vairāki, bet plašāk tos neatklāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti