Panorāma

Skola kā iespēja: Somijas skolas — bez valsts pārbaudēm un eksāmeniem

Panorāma

Vienā izrādē satiekas trīs teātru aktieri

Atbalsta īpašumu atdošanu ebreju kopienai

Ebreju īpašumu restitūcijas likumprojektus virza tālāk

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti trešdien atbalstīja likumprojektu par vairāku ebreju nekustamo īpašumu restitūciju nodošanu pirmajam lasījumam parlamentā.

Likumprojekti pirmajā lasījumā parlamentā tiks skatīti 24.septembrī. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir noteikts desmit dienas.

Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica ("Vienotība") komisijas sēdē norādīja, ka ebreju īpašumu restitūcija ir īpašs gadījums un otrajam lasījumam Saeimā likumprojektu tekstu varētu saskaņot ar Satversmes preambulu.

Deputātam Rihardam Kolam (Nacionālā apvienība) komisijas sēdē radās jautājums, vai šāda īpašumu atdošana neradīs precedentu, ka uz līdzīgām restitūcijām pretendēs, piemēram, Sarkanais Krusts. ĀM parlamentārā sekretāre norādīja, ka šai organizācijai īpašumi jau ir nodoti.

"Šinī kontekstā runājam par īpašu gadījumu - ebreju īpašumu restitūciju, ka holokausta gadījumā cilvēki tika iznīcināti, bet režīms īpašumus denacionalizēja. Tur nav iespējama pēctecība. Šis ir īpašs konteksts. Šobrīd tas būtu ļoti labs un politisks lēmums šos īpašumus nodot ebreju biedrībām," teica parlamentārā sekretāre.

Savukārt deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība) sacīja, ka pareizāk būtu šos likumprojektus noraidīt un virzīt precīzāk formulētus.

"Jautājums saglabājas par saņēmēja organizāciju. Es saskatu tuvākajā nākotnē riskus, ka [ebreju] organizācijas turpinās uzturēt domstarpības, kurās tiks iejaukta valsts. Man liktos, ka būtu pareizi atjaunot īpašumus tām organizācijām, kurām ir jebkāda saistība ar starpkaru ebreju kopienu," uzsvēra Dombrava.

Jau vēstīts, ka Saeima janvāra beigās nolēma vērtēt ieceri par piecu īpašumu atdošanu sabiedriskajai organizācijai "Rīgas Ebreju kopiena". Likumprojekti nodoti Ārlietu un Juridiskajai komisijām. Ēkas atrodas Rīgā, Ernesta Birznieka-Upīša ielā 12, Abrenes ielā 2, Ludzas ielā 25, kā arī Jūrmalā, Kļavu ielā 13, un Kandavā, Lielajā ielā 31.

Iepriekš Saeimas Juridiskais birojs bija izteicis vairākus iebildumus pret likumprojektu juridisko kvalitāti un atbilstību tiesību sistēmai. Savukārt trešdien sēdē deputātiem iebildumu pret likumprojektu juridisko kvalitāti nebija.

"Vienotības", "Saskaņas", ZZS, Latvijas Reģionu apvienības deputāti iepriekš balsoja par visu likumprojektu nodošanu komisijām, savukārt lielākā daļa NA balsoja pret, kā arī daļa atturējās kopā ar "No sirds Latvijai" deputātiem.

Ebreju kopiena kopā pretendē uz 270 īpašumiem Latvijā. Latvijā ir izveidota arī ebrejus pārstāvoša biedrība "Ebreju reliģiskā draudze "Šamir"". Iepriekš biedrības juridiskais pārstāvis advokāts Aldis Alliks norādīja, ka restitūciju kontekstā biedrība vēlas atgādināt arī par savu eksistenci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti