Drošības dienests pērn Jūrmalā novērsis potenciālus teroraktus

Valsts drošības dienests (VDD) aizvadītajā gadā Jūrmalā novērsis iespējamus terora aktus, ko plānojis norvēģu labējā ekstrēmista Andersa Bēringa-Breivīka ideju sekotājs. Par to liecina dienesta publicētais 2019. gada pārskats. Vienlaikus pērn augstāko apdraudējumu pretizlūkošanas jomā Latvijai turpinājusi radīt Krievija. 

Drošības dienests pērn Jūrmalā novērsis potenciālus teroraktus
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Jūrmalā 2018. gada nogalē aizturētais vīrietis terora aktus plānojis mazākumtautību izglītības iestādē un vairākās tirdzniecības vietās Jūrmalā. Valsts drošības dienesta redzeslokā viņš nonācis, kad dažādās interneta vietnēs ilgstoši publicējis pret krievu un romu tautības Latvijas iedzīvotājiem vērstus naidīgus komentārus. 

"Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecināja, ka persona sevi uzskatīja par norvēģu labējā ekstrēmista Andersa Bēringa-Breivīka ideju sekotāju un bija pilnībā pārņemta ar viņa personību. VDD konstatēja, ka, iedvesmojoties no Bēringa-Breivīka pastrādātajiem noziegumiem,

persona bija uzsākusi mērķtiecīgu gatavošanos vardarbīgam uzbrukumam bērniem mazākumtautību skolā, kā arī plānoja veikt terora aktus vairākās tirdzniecības vietās Jūrmalā,”

pastāstīja VDD priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.

Aizturētais vīrietis bija iegādājies medību nažus, dūmu sveces, kā arī interesējies par šaujamieročiem, to iegādi un sprādzienbīstamu priekšmetu izgatavošanu. Vēlāk ekspertīzē vīrietis atzīts par nepieskaitāmu. Tā dēļ ar tiesas spriedumu viņš atbrīvots no kriminālatbildības, bet ar piespiedu līdzekli viņam noteikta ārstēšana. Uz jautājumu, vai iepriekš dienestam nācies iesaistīties lietā, kas saistāma ar terorisma draudiem, Cinkus atbildēja:

„Šis gadījums ir unikāls. Mēs esam vienīgā valsts reģionā, kurā nav pastrādāti noziegumi, kuros kāda persona notiesāta par darbībām, kas ir saistītas ar terorismu. Tuvējās valstīs, tai skaitā Baltijas valstīs, Skandināvijā un citur Eiropā tādi gadījumi ir bijuši.”

Vērtējot aizvadīto gadu kopumā, VDD priekšnieka vietnieks atzina, ka galvenie uzsvari drošības iestādes darbā palikuši nemainīgi – pretizlūkošanas un konstitucionālās aizsardzības jomā galvenais apdraudējums bijis no Krievijas, taču turpina pieaugt Ķīnas ietekme gan specdienestu, gan tehnoloģiju izmantošanas jomā. Savukārt pašlaik aktuālā Covid-19 vīrusa izplatības un aizsardzības pasākumu laikā VDD pastiprināti pievērš uzmanību iespējamai dezinformācijai, norādīja Cinkus.

„Mēs sekojam līdzi informatīvajai telpai, vai neparādās kādas viltus ziņas, kas varētu izraisīt paniku sabiedrībā. Ja mēs ko tādu konstatējam, tad pārsūtām Valsts policijai, jo sabiedriskā kārtība un drošība ir tās pārraudzībā. Ja tas būs gadījums par nacionālo drošību, tas, protams, būs mūsu gadījums un izmeklēšana notiks Valsts drošības dienestā.”

Ar VDD aizvadītā gada pārskatu var iepazīties drošības iestādes mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt