Višķu iedzīvotāji ironiski par Kuveitu iesaukuši vietu, kur vēl no padomju laikiem, kad te darbojās Višķu sovhoztehnikums, izvietotas divas mazuta tvertnes vismaz trīsstāvu dzīvojamo māju augstumā. Tas nav labs mantojums, kas nonācis Daugavpils novada pārziņā, uzskata Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms.
“Tā ir sava veida tāda Višķu tehnikuma industriālā zona. Šeit kādreiz atradās vecā katlumāja, vēl var redzēt tās skursteni. Un šai katlumājai tika izbūvēta mazuta saimniecība, tās ir divas tvertnes. Cik liels apjoms tur glabājas nav zināms, faktiski tās ir tukšas, kaut kas palicis apakšā, bet lielākais piesārņojums ir valnī apkārt šīm tvertnēm. Tas ir tas vēsturiskais mantojums,” stāsta Proms.
Reģionālās vides pārvaldes uzmanības lokā šis objekts Višķu pagastā nonāca pirms vairākiem gadiem, tad arī tika iekļauts valsts piesārņojuma kartē, apstiprina Daugavpils reģionālās vides pārvaldes piesārņojuma kontroles sektora vadītāja Guna Novika.
“Kopš 2005. gada šī vieta ir iekļauta Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra piesārņoto vietu reģistrā. Šobrīd šī teritorija atrodas Daugavpils novada pārvaldījumā. 2016. gadā tika konstatēti nelegāli šo mazuta tvertņu bojājumi. Pašvaldība tad operatīvi veica neatliekamos pasākumus un novērsa mazuta noplūšanu un nepiederošo peronu piekļuvi šai teritorijai. Mēs savukārt saskaņojām ar pagasta pārvaldi pasākumu plānu par šīs vietas izpēti,” skaidro Novika.
Lēmums par šīs teritorijas izpēti pieņemts šomēnes Daugavpils novadā domē. Svarīgāki izprast, cik daudz mazuta palicis tvertnēs, kādu piesārņojumu apkārtējai videi tas nodara un kas jāveic, lai šo teritoriju sakārtotu, un tas nebūs lēts pasākums, ko plāno finansēt novada dome, apliecina novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins.
“Vismaz 10 tūkstoš eiro maksās izpēte, būs nepieciešami vairāki urbumi, tad sāksies projektēšana, un tad paši darbi, kas var maksāt pat ap pusmiljonu eiro,” stāsta Kucins.
Taču vides sakārtošana ir būtiska, un svarīgākais, ka šī lieta ir iekustējusies, atzīst Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Proms.
Tiek prognozēts, ka šīs teritorijas izpēta Višķos prasīs vismaz pusgadu, tad sekos projektēšana, un tikai tad varētu sākties pati vides sakārtošana.