Daugavpils novada Kalupē durvis vēris krīzes centrs

Daugavpilī atvērts krīzes centrs, kas izvietots sociālo pakalpojumu centra “Pīlādzis” ēkas trešajā stāvā un ir pilnībā aprīkots potenciālajiem klientiem – tiem, kas nonākuši krīzes situācijā un nespēj paši tikt galā ar grūtībām. Tās ir gan personas, kas cietušas nelaimes gadījumā – ugunsgrēkā, plūdos, gan personas bez noteiktas dzīvesvietas, gan šobrīd tik aktuālajā situācijā, kad pieaugušas personas cieš no vardarbības un kurām nav, kur apmesties. Daugavpils novada domē atzīst, ka jau patlaban šāda krīzes centra pakalpojumi ir nepieciešami aptuveni 30 novada iedzīvotājiem. 

Daugavpils novada Kalupē durvis ver krīzes centrsSilvija Smagare

Sociālo pakalpojumu centra “Pīlādzis” plašā triju stāvu ēka Kalupes pagasta centrā ir ar senu vēsturi, te kādreiz bija internātskola, taču pārsvarā tā vienmēr kalpojusi sociālo pakalpojumu sniegšanai. Šo telpu attīstība vienmēr bijusi prioritāte pašvaldībai.

„Mēs jau otro gadu rekonstruējam telpas, energoefektivitātes projektu realizējām. Bet tā ēka ir liela, un “Pīlādzis” kā iestāde aizņem tikai divus stāvus, un tur ir daudz brīvu telpu. Tāpēc tika pieņemts lēmums trešajā stāvā izvietot institūciju, kur varētu izvietot cilvēkus, kas atrodas situācijā, kurā ir vajadzīga palīdzība,” sacīja Daugavpils novada domes izpilddirektore Vanda Kezika.

Tā tapa ideja par krīzes centra izveidi. Tā nav tikai nepieciešamība pilsētās, arī laukos tas ir būtiski, runājot par potenciālajiem centra klientiem, uzsvēra Daugavpils novada domes Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova: „Tās personas, kuras nevar gaidīt, kuras cietušas nelaimes gadījumā – plūdi, ugunsgrēks, nodeg māja vai to noposta vētra. Te uzreiz jādomā, kur tos izmitināt, bet te viss ir sagatavots, sākot ar mēbelēm, veļu, traukiem.”

Kontingents, kam nepieciešams šāds atbalsts, ir plašs un situācijas dažādas, arī ar jaunām tendencēm. 
„Tie ir bērni bāreņi pēc ārpusģimenes aprūpes, personas, kas ar tiesas spriedumu izliktas no dzīvojamās platības, personas pēc ieslodzījuma, kurām nav iespējas atgriezties iepriekšējā dzīvesvietā, personas ar invaliditāti, kas nonākušas krīzes situācijā, trūcīgas ģimenes ar bērniem un trūcīgas atsevišķi dzīvojošas personas, kuras objektīvu iemeslu pēc nevar uzturēties savā dzīvesvietā. Ir gadījumi, kad ģimene ar bērniem īrē dzīvojamo platību no kādas privātas personas, bet, ja īpašnieks liek pamest telpas, tad šī problēma ir jārisina. Šobrīd aktuāla problēma ir vardarbība ģimenēs, tāpēc te varēs izmitināt arī no vardarbības cietušas pieaugušas personas,” skaidroja Jegorova.

Daugavpils novadā jau šobrīd sociālā dienesta redzeslokā nonākuši vairāki desmiti iedzīvotāju, kuri gaidīt gaida šāda centra atvēršanu.

„Pašlaik rindā uz sociālo dzīvokli gaida 28 personas,” norādīja Jegorova.

Krīzes centrā Kalupē būs iespējas vienlaikus uzņemt 25 personas. Tam pielāgots viss „Pīlādžu” ēkas trešais stāvs. izveidoti seši vienistabas dzīvokļi, pieci pusotras un divistabu dzīvokļi. Te ir sagatavots viss nepieciešamais potenciālajiem klientiem.

„Te viss ir aprīkots ar mēbelēm, pateicoties sadarbībai ar Dānijas Sarkano Krustu, apstiprināts jau štatu saraksts, atrisināti visi jautājumi par pakalpojumu reģistrāciju,” skaidroja Kezika.

Izstrādāti arī noteikumi, kas paredzēs, cik ilgi un kādā veidā iemītnieki varēs uzturēties šajā centrā. 

„Mehānisms ir tāds, ka pirmās piecas dienas centra sociālajiem darbiniekiem, psihologiem ir jātiek galā ar to problēmu, ar kuru cilvēks ir iestājies krīzes centrā, un tad spriest, kāds pakalpojums šim cilvēkam ir nepieciešams – dzīvoklis, darbs vai kas cits. Te, centrā, cilvēks varēs uzturēties līdz pat 6 mēnešiem. Pa šiem sešiem mēnešiem viņam savas problēmas ir jāatrisina. Pa šo laiku centrā viņam būs nodrošināts labiekārtots dzīvoklis, ja ir ģimenes, vai atsevišķas istabas, palīdzība visu sadzīvisko jautājumu risināšanā.

Bet viņam būs pašam jāapmaksā visi komunālie pakalpojumi, kurus viņš lietos. Tomēr pašvaldība ir gatava segt 75 procentus no īres maksas,” norādīja domes pārstāve. 

Daugavpils novada dome šiem mērķiem gadā plāno atvēlēt ap 100 000 eiro, bet jaunā krīzes centra izveide un remontdarbi izmaksāja gandrīz 300 000 eiro. Centrs apmeklētājus plāno uzņemt jau ar februāri.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt