Dienas ziņas

Paredzot grūtības, slēdz restorānus un kafejnīcas

Dienas ziņas

Mediķu streiks būs!

Daļa cilvēku ar invaliditāti vēl gaida pabalsta palielinājumu

Daļa cilvēku ar invaliditāti vēl gaida pabalsta palielinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pavisam nesen valdība indeksējusi pensijas pensionāriem un palielinājusi pabalstus cilvēkiem ar invaliditāti. Taču pagaidām piemirsts par vēl kādu neaizsargātu sabiedrības sociālo grupu – 1. grupas invalīdiem, kuri no bērnības ir kopti mājas apstākļos. Šobrīd viņu saņemtais pabalsts balansē uz izdzīvošanas robežas. Labklājības ministrija (LM) nelielas izmaiņas gan sola, taču arī šobrīd nevar paredzēt, kad.

Patlaban valstī ir ap 3000 šādu cilvēku – ar 1. grupas invaliditāti, kuri no bērnības dzīvo mājās, nav strādājuši, ir bijuši kopjami un ir ar smagiem kustību vai garīgās attīstības traucējumiem. Šobrīd viņiem ir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts 247,52 eiro.

Invalīdu stāvvieta pie Salaspils sociālā dienesta ēkas
Invalīdu stāvvieta pie Salaspils sociālā dienesta ēkas

"Gandrīz nevaru tikt galā ar visiem rēķiniem, ar visu par šīm naudām," atzina 1. grupas invalīde Tatjana. Viņa saņem valsts nodrošinājuma pabalstu 198 eiro apmērā, kā arī 213 eiro kopšanas pabalstu, kas būtu jāmaksā viņas kopējam.

"Par tiem 213 eiro man jāpērk higiēnas preces, man jāpērk zāles un arī jāmeklē cilvēks, kurš mani aprūpē. Un viņam jāmaksā, un par šo naudu nevar samaksāt cilvēkam, ne arī nopirkt visu, ko vajag.

Tāpēc mēģinu ekonomēt, kaut kā izdzīvot bez higiēnas precēm, kuras man noteikti vajag, vai zāles dzert uz pusēm, jo nevar visas nopirkt," atzina Tatjana.

Ar 247 eiro valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu un kopšanas pabalstu jāsedz ikdienas izdevumi arī "mūžīgā bērna" Ilzes mammai Dzintrai Graudiņai. Viņa sacīja – labi, ka vēl ir vismaz pašas pensija.

"46 gadus ir Ilzīte man. Te, kā saka, visa mana dzīve arī ir pagājusi, rūpējoties par viņu," stāstīja Dzintra Graudiņa.

Arī Dzintra teica, ka par 300 eiro mēnesī kopēju neatrast, tas jādara ģimenes pašu spēkiem. Grūtāk tām mammām, kurām vēl ir jāstrādā. Ikdienas izdevumi tiek plānoti rūpīgi, daudz naudas aiziet Ilzes ārstēšanās izdevumos.

"Ļoti lielas problēmas ir ar zobiņiem. Nesāp vairāk, zaķīt (meita pieglaužas). Tur viena reize mums ir izmaksājusi pāri par 600 eiro," atzina Dzintra.

Labklājības ministrijā teica, ka šim jautājumam jau pievērsusies šovasar un pabalstu plānots palielināt.

Salaspils novada sociālais dienests
Salaspils novada sociālais dienests

"Ir sagatavoti un iesniegti tā saucamajā 2023. gada budžeta paketē visi nepieciešamie grozījumi, lai šo naudiņu palielinātu. Mēs kā Labklājības ministrija to esam izdarījuši, dokumenti ir sagatavoti, un gaidām, kad būs politiskais lēmums," norādīja LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Plānoto valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu minētajai invalīdu grupai ir plānots palielināt līdz 285,74 eiro. Vairāk pašlaik ministrija nevar piedāvāt.

"Tikai caur to, ka mēs pašas mammas rūpējamies un meklējam kādas pieejas valdībā, ar nagiem skrāpējamies tur gar visām durvīm, ir kaut kas panākts, bet ļoti maz," sacīja Dzintra.

Nav arī zināms, kad lēmumu valdībā varētu izskatīt. Visticamāk, tas būs jau jaunās valdības uzdevums, lemjot par nākamā gada budžetu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti