Circene: Vēl ir jādiskutē, vai valstij apmaksāt mājdzemdības

Tas ir vēl jādiskutē, vai ieviest mājdzemdības kā valsts apmaksātu pakalpojumu. Tā, vērtējot tiesībsarga ierosinājumu valstij apmaksāt arī mājadzemdības, trešdien intervijā Latvijas Radio sacīja veselības ministra Ingrīda Circene.

Viņa norādīja, ka katram demokrātiskā valstī ir tiesības izvēlēties, kur dzemdēt bērniņu, tomēr ministres pārliecība ir tāda, ka stacionārā būtu jārada mājām līdzīgi apstākļi nevis otrādāk. Pēc Circenes sacītā, statistika liecina, ka daļa dzemdību mājās norisinās labi, taču mēdz būt arī sarežģījumi, kad ir nepieciešama nopietna mediķu iejaukšanās, un šādā veidā bērniņš mājas dzemdībās ir zaudēts.

Ministre norādīja - lai gan pati sliecas atbalstīt dzemdības medicīnas iestādēs, aizliegt mājdzemdības nevajadzētu. Tomēr būtu nepieciešams grūtnieces vairāk informēt par iespējamajiem sarežģījumiem. Ar to galvenokārt būtu jānodarbojas dzemdību speciālistiem, ģimenes ārstiem un vecmātēm.

Kā vienu no priekšnoteikumiem, lai valsts apmaksātu mājdzemdības tāpat kā pārējās dzemdības, būtu apmaksas tarifa ieviešana. Pēc Circenes sacītā, dzemdības veselības aprūpes iestādēs vidēji izmaksā 180 latus, taču tas iekļauj virkni papildu pakalpojumu, kas nav iespējami mājas dzemdībās - kā intensīvā terapija, mikropediatrs, māsas utml. Tādējādi tarifs mājas dzemdībām būtu krietni mazāks, ap 30 līdz 50 latiem.

„Neesmu droša vai mājdzemdību pakalpojumi būtu gatavi to sniegt par šādu summu,” teica Circene, norādot, ka par to vēl ir jādiskutē ar iesaistītajiem speciālistiem.

Tiesībsargs otrdien informēja, ka plānotas mājdzemdības, līdzīgi kā pārējā dzemdību palīdzība, ir finansējamas no valsts budžeta, taču pašlaik spēkā esošais tiesiskais regulējums liedz finansējumu plānotām mājdzemdībām. Tādējādi tiek pārkāpta Latvijas Satversme.

Tiesībsarga ieskatā, tiek pārkāpts Satversmes 91.pants, kas nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.

Atzinumā tiesībsargs uzsver, ka grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt mājās, ir tiesības saņemt līdzvērtīgu dzemdību palīdzības finansējuma atlīdzināšanas apjomu kā grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt stacionārā. Līdz ar to šo personu grupai ir tiesības vērsties Nacionālajā veselības dienestā un lūgt finanšu līdzekļu atmaksu.

Tiesībsargs arī lūdzis atbidīgajām iestādēm likuma nepilnības novērst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti