Prokuratūra, neminot apsūdzētā vārdu, informēja, ka sākotnējās apsūdzības uzrādītas par desmit noziedzīgiem nodarījumiem, kur apsūdzētais, būdams valsts amatpersona, pret bērnunama audzēkņiem veicis dažādas darbības, pārsniedzot valsts amatpersonai ar likumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas.
Tāpat apsūdzība uzrādīta par divu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu par amatpersonas bezdarbību, kā arī par piespiešanu veikt abortu.
Prokuratūras lēmums pieņemts 12.oktobrī. Nolūkā nodrošināt izmeklēšanas noslēpumu detalizētāku informāciju prokuratūra pašlaik nesniedz.
KONTEKSTS:
Sabiedrisko mediju sižetu sērijā “Sistēmas bērni” atklāti bērnu tiesību pārkāpumi un iespējamā vardarbība vairākos bērnunamos Latvijā.
Pirmo iesniegumu par iespējamiem Salas novada bērnunama vadītāja pārkāpumiem Tiesībsarga birojs Ģenerālprokuratūrai uzrakstīja 2015.gada pavasarī. Vairāk nekā divus gadus lieta netika mērķtiecīgi izmeklēta Jēkabpils policijā.
Līdz ar mediju ziņoto aktīvāks darbs sākts arī policijas izmeklēšanā par iespējamo vardarbību Salas novada bāreņu namā „Līkumi” (tagad – „Saulstari”) – kriminālprocess nodots citam izmeklētājam un uzraugošajam prokuroram. Lietā vismaz divi bērnunama bijušie audzēkņi atzīti par cietušajiem, bet iestādes vadītājs Juris Boķis – par aizdomās turamo. Vēlāk 10 cilvēki atzīti par cietušajiem.
Oktobra sākumā policija nodeva lietu prokuratūrai, inkriminējot Boķim pilnvaru pārsniegšanu, amatpersonas bezdarbību un piespiešanu veikt abortu.
Policija arī lika pašvaldībai Boķi atstādināt no amata, taču pašvaldība vilcinājās, aizbildinoties ar bērnunama nosaukuma maiņu, jo juridiski „Līkumi” vairs nepastāv. Vēlāk vietvarā neesot varējuši viņu atstādināt, jo Boķim bija slimības lapa. Taču šogad janvārī viņš tomēr tika atstādināts no amata, viņš tika arī apcietināts, bet visus pārmetumus noliedz.