Dienas ziņas

Madonā jaunieši sarīko politiskās debates

Dienas ziņas

Daugavas muzejā atklāj izstādi «Abi krasti»

Atjauno Strūves loka punktu «Arbidāni»

Atjauno Strūves ģeodēziskā loka punktu «Arbidāni»

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19.gadsimta ģeodēzisko mērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai. Loks šķērso 10 valstis, tostarp Latviju, kur tika uzmērīti 16 punkti. Šobrīd Latvijas teritorijā ir atrasti četri autentiskie Strūves ģeodēziskā loka punkti. Viens no tiem ir “Arbidāni”, kas savulaik cietis no vandāļiem. Tagad tas ir rekonstruēts.   

Strūves ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni” atrodas Salas novada Sēlpils pagastā. Šo punktu, ko no 1825. līdz 1827.gadam uzmērīja un ierīkoja izcilais ģeodēzists Karls Tenners – Frīdriha Georga Vilhelma Strūves līdzgaitnieks, zinātniekiem dabā izdevās atrast 2008.gadā. Tagad punkts ir atjaunots.

Darbu noslēgums – zīmes izliešana svinā – tika atzīmēts ar svinīgu pasākumu.

Ideja par to, ka šis punkts jāatjauno, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrai radās pirms vairākiem gadiem, kad tika secināts, ka zīme ir zudusi.

“Šis ir Strūves ģeodēziskā loka pirmais punkts, kas tiek atjaunots, Latvijā pavisam vajadzētu šādus punktus deviņus atjaunot, jo laika gaitā vairāki ir iznīcināti; piemēram, šis tika nozagts vienu dienu pēc atklāšanas,” stāstīja – Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras direktors Mārtiņš Liberts.

Ar Aizsardzības ministrijas finansējumu un Salas novada pašvaldības atbalstu tagad zīme ir rekonstruēta, tādējādi saglabājot vēl vienu liecību par 19.gadsimta garāko un precīzāko ģeodēzisko mērījumu sistēmu, ko veica Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners. Mērījumi ļāva noteikt mūsu planētas izmēru un formu, tie apstiprināja Īzaka Ņūtona teoriju, ka Zemei nav precīzas lodes formas, bet tā ir saplacināta polu virzienā.

Lai saglabātu šo unikālo zinātnes attīstības liecību Latvijā, šā gada maijā tika dibināta Strūves ģeodēziskā loka saglabāšanas un attīstības padome.

Padomes priekšsēdētājs Ivars Liepiņš stāstīja, plānots atjaunot pēc koordinātēm arī citus punktus, “kas ir vai nu zuduši, vai Strūves kungs tos nav pienācīgi nostiprinājis”, vietās, kur tas nepieciešams un to vēlēsies vietējā pašvaldība.

Svarīgi ir veicināt iedzīvotāju izpratni par šī loka nozīmību, un šajā jomā labs piemērs ir Jēkabpils, kur gadu gaitā Strūves loka punkts atjaunots un pārvērsts par ievērojamu tūrisma objektu. Arbidānos šie darbi vēl ir priekšā.

“Noteikti perspektīvā tas tiks tā sakārtots, lai tūristi un interesenti varētu šeit apmeklēt. Darbs vēl viss priekšā,” atzina Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe.

Lai padarītu šo vietu pieejamāku tūristiem, nepieciešams gan uzstādīt informatīvās norādes, gan veikt citus labiekārtošanas darbus, jo objekts atrodas meža ielokā, nezinātājiem grūti atrodamā vietā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti