Bijušajā bērnunamā «Līkumi» notiek rekonstrukcija; turpinās sniegt sociālos pakalpojumus

Bijušā bērnunama "Līkumi" pakalpojumu vietā turpinās sniegt divu veidu sociālos pakalpojumus – "Atelpas brīdi" vecākiem ar smagi slimiem bērniem un arī grupu dzīvokļus bērniem.

Jēkabpils reģionālā laikraksta "Brīvā Daugava" žurnāliste Ilze Bičevska intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka muižas ēkā patlaban notiek rekonstrukcija. Un nākamgad "Līkumu" muižā sniegs pakalpojumu "Atelpas brīdis" vecākiem, kuriem ir bērni ar īpašām vajadzībām. Bērnus varēs uz mēnesi atstāt apkalpojošā personālā uzraudzībā. To apmaksās valsts. Ja bērnu gribēs atstāt uz ilgāku laiku, tad pakalpojums būs jāturpina apmaksāt pašiem.

Jēkabpils reģionālā laikraksta "Brīvā Daugava" žurnāliste Ilze Bičevska
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vēl arī Jēkabpils novada Biržos kādreizējās pamatskolas ēkā tiks ierīkoti sociālie dzīvokļi bērniem līdz 18 gadu vecumam. Būs trīs dzīvokļi, kuros varēs mitināties pa astoņiem bērniem. 

Esot izpētīts, ka vajadzība pēc šādiem pakalpojumiem ir.

Nauda pakalpojumiem iegūta no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, pašvaldības, kā arī no valsts. Projektā ieguldīti 1,5 miljoni eiro, un lielākā daļa naudas ir no pašvaldības.

"Līkumos" rekonstrukciju paredzēt pabeigt nākamā gada septembrī, savukārt Biržos tikai nākamgad paredzēts veikt iepirkumu darbu sākšanai. Nākamgad konkursā meklēs arī jaunu "Līkumu" direktoru.

KONTEKSTS:

Saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem Labklājības ministrija (LM) apturēja Salas novada Sēlpils pagastā esošā ģimenes atbalsta centra "Saulstari" (bijušā bērnunama "Līkumi") darbību.

Tiesībsarga biroja pārstāvji pārbaudē konstatēja, ka centrā ilgstoši trūkst speciālistu, tai skaitā psihologa un sociālā darbinieka, kā rezultātā bērniem netiek nodrošināti nepieciešamie pakalpojumi. Tāpat joprojām vairums bērnu darba dienās uzturas internātskolās un centrā pavada tikai brīvdienas un svētku dienas. Vienlaikus konstatēts, ka neesošo speciālistu dēļ centrā ir augsti savstarpējās vardarbības riski, ko apliecina ieraksti bērnu lietās.

Jau 2015. gadā Tiesībsarga birojs bija sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā "Līkumi", kas vēlāk tika pārdēvēts par "Saulstariem". Sagatavotā informācija pārsvarā atklāja darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, tolaik sacīja tiesībsargs Juris Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi, piemēram, esot fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.

Patlaban tiek skatīta arī krimināllieta, kurā apsūdzība uzrādīta bijušajam bērnunama "Līkumi" vadītājam Jurim Boķim. Viņam apsūdzība uzrādīta par desmit noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kad apsūdzētais, būdams valsts amatpersona, pret bērnunama audzēkņiem veicis dažādas darbības, pārsniedzot amatpersonai ar likumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas. Tāpat viņš apsūdzēts par divām epizodēm amatpersonas bezdarbībā un par vienu epizodi, kad viņš kādu jaunieti piespiedis veikt abortu.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrai kriminālvajāšanai izmeklēja Valsts policija, kas vēstīja, ka inkriminētie noziegumi paveikti laikā no 2009. līdz 2015. gadam un lietā par cietušajiem atzīti desmit bērni.

No 2018. gada 11. janvāra saistībā ar kriminālprocesu Boķim aizliegts ieņemt amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt