Panorāma

Rundāle bez cīņas nepadosies

Panorāma

Bažas, ka var apstāties vēža biopsija

Latvijā neplāno pārskatīt herbicīdu lietošanu

ASV herbicīda ražotājs maksās 9,7 miljardus eiro, lai izbeigtu sūdzības par vēža izraisīšanu; Latvijā neplāno pārskatīt herbicīdu lietošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Herbicīda ražotāja “Bayer” paziņojums izmaksāt 9,7 miljardus eiro kompensācijās ASV, lai ārpus tiesas atrisinātu jautājumus par uzņēmuma ražotā līdzekļa iespējamo saistību ar vēzi, neatstās ietekmi uz šo līdzekļu lietošanu Eiropā un Latvijā. Tā uzskata Valsts augu aizsardzības dienestā. Tikmēr vides aizstāvji uzsver nepieciešamību pārskatīt un samazināt pesticīdu un herbicīdu lietošanu.

Glifosāts ir viens no populārākajiem herbicīdiem vai, tautas valodā runājot, – līdzekļiem nezāļu iznīcināšanai. Tā ir arī galvenā sastāvdaļa uzņēmuma “Monsanto” ražotā tā sauktā augu aizsardzības līdzekļa “Roundup” sastāvā. Pret uzņēmuma “Bayer” meitas uzņēmumu “Monsanto” tiesā vērsušies tūkstošiem cilvēku ASV, kas saslimuši ar vēzi un par saslimšanas iemeslu uzskata tieši uzņēmuma ražotā herbicīda “Roundup” lietošanu. Summas, ko uzņēmums apņēmies izmaksāt kompensācijās, sasniedz Latvijas gada budžetu. Šīs kompensācijas palīdzēšot izbeigt aptuveni trīs ceturtdaļas sūdzību, kas ierosinātas pret uzņēmumu. Tajā pašā laikā uzņēmums nav atzinis, ka nezāļu iznīcināšanas līdzekļa sastāvā esošais glifosāts varētu būt vēža ierosinātājs.

“Mēs ceram, ka jums “Monsanto” vajadzēs pateikt patiesību, un vairs nedrīkstēsiet graut zinātni un manipulēt ar sabiedrības viedokli par “Roundup” briesmām. Nav šaubu, ka “Roundup” izraisa vēzi,” pauda cietušā aizstāve Dženifera Mūra.

Glifosātu lieto arī Eiropā, un tas ir arī viens no populārākajiem nezāļu iznīcinātājiem Latvijā.

Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) norāda, ka ASV pirmstiesas vienošanās neietekmēs šī augu aizsardzības līdzekļa lietošanas paradumus Latvijā.

“Tie signāli ir diezgan miksēti, kas nāk no Amerikas, bet, kas noteikti ir skaidrs un kas paliek spēkā, ir tas, ka gan Eiropā, gan arī citviet pasaulē glifosāta lietojums atbilstoši tam, kā viņš ir paredzēts, ka tas ir drošs, viņš vēzi neizraisa,” uzsvēra VAAD Augu aizsardzības departamenta direktors Vents Ezers. “Nezāļu ierobežošana ir svarīga tāpēc, lai samazinātu slimību un kaitēkļu ietekmi uz kultūraugu. Respektīvi, viņiem ir optimāli augšanas apstākļi, un tādā ziņā netieši viņš ir izturīgāks.”

Biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja gan uzskata, ka pesticīdu – tajā skaitā arī herbicīdu izmantošana būtu jāpārskata un būtiski jāsamazina, to vietā ieguldot līdzekļus pētījumos par preventīvajiem pasākumiem, lai nosargātu augu veselību, bet pesticīdu izmantošanu vajadzētu atļaut tikai kā ārkārtēju risinājumu, nevis ikdienu.

“Tieši tāpēc ir jāmaina uzskats par pesticīdiem, jo pastāv uzskats, ka pesticīdi ir atļauti un atrodas veikalā, tie ir droši un es gribu pateikt, ka nē,”

norādīja biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja Jana Simanovska.

“Arī ievērojot visas instrukcijas tik un tā kādam tas kaitējums tiek nodarīts, jo ir vesela rinda organismu, uz kuriem to kaitējumu nepārbauda, es domāju, abiniekus, tos dzīvniekus, kas dzīvo tajā pašā laukā, un tie dzīvnieki mums ir nepieciešami. Tāpēc mums ir jāmaina tā attieksme. Un ir vajadzīgs valstiskā līmenī ieguldīt gan izglītošanā, gan arī metožu attīstībā.”

Valsts augu aizsardzības dienests norāda, ka, pārbaudot augu aizsardzības līdzekļa lietošanu Latvijā, pārkāpumus atklāj reti. Pērn no vairāk nekā 1800 pārbaudēm, vien 37 gadījumos atklāts, ka lauksaimnieks miglo laukus neatbilstošos laika apstākļos vai ar neatbilstošu tehniku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti