Pusdiena

Pusdiena 07.10.2016

Pusdiena

Mākslas pedagogi neapmierināti ar pedagogu atalgojuma reformu

Sāk izrakstīt elektroniskās darbnespējas lapas

Asociācija: Daļa ģimenes ārstu nevēlas parakstīt līgumu par e-veselības lietošanu

Vismaz viena elektroniskā darbnespējas lapa jau ir izrakstīta, tātad sistēma darbojas. Tā norāda Nacionālais veselības dienests (NVD). No 1.decembra iecerēts pilnībā pāriet uz elektroniskajām darbnespējas lapām – papīra darbnespējas lapu vairs nebūs, taču Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā valda skepse, turklāt daļa ārstu nemaz nevēlas parakstīt līgumu par e-veselības lietošanu.

Šobrīd, autorizējoties portālā eveseliba.gov.lv, pacients var redzēt savus personas datus, informāciju par savu ģimenes ārstu, uzzināt, vai viņa Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir spēkā. Tāpat arī ir atvērta virtuālā ārsta darbavieta, kur ārsts var redzēt, var arī izrakstīt elektronisko darbnespējas lapu.

„Mēs no ārsta esam saņēmuši apliecinājumu, ka pirmā darbnespējas lapa ir izrakstīta…” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāvis Mārtiņš Smilga. Viņš uzsver, ka pats dienests nevar piekļūt pacienta datiem, lai uzzinātu, cik šajā laikā elektronisko darbnespējas lapu izrakstīts. Taču zināms, ka vismaz viena ir izrakstīta, jo par to piezvanījis pats ārsts dienestam.

Veselības dienesta pārstāvis skaidro, kādas ērtības sniedz elektroniskās darbnespējas lapas iedzīvotājam: “Ja ir darbnespējas lapa B, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai sistēmā automātiski tiks iesniegts iesniegums pabalsta saņemšanai.”

Pagaidām gan ieguvumus no elektroniskajām darbnespējas lapām var baudīt tikai tie pacienti, kuru ārsti ir noslēguši līgumus ar Nacionālo veselības dienestu. To šobrīd ir aptuveni divsimt no četriem tūkstošiem speciālistu, kas var izrakstīt darbnespējas lapas, kas ir pieci procenti.

Tomēr daļa ģimenes ārstu ir skeptiski – nevēlas parakstīt līgumus ar Nacionālo veselības dienestu saistībā ar e-veselības ieviešanu, Latvijas Radio uzzināja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā.

„Tas mērķis, lai atvieglotu ārstiem darbu, noteikti nav sasniegts,” apgalvo asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Viņa skaidro, ka pirmoreiz asociācijas pārstāvji testa vidē kopā ar Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem portāla darbību bija pārbaudījuši pavasarī. Šonedēļ testēja vēlreiz, un nekas daudz neesot mainījies. Veide, kura pati vēl nav parakstījusi līgumu ar dienestu, stāsta – ir bažas, ka elektronisko darbnespēju lapu izrakstīšana būs ilgs process.

Tomēr saskaņā ar normatīvajiem aktiem - no 1.decembra būs tikai elektroniskās darbnespējas lapas, papīra darbnespējas lapu vairs nebūs. Atgādina Mārtiņš Smilga no Nacionālā veselības dienesta:

„Līdz ar to tie ārsti, kur nepieslēgsies sistēmai, nevarēs pacientam izsniegt darbnespējas lapu - attaisnojošu dokumentu par to, ka nav bijis darbā.”

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā norāda – pāriet tikai uz elektroniskajām darbnespējas lapām no 1.decembra – tā ir neiespējamā misija. Tāpēc asociācija nosūtījusi Ministru kabinetam, Veselības ministrijai, Tieslietu ministrijai, Labklājības ministrijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un NVD vēstuli, kurā norāda uz virkni problēmjautājumu, ko jāpaspēj atrisināt, ieviešot vienoto e-veselības sistēmu.

Jau ziņots, ka no  1.septembra ģimenes ārstiem ir iespēja sākt testēt jauno e-veselības sistēmu, kurā sākumā varēs izrakstīt receptes un noformēt darba nespējas lapas. Sākotnējā ārstu pieredze gan neesot iepriecinoša – programma bieži uzkaras vai pat neslēdzas iekšā.

E-veselības sistēmu bija plānots izmēģināt jau jūlijā, taču dažādu tehnisku iemeslu dēļ tā tika pārcelta uz septembri.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti