4. studija

Ķengaraga iedzīvotāji pieprasa atjaunot pieturvietu

4. studija

Meklējam iedvesmojošus stāstus par latviešu dziesmām!

Vai, baidoties pārkāpt datu aizsardzības likumu, zaudējam cilvēcību?

Aizbildinoties ar datu aizsardzību, liedz sazināties ar cietušās kaimiņienes dēlu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Nesen LTV raidījumu 4. studija ieinteresēja kāds sašutušas daudzdzīvokļu mājas iemītnieces ieraksts sociālajos tīklos pēc tam, kad blakus dzīvoklī kurlmēmai kundzei cienījamā vecumā kļuvis slikti un kaimiņi, reaģējot uz dīvainiem trokšņiem aiz sienas, izsaukuši glābēju un mediķu palīdzību.

Glābēji ieradušies pāris minūšu laikā, situāciju apraksta kaimiņiene:

"Durvis tika attaisītas, sieviete guļ koridorā uz grīdas pusnemaņā. Ātrie vedīšot uz slimnīcu. Skrienu uz dzīvokļu kooperatīvu "Bāka 2", kas tepat blakus, lūdzu darbiniecei sirmās kundzes dēla telefonu, lai viņš atbrauc, lai aiztaisa durvis, lai zin, kur ir māte, varbūt... lai atvadās. Darbiniece man auksti pasaka - nedrīkstu dot, personas dati ir aizsargāti! Tas ne jau svešam cilvēkam, bet zinot mani jau kādus 15 gadus [...] Kur mēs nonāksim ar šo datu aizsardzību un ar cilvēkiem, kuri akli kalpo likuma burtam?" viņa rakstīja.

Dzīvokļu kooperatīvā "Bāka 2" stāsta, ka dēlam piezvanījusi pati darbiniece, tiesa gan – par to neinformējot satraukto kaimiņieni. Kooperatīvā atgādina, ka namu pārvalde nav vienīgā vieta, kur meklēt kaimiņu kontaktus.

"Cilvēcība palika likuma robežās. Ir likums, un tur ir cilvēcība," rezumē Sergejs Sidorko, dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības  “Bāka 2” valdes priekšsēdētājs. 

"Cilvēks tepat blakus guļ. Viņu ved prom. Protams, ka skrien uz šejieni. Visu, ko mēs varam, mēs darām. Protams, sanāca nesaprašanās," atzīst Sidorko. 

Ikviens var nonākt situācijā, kad šādā saspringtā situācijā nepieciešams sazvanīt konkrētu cilvēku, tāpēc 4. studija vaicāja, ko darītu vietējie - vieni atbild, ka vaicātu citiem kaimiņiem vai, ja zinātu uzvārdu, tad sociālajos tīklos. Vēl cita vietējā, Ņina, saka, ka cilvēka radus iespējams atrast adrešu reģistrē. 

Savukārt slimnīcās, ja ievests pacients, kurš ir smagā stāvoklī, nespēj komunicēt un ir skaidrs, ka tuvinieki nav par notikušo informēti, ārstniecības iestādēs ir izstrādāta shēma, kā meklēt slimnieka tuviniekus.

"Ja nav zināma cilvēka personība, nav personu apliecinošu dokumentu, ir biometrijas datu sistēma. Noskenējot pirkstu nospiedumus, noskaidrojam personību. Slimnīcas darbinieki sazinās ar Valsts policiju," stāsta Aija Lietiņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre. 

Lai arī jau minētajā situācijā, kad slimās kundzes dzīvoklis paliek neaizslēgts un kaimiņiem nav pārliecības, ka dēls tuvākajā laikā uzzinās par notikušo nelaimi, Datu valsts inspekcijā (DVI) apstiprina – namu pārvaldes darbiniecei neko pārmest nevar.

"Kā rīkoties labāk? Iespējams, ka darbiniece būtu vainīga, iedodot šos datus, jo mēs nekad nezinām, kas stāv otrā pusē," norāda DVI pārstāve Kristīne Baltiņa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti