Panorāma

Basketbolistiem uzvara, līdzjutējiem – prieks!

Panorāma

Gads kopš Uzvaras parka pieminekļa demontāžas

Vēl lems kur nonāks Jaunpilī saziedotais

Jaunpils pils jumta atjaunošanai ziedojumu nepietiks; par naudas sadali vēl lems

Aizvakar labdarības koncertā Jaunpilī saziedoti vairāk nekā 37 tūkstoši eiro. Ziedojumi vākti, lai palīdzētu vietējām mājsaimniecībām, kuras cietušas lielgraudu krusas laikā, postaža nodarīta arī Jaunpils baznīcai un pilij. Pils atjaunošanas izmaksas pārsniegs divu miljonus, bet kur tad nonāks saziedotais?

Augusta sākumā Jaunpilī negaisā cietušas vairāk nekā 80 mājsaimniecību. Daudzām pilnīgi vai daļēji norauts jumts. Būtiski bojājumi nodarīti arī baznīcai, bet visgrūtāk būs atjaunot pili.

Caurumi pils jumtā ir tik lieli, ka tur jau var izbāzt divas dūres. Salabot vai atjaunot vairs nevar. Jāmaina pilnībā, un izmaksas pārsniegs divus miljonus eiro. Pašvaldība jau norādījusi, ka viņiem šādas naudas nav. Viņi cer, ka valsts piešķirs kredītu.

Pēc nodarītās postažas tika lemts par labdarības koncerta rīkošanu. Uz koncertu sanākušos uzrunāja Baiba Sipeniece-Gavare: "Vai tad tā ir problēma? Krievi Ukrainā – tā ir problēma. Šitā nav problēma, šitā ir ķibele. Tieši ar šādu domu šodien esam sanākuši."

Saziedoti 37 tūkstoši eiro. Un līdz 1. septembrim vēl var ziedot.

Bet, kā tos sadalīt, vēl nav lemts. "Ir ziedotāji, kas ir norādījuši tieši ar mērķi pils jumta atjaunošanai. Šie līdzekļi, protams, aizies pils jumta atjaunošanai, kā mērķī norādīts," pastāstīja SIA "Jaunpils pils" valdes locekle Kristīne Liepiņa.

Par pārējo lems pašvaldība, vērtējot, kuras mājsaimniecības nav bijušas apdrošinātas un kurām remonts sagādās vislielākās finansiālās grūtības.

"Pilij tā nepieciešamība ir daudz lielāka nekā šī summa. Protams, lielākā daļa no summas droši vien jānovirza pilij. Jo palīdzība iedzīvotājiem tāpat ir pašvaldības pamatfunkcija, un to sākām darīt, neko negaidot," sacīja Tukuma novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš.

Līdz šim iztērēti 300 tūkstoši eiro.

Savukārt pils bija apdrošināta, un glābšanas darbus, lai ūdens neturpinātu tecēt ēkā, segs apdrošinātāji. Bet pilnīgu jumta atjaunošanu gan ne. Apdrošināšanas polise paredz faktiskās vērtības atlīdzināšanu.

"Tā ēka, protams, nav jauna. Un tīri pēc apdrošināšanas principiem tās atjaunošanas vērtībā nav iespējams drošināt. Šobrīd ir ļoti aptuveni – ap miljonu, bet tas vēl mainīsies. (..) Vakar vakarā tikai saņēmām sākotnējo aprēķinu," pastāstīja Dmitrijs Neilands no apdrošināšanas uzņēmuma "Gjensidige".

Bet atjaunošanas izmaksas varētu pārsniegt divus miljonus eiro, tāpēc pašvaldība gatavojas lūgt kredītu valstij.

"Nekas ātrāks par ārkārtas finansējumu vai aizdevumu nevar būt. Ja skatāmies uz Eiropas projektiem, tad tas aizņem laiku," sacīja Liepiņš.

Izmeklēšana un vērtēšana vēl turpinās. Tikmēr tiks uzsākta jumta apklāšana, lai nenodarītu tālākus bojājumus. Bet par precīzāku ziedojumu sadali pašvaldība lems nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pēc lielgraudu krusas postījumiem tika slēgta arī Jaunpils pils. Dabas stihijā pamatīgi cietis valsts nozīmes kultūras pieminekļa jumts.

Vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru. Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti