Panorāma

Prezidenta amata kandidāti turpina sarunas frakcijās

Panorāma

Panorāma

Kapseļu ielas bērnunama bērnus plāno pārvietot uz Teiku

Kapseļu ielas bērnunama ēka gadiem ilgi sliktā stāvoklī; bērnus pārvietos uz aprūpes centru Teikā

Šonedēļ beidzas termiņš, kura laikā bija jānovērš dažādas nepilnības Kapseļu ielas bērnunama ēkai ar numuru 18, jo tā šobrīd nav tehniskā kārtībā. Par ēkas slikto stāvokli amatpersonas zināja jau vairākus gadus. To laikā Kapseļu ielas bērnunama komanda vairākkārt aicināja meklēt bērniem jaunu dzīvesvietu. Tā saskaņā ar deinstitucionalizācijas plānu būtu nevis citā institūcijā, bet, piemēram, dzīvoklī – sabiedrībā. Šādu variantu gan nesola uzreiz nodrošināt, bet ir plānots, ka četri bērni no Kapseļu ielas vecās ēkas varētu turpmāk mitināties sociālās aprūpes centra filiālē "Teika".

Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Rīga" Kapseļu ielas filiālei ir divas ēkas. Vienā no tām šobrīd mitinās četri paliatīvās aprūpes bērni. Jau pirms vairākiem gadiem izskanēja bažas par šīs ēkas drošumu. Šonedēļ noslēdzies termiņš, kura laikā konstatētās nepilnības varēja novērst, taču tas nav ticis izdarīts.

"Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir atzinis, ka tur ir tādi trūkumi un ka šeit nevar bērni vairs atrasties. Tas ir viņu atzinumā. Ja tie trūkumi netiek izlaboti, tad šeit nevar atrasties bērni. Tas nav droši," norādīja VSAC "Rīga" Kapseļu ielas filiāles sociālā darbiniece Ēstere Zemīte.

Nama otrais stāvs ir tukšs. Šobrīd ēku apdzīvo vien četri bērni pirmajā stāvā. Viņiem ir nepieciešama paliatīvā aprūpe.

"Es gribu teikt, ka ēka nav nedroša bērnu dzīvībai šobrīd, bet viņas stāvoklis ir salīdzinoši slikts," pauda Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.

Par ēkas tehnisko stāvokli bijis zināms jau vairākus gadus un sen ticis mudināts šiem bērniem meklēt sabiedrībā balstītu mājokli. Visticamāk, šie bērni pārcelsies nevis uz dzīvokli, bet uz filiāli "Teika". Tur tagad esot izremontētas telpas, kas iekārtotas kā dzīvokļi.

"Mēs esam maksimāli visu pietuvinājuši ģimeniskai videi. Pirmajā stāvā ir bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem ir ļoti svarīga vides pieejamība.

Līdz ar to viņiem ir atsevišķas ieejas. Ar pandusiem, kur viņi var ērti uzbraukt ar ratiņkrēsliem," skaidroja VSAC "Rīga" direktora pienākumu izpildītāja Elita Ezerniece.

Pret to iestājas Ēstere Zemīte, norādot, ka institūcija paliek institūcija, kas neesot bērnu labākajās interesēs:

"Konkrēti mēs esam runājuši ar LM pagājušā gada decembrī, pēc tam februārī un esam arī izstrādājuši plānu, kā un kādā veidā bērniem būtu jāpāriet dzīvot uz sabiedrībā iekļautu dzīvokli. Tāds viens projekts mums jau ir dzīvoklis Mežrozīšu ielā."

LM pārstāve skaidroja, ka šajā jautājumā viedokļi ar VSAC "Rīga" neatšķiras, taču esot jārēķinās ar ministrijas rīcībā esošajām iespējām. Ministrija esot uzrunājusi VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un divas pašvaldības, kuru bērni patlaban mīt Kapseļu ielas vecajā ēkā, vaicājot, vai tām ir kādi īpašumi, ko varētu pielāgot šiem bērniem. LM vēl gaida atbildes.

"Par dzīvi pilsētvidē mēs šobrīd varam runāt tikai vairāku gadu perspektīvā," sacīja LM valsts sekretāra vietniece.

Dzīvošana filiāles pielāgotās telpās kā dzīvoklī ir risinājums, kā bērniem nodrošināt drošu un ģimeniskāku vidi.

KONTEKSTS:

Valsts sociālās aprūpes centra "Rīga" Kapseļu ielas filiāle darbojas jau 101 gadu. Tajā mīt bērni ar smagām veselības problēmām. Vairāku gadu laikā vismaz 20 bērniem ir izdevies atrast mājas. 

Aptuveni 40% bērnu valsts aprūpes centros atrodas uz vecāku iesniegumu pamata, jo ģimenes dažādu iemeslu dēļ, tostarp atbalsta trūkuma dēļ, bērnus ar funkcionāliem attīstības traucējumiem nolemj atdot ilgstošai valsts aprūpei.

Viena no Kapseļu ielas bērnunama ēkām ilgstoši atrodas sliktā stāvoklī, tādēļ nepieciešamas citas telpas, kur izmitināt bērnus. LM iespējas palīdzēt ir ierobežotas, tādēļ ministrija gaida atbildes no iestādēm, kas vaŗetu palīdzēt ar mājvietas atrašanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti