PVD sāk vakcinēt meža dzīvniekus pret trakumsērgu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir sācis meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu. Latvijā trakumsērga ir izskausta, tomēr dzīvnieki sistemātiski tiek vakcinēti, informēja PVD.

Vakcīnas ēsmas ir izvietotas valsts austrumu pierobežā, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas. Vakcīnu ēsmas ir brūngani zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma kubiņi ar iestrādātu vakcīnu, kas satur novājinātu trakumsērgas vīrusa celmu.

Šī vakcīna nav domāta suņiem un kaķiem, taču gadījumā, ja dzīvnieks to apēdīs, dzīvnieka veselība netiks apdraudēta. Arī cilvēkiem un apkārtējai videi vakcīna nav bīstama.

Tomēr jāņem vērā – ja cilvēks ir nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kas ēsmas iekšpusē ir šķidra, piemēram,  tā nonākusi acīs vai brūcē, ir jāvēršas pie ārsta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt lapsas un jenotsuņi.

Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu, norādīja PVD.

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Kopš 2005. gada savvaļas dzīvnieki sistemātiski tiek vakcinēti pavasarī un rudenī, tādēļ trakumsērga Latvijā ir izskausta.

Pēdējais pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet istabas dzīvniekiem – 2012. gadā.

Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2015. gadā Latviju oficiāli atzina par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Tomēr kaimiņvalstīs trakumsērga ir izplatīta, tādēļ PVD aicina istabas dzīvniekus regulāri vakcinēt pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti