Panorāma

Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietā gulst sveces un ziedi

Panorāma

Pēc Zolitūdes traģēdijas kasieris Mārtiņš joprojām strādā "Maximā"

Aprit 10 gadu kopš Zolitūdes traģēdijas

Zolitūdes traģēdijai – 10. Notikumu retrospekcija

Pirms 10 gadiem 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Traģēdijā dzīvību zaudēja arī trīs ugunsdzēsēji glābēji, kas pirmie devās palīdzēt jumta gruvešos iesprostotajiem cilvēkiem. Cilvēku meklēšanas darbi ilga teju 94 stundas.

Latvijas Radio ar dažādiem ziņu arhīva materiāliem rekonstruē Zolitūdes traģēdijas notikumus no 2013. gada 21. novembra rīta līdz pat 25. novembrim, kad visā valstī ar klusuma brīdi pieminējām 54 bojāgājušos.

ĪSUMĀ:

Zolitūdes traģēdijai – 10. Notikumu retrospekcija, kā tas notika
00:00 / 15:03
Lejuplādēt

21. novembris pirms veikala jumta iegrūšanas

2013. gada 21. novembris, ceturtdiena. Pulksten 8 no rīta. Rīgā, Priedaines ielā 20, durvis ver veikals "Maxima".

Zolitūdē uz veikala "Maxima" jumta norit būvdarbi, tur top pastaigu un rotaļu laukums un tas tiek arī apzaļumots. Būvdarbus veic uzņēmums "Re&Re". Vienlaikus veikals atvērts pircējiem. Pēc pulksten četriem būvnieki beidz dienas darbus uz veikala jumta un strādnieki dodas prom.

Pulksten 16.21 veikalā atskan ugunsdrošības signalizācija un divi balss aicinājumi evakuēties.

Daļa veikalā esošo pircēju un darbinieki nesteidz pamest veikalu un turpina iepirkties. Īsi pēc pulksten pieciem balss paziņojumus par bīstamu situāciju ēkā atslēdz veikala apsardze, bet trauksmes signāls turpina nākt uz ugunsdrošības signalizācijas pults. Pēc apsargu lūguma veikalā ierodas signalizācijas apkalpošanas firmas "Viessmann" darbinieks, kurš konstatē, ka trauksmes signāls nāk no sūkņu stacijas pagrabā. Tehniķis turpina apskati, lai atrastu trauksmes cēloņus.

Pulksten 17.44 uz veikala apsardzes firmu pienāk signāls "Trauksme" un "Paplašināts bojājums".

Pulksten 17.44 minūtes un 21 sekunde – Priedaines ielā 20 sabrūk veikala "Maxima" jumts. Veikalā ir darbinieki un pircēji.

Zolitūdes veikala zālē no griestiem virs kasēm krīt masīvie betona gabali un citas konstrukcijas. Veikalā nodziest gaisma, uz kādu laiku iestājas klusums.

Pirmais jumta iegruvums. Sākas glābšanas darbi

Pulksten 17.46 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņem izsaukumu uz notikuma vietu un pēc 14 minūtēm ierodas pirmā ekipāža. Glābēji konstatē jumta iegruvumu 500 kvadrātmetru plātībā un tiek informēti, ka zem konstrukcijām varētu būt 30 līdz 50 cilvēki. Sākas glābšanas darbi.

Pulksten 18.08 ugunsdzēsēji glābēji atbrīvo pirmos cietušos. Plkst. 18.18 no sagruvušā veikala iznes pirmo bojāgājušo cilvēku.

21. novembra vakarā pēc pulksten 18.30 Latvijas Radio programmā skan žurnālista Kārļa Streipa intervija ar Latvijas Universitātes Filozofijas fakultātes profesoriem. Sarunu Streips pārtrauc, lai pieteiktu ārkārtas ziņu izlaidumu. "Man jūs jāpārtrauc, ir notikusi ļoti liela traģēdija un tūlīt būs ārkārtas ziņu izlaidums."

Vienā no pirmajiem ziņu izlaidumiem situāciju raksturo Latvijas Radio žurnāliste Māra Rozenberga, kas devusies uz traģēdijas vietu.

"Pašlaik man ir izdevies runāt tikai ar aculieciniekiem, daži no viņiem bijuši arī veikalā. Patiešām skats ir šausmīgs, daudzdzīvokļu māju ielenktajā "Maximā" faktiski ir palikušas tikai veikala nesošās konstrukcijas un veikala uzraksts. Viss jumts ir iebrucis vidū un ir ļoti daudz atlūzu, un te ir neskaitāmas "ātrās" palīdzības, ugunsdzēsēju, policijas mašīnas. Kāda lieciniece stāstīja, ka pirms sešiem ir bijuši brīdinājumi pamest "Maximas" veikalu, bet daudzi uz to nav reaģējuši. Tad vēl kāda sieviete, kas atradās veikalā jumta iegrūšanas brīdī, viņa teica: "Es ņēmu apelsīnus, vienā brīdī bija drausmīgs troksnis, tad iestājās tumsa, viss nokrita uz grīdas, cits pār citu mēģināja tikt līdz durvīm…"

Pēc "Maxima" veikala jumta iebrukuma, 2013. gada 21. novembrī
Pēc "Maxima" veikala jumta iebrukuma, 2013. gada 21. novembrī

Cilvēki, kas iepirkās veikalā "Maxima" un paguva izglābties, pirms sabruka ēkas jumts, kā liecinieki iezīmē mirkli pirms nelaimes:

"Es tur biju pēc pieciem, nu, kādas minūtes desmit pāri pieciem, bet es uzreiz izgāju ārā. Pirms tam piegāju pie pārdevēja un prasīju, kas notiek un kāpēc skan trauksmes signāls, bet viņi teica, ka vienkārši nevar to atslēgt un ka nekas nav.."

"Mans draugs iznāca ārā un saka, ka ieeja bija aizgruvusi, viņš izsita stiklu, cilvēki sāka spiesties virsū, lai tiktu ārā, jo durvis nevarēja atvērt un tikt no turienes prom. Tajā pūlī viņš mēģināja dabūt ārā sievu. Viņai tagad lauzta kāja un aizveda ar ātro palīdzību."

"Man iekšā ir mamma, zvanīju viņai, bet telefonu neceļ, manu jaunāko māsu paspēja izglābt un viņa piezvanīja un man izstāstīja. Viņas esot stāvējušas pie saldējuma stenda un māsa gājusi uz otru veikala galu, tad pagriezusies pret mammu un ieraudzījusi, ka viņas priekšā nokrīt milzīgs betona gabals. Viņa sāka kliegt un otrā pusē arī nogāzies betona gabals, viņu apbēruši būvgruži. Māsa atslēgusies, pēc tam atkal kliegusi un viņu izglāba. Viņa rādīja uz mammas pusi, bet tur bija pārāk daudz betona un viņu nevarēja izvilkt."

Otrs jumta iegruvums glābšanas darbu laikā 

Pulksten 19.04 Zolitūdē lielveikalā "Maxima" notiek otrais jumta nogruvums vietā, kur strādā arī glābēji.

Otrs veikala jumta nogruvums ir ap 900 kvadrātmetru platībā. Gruveši iespiež arī ugunsdzēsējus. Cieš 12 glābēji un dzīvību zaudē ugunsdzēsēji Sergejs Ižiks, Vilnis Šteinītis un Edgars Reinfelds. Par notikušo stāsta glābēju pārstāve Inga Vetere:

"Tātad šeit notikuma vietā turpinās glābšanas darbi, ir cietušie, ir arī bojāgājušie. Un glābšanas darbu laikā bija nogruvums, kura laikā ēkas konstrukcijas uzkrita arī glābējiem, kas ir arī cietuši, bet glābšanas darbi turpinās un ēkai ir diezgan sarežģīti piekļūt…. "ātrās" palīdzības un ugunsdzēsēju spēki ir iesaistīti, visa Rīga."

Zolitūdes apkaimē bloķē satiksmi. Notikuma vietā turpina darbu glābēji, mediķi, kā arī gruvešos iesprostotos meklē armijas kinologi ar suņiem. Slimnīcas saņem informāciju par kopējo provizorisko cietušo skaitu un gatavo operāciju zāles. Operatīvie dienesti ziņu izlaidumos cietušo tuviniekus aicina zvanīt uz informatīvu tālruni, lai ģimenes noskaidrotu, kurā slimnīcā katrs nogādāts. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša raksturo gūtās traumas.

"Šobrīd slimnīcā nogādāti 26 cilvēki ar dažādām traumām – ir lūzumi, ir smadzeņu satricinājumi, ir brūces – plēstas un grieztas. Ir arī ļoti smagas traumas, krūšu kurvja traumas, iekšējo orgānu traumas."

Sāk kriminālprocesu; ierodas valdības pārstāvji  

Traģēdijas pirmajā vakarā policija sāk kriminālprocesu par iespējamu būvniecības noteikumu pārkāpumu, kas izraisījis smagas sekas. Ap pulksten 20 vakarā ir ziņas, ka notikuma vietā ierodas arī būvfirmas SIA "Re&Re" pārstāvji kopā ar veikala "Maxima" projekta tehniskajiem uzraugiem, projektētājiem un konstruktoriem, taču jumta iebrukšanas cēloņus viņi vēl nekomentē. Rīgas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs traģēdijas vakarā saka, ka veikala projekta dokumentos pirmšķietami nepilnības nav atrodamas.

Vircavs: Projekts ir saskaņots 2010. gadā.

Žurnāliste Olga Dragiļeva: Vai ir bijuši kaut kādi jautājumi vai ieteikumi, problēmas saistībā ar to?

Vircavs: Pēc tā, ko es redzu projektā, tur tas neparādās, tur ir jāveic padziļinātu izpēti, jāpaceļ augšā visi dokumenti.

Dragiļeva: Bet pašlaik, skatoties uz to projektu, jums nerodas jautājumi par tā drošību kā tādu uz papīra?

Vircavs: Ir visi nepieciešamie saskaņojumi, ekspertīzes slēdzieni un atzinumi. Visi nepieciešamie paraksti mēs redzam, ka ir, nu, pēc pirmreizējas pārbaudes.

Notikuma vietā pakāpeniski ierodas arī Rīgas pašvaldības un valdības pārstāvji, tostarp iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") un premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība").

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās) un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis atbild...
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (no kreisās) un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis atbild uz žurnālistu jautājumiem pie sagruvušā "Maxima" veikala Zolitūdē, 2013. gada 21. novembrī

Valdības vadītājs paziņoja:

"Esam vienojušies rīt no rīta sasaukt Krīzes vadības padomes sēdi, lai izrunātu tālākās darbības. Protams, pašreiz nosaukt vainīgos ir pāragri, bet ir skaidrs, ka policijai šī izmeklēšana jāveic maksimāli īsos tempos un iespējamie pārkāpumi jāatklāj."

Pēc pusnakts dienesti ziņo par bojāgājušajiem

22. novembris 30 minūtes pēc pusnakts. Operatīvie dienesti apstiprina vismaz sešu cilvēku bojāeju. Vairāk nekā 30 cietušie izglābti.

Pirmajā naktī glābēji regulāri uz īsu brīdi pārtrauc darbus un apklusina tehnikas dzinējus, lai sabrukušā lielveikala drupās saklausītu cietušo balsis vai telefonu zvanus zem gruvešiem. Aiz notikuma vietas norobežojuma barjerām uz līdzās esošās ēkas nelielām kāpnēm pulcējas arī cietušo tuvinieki. Visas nakts garumā glābēji atbrīvo teritoriju no gruvešiem un pakāpeniski aug bojā gājušo skaits, kuru brīžiem oficiāli paziņo. No teritorijas nemitīgi izbrauc arī NMPD mašīnas. No notikumu vietas ziņo Latvijas Radio žurnāliste Sintija Ambote:

"Bojā gājušo skaits ir 18 cilvēki, Es šobrīd atrodos vietā, kur pulcējas tuvinieki. Tie ir gan jaunieši, gan vecāka gadu gājuma cilvēki, kas gaida, un gaida arī ar ģimenēm. Un, jo ilgāks laiks ir pagājis, jo grūtāk arī emocionāli viņiem šo spriedzi izturēt. Runāju ar kādu vīru, kas gaida sievu, kas vēl ir sabrukušajā veikalā, viņš teica, ka ir cerība, bet ir ļoti grūti noskatīties, ka visi pēdējie iznestie ir miruši."

Latvijas Radio uzrunāja vairākus veikalā esošo cilvēku tuviniekus:

"Cerība ir, bet maza…."

"Es nezinu, kā tur ar to līķu atpazīšanu, nevar neko pajautāt, vajadzētu, lai vairāk informē kaut ko."

"Tās ir lielas bēdas, cilvēki staigā apkārt un raud. Man pazīstama 14-gadīga meitene, kas arvien te gaida mammu. Lūk, mašīna arvien stāv pie veikala, bet mamma vēl nav atradusies, nav arī slimnīcā."

Nākamajā dienā glābšanas darbi turpinās; izsludina trīs dienu sēras 

Pulkstenis 9.41, bojā gājušo skaits pieaug līdz 25.

Sākoties otrajai glābšanas darbu dienai, upuru skaits aug arvien straujāk. Veikala drupās vēl dzirdami pazudušo cilvēku telefonu signāli. Valstī izsludina trīs dienu sēras un tiek pacelti karogi sēru noformējumā. Pie Asinsdonoru centra veidojas rinda, cilvēki vēlas palīdzēt cietušajiem.

Pēcpusdienā bojā gājušo skaits jau dubultojies. Policija pēc videonovērošanas kameru ierakstiem izveido cietušo iespējamo atrašanās vietu karti. Latvijas Radio vakara ziņās vēstīja:

"Šobrīd pulksten sešos vakarā visā Latvijā skan sēru zvani, pieminot pagājušajā naktī Zolitūdē bojā gājušos cilvēkus. Zolitūdes traģēdija ir lielākā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Glābšanas darbi turpinās jau diennakti, un pēdējā informācija liecina, ka atrasti jau 47 bojāgājušie."

Zolitūdē sagruvušā veikala apkārtnē pulcējas brīvprātīgie, kas līdzās uzslej telti, piedāvā pārtiku un siltu tēju tiem, kas strādā, un arī cietušo tuviniekiem. Cilvēki nes arī ziedus un sveces traģēdijā mirušo piemiņai. Darbi turpinās arī visu nākamo nakti.

Traģēdijas trešā diena un trešais nogruvums

23. novembra rīts. Bojā gājušo skaits 52.

23. novembra rītā glābēji turpina darbu, līdz vienā no konstrukcijām konstatē plaisu un uz brīdi pārtrauc darbu, lai ar tehniku demontētu veikala "Maxima" ēkas bīstamās daļas. Pēc pauzes glābēji dodas iekšā, atsāk darbu pilnā apmērā un pēc pulksten 17 no drupām izceļ pēdējo upuri.

20 minūtes vēlāk notiek trešais nogruvums, glābēji atradās citā zonā un neviens necieš. Lai neradītu risku glābēju dzīvībām, meklēšanas darbus aptur līdz nākamās dienas rītam.

Zolitūdes apkaimi arvien vairāk piepilda iedzīvotāji, kas sanākuši pieminēt bojāgājušos.

Latvijas Radio uzrunāja dažus traģēdijas vietā sanākušos cilvēkus:

"Nevar saprast, kā lai palīdz. Vakar es nodevu asinis donoru centrā, bet, godīgi sakot, visa diena un arī šodiena…. atnācām nolikt svecītes, lai gūtu kaut kādu mierinājumu. Iespaids ir .. trieciens. Un nāksies ilgi atgūties no tā visa."

"Kāpēc liktas tās smiltis virsū [uz jumta], tas taču ar nodomu bija. Būtu bijusi vētra un sniegs un nobrūk kaut kas, bet te nekas nav, normāls laiks bez vēja un sagrūst māja. Man aizgāja bojā draugi. Ko tagad, kam prasīt….. nevienam!"

Zolitūdes traģēdijas vieta 2013. gada 23. novembrī
Zolitūdes traģēdijas vieta 2013. gada 23. novembrī

Glābšanas darbi ilgst 94 stundas, upuru skaits  54 

24. novembris, atsākas meklēšanas darbi.

Ceturtās dienas pēcpusdienā smago un arī nedrošo konstrukciju demontāžu veic ekskavatori, kā arī tiek veikti kontrolēti nogruvumi, lai glābēji varētu atsākt darbus. Tos atsāk pēcpusdienā, turpina vēl vienu nakti un pabeidz 25. novembrī pulksten 15.40.

Cilvēku meklēšanas darbi ilga teju 94 stundas. Piedalījās 557 cilvēki, un veikala jumta sabrukšana ir prasījusi 54 cilvēku dzīvību.

25. novembris, pulksten 10, visā Latvijā trīs minūtes ilgst klusuma brīdis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti