Ārpolitikas institūta direktors: Pēc Prigožina dumpja Putins veic kadru tīrīšanas

Pēc algotņu grupējuma "Vagner" līdera Jevgeņija Prigožina rīkotā militārā dumpja Krievijas vadonis Vladimirs Putins veic kadru tīrīšanas, intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Ārpolitikas institūta direktors, Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes docents Kārlis Bukovskis.

"Tas, ko mēs noteikti šobrīd redzam [Krievijas] iekšienē, ir kadru tīrīšanas, jo Prigožins daudzos gadījumos parādīja, kur ir efektivitāte, kur ir trūkumi un kur – nelojalitāte. Haosa brīdis ļoti labi ļāva Putinam saskatīt elementus, kas ir likvidējami, arestējami vai aizvācami no amatiem. Tanī brīdī bija gan cilvēki, kas nevēlējās rīkoties pret Prigožina dumpi, gan bija tādi, kuru spēja un kapacitāte pildīt savus uzdevumus bija ierobežota vai nu alkohola pārmērīga patēriņa vai citu iemeslu dēļ," vērtēja Bukovskis.

Runājot par Putina politisko vājumu, Bukovskis akcentēja, ka Putins mēnesi pēc dumpja "joprojām ir amatā un dzīvs". Turklāt Putina lojālākie spēki viņam sniedza atbalstu un arī propagandas mediji turpināja darīt savu darbu, Prigožina darbības neatspoguļoja.

"Tas bija stresa tests, bet vara ir saglabāta un ir rīcība pret nelojālajiem,"

sacīja Bukovskis.

Uz iespēju, ka tīrīšanas var izraisīt pretreakciju, Bukovskis raudzījās skeptiski:

"Ja sodīti tiek tie, kuri tiek uzskatīti par prasmīgiem vadītājiem armijas iekšienē, tas var izraisīt pretreakciju, bet iekšējie drošības spēki šobrīd ir gatavāki šādiem potenciālajiem scenārijiem un vēros uzmanīgāk."

Tāpat jāņem vērā, ka Krievijas "uzbrūkošā karadarbība ir notikusi relatīvi neveiksmīgi", tādēļ Bukovskis apšaubīja, ka militāro vadītāju iespējamā pazušana varētu izraisīt nemierus.

Ārpolitikas institūta direktors arī atzina, ka Ukrainas atbalstošo valstu sabiedrībās "noguruma elements sāka parādīties jau pagājušā gada beigās", un uz to Krievija arī spēlē. Arī agresorvalsts propaganda ir vērsta uz šīs domas sēšanu Rietumu, tostarp Latvijas, sabiedrībā — "cik tad var, ukraiņi tikai prasa naudu, ukraiņi negrib mieru, viņi neko nevar izdarīt".

"Tā ir Krievijas taktika, un tā ir acīmredzama," piebilda Bukovskis.

"Šī ir vardarbīga, emocionāli smaga konfliktsituācija. Ilgstoši šāda konflikta klātesamība ikdienas ritmā, mediju dzīvē, ir smaga. Un cilvēcīgi vienā brīdī vairs neko negrib dzirdēt par karu. Krievija apzinās, ka šis smagums kļūs tik smags, ka vienā brīdī, kā minimums, cilvēki sāks vairs nesekot līdzi notikumiem Ukrainā," norādīja eksperts.

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā gadu, kopš 2022. gada 24. februāra, turpinās pēc Vladimira Putina pavēles sāktais Krievijas pilna mēroga karš pret Ukrainu, bet Krievijas spēkiem neizdodas salauzt ukraiņu pretošanos. Saņemot rietumvalstu sabiedroto atbalstu, Ukraina īsteno pretuzbrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti