«Nekādu joku nebūs» – Latvijas robežsargu mobilizēšanu uztver kā nopietnu signālu Baltkrievijai

Papildspēku mobilizācija pie Latvijas–Baltkrievijas robežas notikusi, jo ievērojami pieaudzis nelikumīgo robežas šķērsotāju skaits, intervijā Latvijas Radio noradījis Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts"), kurš atzina, ka robežas sargāšana rit saspringti. Savukārt premjers uzsvēra, ka šāds solis ir signāls Baltkrievijai, ka "nekādu joku nebūs".

Situācija saspringta

Kā ziņots, no 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. Tāpat atbalstu robežsardzei palielinās Nacionālie bruņotie spēki.

Otrdien, 15. augustā, Valsts robežsardzes amatpersonas novērsušas 40 cilvēku mēģinājumu nelikumīgi šķērsot Latvijas–Baltkrievijas valsts robežu, kopumā šogad no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 5839 cilvēki, informēja Valsts robežsardzē. Kopumā šogad humānu apsvērumu dēļ uzņemti 292 cilvēki.

Iekšlietu ministrs atzina, ka robežpārkāpēju skaits ievērojami pieaudzis, tāpēc darbi rit saspringti.

Signāls, ka "nekādu joku nebūs"

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka papildspēku mobilizācija uz Latvijas–Baltkrievijas robežas ir proaktīva rīcība un signāls, ka "nekādu joku nebūs".

"Šī ir proaktīva rīcība. (..) 

Mēs vienkārši palielinām savu klātbūtni un raidām skaidru signālu gan mūsu sabiedrībai, gan Baltkrievijas varasiestādēm, ka nekādu joku te nebūs," sacīja Kariņš.

Tikmēr Kučinskis robežsargu mobilizēšanu vērtēja kā loģisku soli, kas izdarīts līdz ar robežas pārkāpēju skaita pieaugumu. Šāds lēmums pieņemts atbilstoši robežas apsargāšanai izstrādātajiem algoritmiem, klāstīja iekšlietu ministrs. 

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) uzdeva Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nosūtīt papildu spēkus atbalsta sniegšanai Valsts robežsardzei uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. 

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Drošības riskus vēl vairāk pastiprināja 2022. gada 24. februārī uzsāktais Krievijas karš pret Ukrainu, kuru atbalsta arī Baltkrievijas varas iestādes.  Situāciju uz Latvijas austrumu robežas vēl vairāk saasināja notikumi pēc Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" sarīkotā militārā dumpja Krievijā. "Vagner" vienojās ar Kremli par došanos trimdā uz Baltkrieviju.  Lukašenko jau izteicis netiešus draudus par "vāgneriešu" vēlmi doties uz Poliju. Uz to Polija reaģēja, pastiprinot savu aizsardzību valsts austrumos.

No 15. augusta Valsts robežsardze papildus mobilizējusi dienestā esošos robežsargus ārējās valsts robežas apsardzībai, ņemot vērā strauji pieaugušo hibrīdapdraudējumu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti