Panorāma

Latvijā konstatēts jauns "Covid-19" paveids

Panorāma

Panorāma

Kariņš: Liegums iebraukt ar Krievijas numuriem nav pārskatāms

Ārlietu ministrs Kariņš: Liegums iebraukt auto ar Krievijas numurzīmēm nav pārskatāms

Jaunās valdības ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzskata, ka liegums no Krievijas vai Baltkrievijas iebraukt automašīnām ar Krievijas numura zīmēm nav pārskatāms, jo tā ir daļa no sankcijām. Turklāt savā lēmumā Baltijas valstis ir vienotas.

Eiropas Komisija pirms nedēļas vienojās, ka par aizliegto importu Eiropas Savienībā uzskatāmi arī Krievijas pilsoņu privātie automobiļi. Vēlāk tā ziņoja, ka dalībvalstis pašas var izlemt, kā rīkoties. Kopš šo sankciju ieviešanas no visām Baltijas valstīm visvairāk automobiļu nav ielaisti Lietuvā.

Tie, kuri vēl mēģina ar Krievijas Federācijas numura zīmēm ar savu privāto auto iebraukt Latvijā, šķērsojot Eiropas Savienības ārējo robežu, visticamāk, nav ne lasījuši, ne skatījušies ziņas, saka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Sazinoties ar visu trīs Baltijas valstu muitas pārvaldēm, LTV noskaidroja, ka līdz šim visvairāk automašīnu savā valstī nav ielaidusi Lietuva – 43. Latvijā bijuši trīs šādi gadījumi, kad atteikta iebraukšana valstī, bet Igaunijā – neviena. Igaunija gan arī vēlāk sāka atteikt iebraukšanu.

Latvijas Muitas pārvaldē pastāstīja, ka muitnieki šīm personām norāda – prece, ko viņš pārvieto – konkrēti automašīna –, ir iekļauta sankciju sarakstā, tātad ar to iebraukt Eiropas Savienībā nedrīkst.

"Sankciju regulējums attiecas uz preču ievešanas brīdi vai uz preču izvešanas brīdi. Protams, šīm personām, kas šobrīd atrodas Latvijā vai kādā citā Eiropas Savienības zemē, šobrīd noteikti ir jāskatās, kāds ir vīzas derīguma termiņš, cik ilgu laiku viņi var atrasties. Izceļošanu mēs neliedzam, katrā ziņā ļaujam atgriezties Krievijas Federācijas teritorijā," skaidroja Zukuls.

Muitas pārvaldes direktors arī norādīja, ka

patlaban Latvijā esošo auto ar Krievijas numura zīmēm, kas šeit nokļuvuši vēl pirms konkrētajām izmaiņām, sankciju regulējums neskar.

Igaunijas Muitas pārvalde atbildēja, ka, pēc tās ieskatiem, šajā jautājumā vēl jāmeklē risinājumi, bet būtiski, lai tie būtu vienoti trīs kaimiņvalstu starpā.

Reaģējot uz jaunajām sankcijām, Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija dibinātā Starptautiskā Korupcijas apkarošanas fonda vadītāja Marija Pevčiha šonedēļ paziņoja, ka nosūtījusi vēstules Latvijas, Lietuvas un Igaunijas varasiestādēm, lūdzot pārskatīt aizliegumu iebraukt automašīnām ar Krievijas reģistrācijas numura zīmēm, jo tās paredzētas personiskai lietošanai.

"Tur ir liela loģika tam, ko Eiropas Komisija ir ierosinājusi. Šādos apstākļos, vai tas vispār ir pieņemami, ka Krievijas pilsoņiem būtu tādas pašas tiesības un iespējas kā visiem pārējiem? Jo gala beigās viņi pārstāv neticami agresīvu un brutālu valsti šobrīd. Tas, ko mēs Baltijas valstīs darām, neielaižot šīs krievu automašīnas, tas faktiski ir likumsakarīgi. Un tas ir tāpēc, ka Krievija veic šo brutālo karu," uzsvēra Kariņš, kurš nu kļuvis par ārlietu ministru.

Muitas pārvaldē norādīja, ka tās uzdevums ir liegt automašīnu iebraukšanu Eiropas Savienībā. "Ja viņš iebrauc, pieņemsim, no Lietuvas vai Igaunijas teritorijas, viņš jau ir Eiropas Savienībā. Šī prece jau Eiropas Savienībā ir ievesta. Visdrīzāk ieceļojusi tajā brīdī, kad aizliegumi netika piemēroti. Un tāpēc nekādas sankcijas uz šo brīdi šīm mašīnām, šai precei nepastāv," skaidroja Zukuls.

Tā kā Baltijas valstīm ir kopēja robeža ar Krieviju, mūsu muitas pārvaldēm ir ārkārtīgi svarīga loma, ja raugās uz šo sankciju ieviešanu, LTV norādīja Igaunijas Nodokļu un muitas pārvalde.

KONTEKSTS:

No otrdienas, 12. septembra, personām ar Krievijas Federācijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā (ES) caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām. 

EK lēmusi, ka Eiropas Savienībā aizliegts ievest Krievijas pilsoņu privātos automobiļus, telefonus, rotaslietas un citas preces, kas uzskatāmas par aizliegto importu. Automašīnu ar Krievijas numura zīmēm ievešana ES uzskatāma par sankcionētu preču eksportu no Krievijas uz Eiropas Savienību, pat ja tās izmanto personīgiem iemesliem. 

Tomēr lēmumu, kā rīkoties, drīkst pieņemt ES dalībvalstu valdības pašas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti