Tiesībsargs: Ogres domes rīcībā muzeja atbalsta piketa lietā saskatāma pulcēšanās brīvības ierobežošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Pastāv bažas par to, kā Ogres pašvaldība ierobežo iedzīvotāju pulcēšanās brīvību – tā secinājis tiesībsargs, vērtējot domes lēmumu februārī aizliegt vietējai biedrībai rīkot sapulci, lai atbalstītu Ogres Vēstures un mākslas muzeju konfliktā ar domi, kas sācies pēc muzeja iebildumiem pret Ogres mēra Egila Helmaņa ieceri rīkot sankcijām pakļautā Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstādi.

"Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība" pēc sapulces aizlieguma lūdza tiesībsargam izvērtēt tā atbilstību cilvēktiesībām un iesniedza atkārtotu pieteikumu, pēc kura pašvaldība tomēr atļāvusi rīkot sapulci. Piesakot otro pasākumu, biedrība bija dzēsusi aicinājumu uz sapulci ierasties maskās.

Tiesībsargs pozitīvi vērtē pašvaldības spēju pārskatīt savus lēmumus un, konstatējot nepilnības, nostāju mainīt, paziņojumā medijiem norādīja Tiesībsarga birojs.

Tomēr nostāja mainīta nevis pēc pašvaldības iniciatīvas, bet gan pēc tam, kad biedrība pašvaldībā bija vērsusies atkārtoti, norādot, ka aizliegumā ir saskatāms mēģinājums ieviest, viņuprāt, cenzūru, norādīja Tiesībsarga birojs.

"Pašvaldības lēmumos nebija norādīti iemesli, kāpēc jau sākotnēji biedrība netika aicināta no publiskajiem paziņojumiem izņemt rosinājumu ierasties maskās, kā tas tika darīts pēc tam," norādīja Tiesībsarga birojs.

Tiesībsargs, protams, nevar iestāties pašvaldības vai tiesas vietā, vērtējot lēmuma pamatotību, un var pastāvēt situācijas, kur objektīvu apsvērumu dēļ pašvaldībai ir pārāk maz laika, lai izvērtētu iespējamo apdraudējumu sabiedriskajai kārtībai, vai arī draudi ir tādi, kas nepieļauj pasākuma rīkošanu, atzīst birojs.

"Cilvēkiem jābūt skaidri saprotamam, kāpēc tiek ierobežotas viņu tiesības pulcēties, kā arī jāgūst pārliecība, ka pašvaldība ir pienācīgi izvērtējusi visus apstākļus un apsvērusi alternatīvas. Konkrētajā gadījumā tas nav secināms," norādīja tiesībsarga vietniece, Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja Ineta Piļāne.

"Pašvaldībai un tās amatpersonām publiskajā telpā būtu jāatturas no rīcības vai izteikumiem, kas nepamatoti ierobežo pilsoniskās iniciatīvas

vai arī rada iespaidu, ka šāda nekonsekventa rīcība no pašvaldības var būt sagaidāma arī nākotnē. Tas attiecas arī uz situācijām, kad pašvaldība nepiekrīt pasākuma mērķim," pausts Tiesībsarga biroja paziņojumā medijiem.

Signāli, ka pašvaldība var likt šķēršļus tiesību īstenošanai, var atturēt arī pilsoniski mazāk aktīvus iedzīvotājus no savu tiesību īstenošanas, un demokrātiskā sabiedrībā tas nav pieļaujams, norāda Tiesībsarga birojs.

KONTEKSTS:

Ogres Vēstures un mākslas muzejs iebilda Helmaņa (Nacionālā apvienība) rosinātajai sankcijām pakļautā Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstādei. Arī sabiedrība nosodīja šādas izstādes veidošanu Ukrainas kara laikā, un šo izstādi muzejs februārī neatvēra.

Pēc šī soļa, kā norādīja muzeja darbinieki, sākušās pašvaldības sankcijas pret muzeju – no muzeja telpām uz citām vietām pārcelti iepriekš plānotie pasākumi, muzejam aizliegts pašam komunicēt ar sabiedrību, un līdz 21. februārim nebija saskaņots šī gada izstāžu plāns muzejā, kaut arī muzejs pašvaldībai to iesniedzis jau pagājušā gada augustā.

Tāpat pašvaldība bija liegusi rīkot sapulci Ogres muzeja atbalstam, tomēr pēc atkārtota pieteikuma saņemšanas mītiņa dienā kļuva zināms, ka sapulces rīkošana tomēr atļauta. Mītiņā pulcējās aptuveni 200 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti