14. Saeima turpinās Valsts aizsardzības dienesta likuma izstrādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

14. Saeima turpinās izstrādāt iepriekšējā sasaukumā neizskatīto Valsts aizsardzības dienesta likumu un ar to saistītos likumprojektus, ceturtdien lēma parlamenta vairākums. Likumos paredzēts iestrādāt papildu principus jauniešu izraudzīšanai aizsardzības dienestā, paredzot pirmo iesaukumu jau nākamā gada vasarā. 

14. Saeima turpinās Valsts aizsardzības dienesta likuma izstrādi
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

"Par" balsoja 75 deputāti, bet "pret" – 17.

Valsts aizsardzības dienesta likuma projekts paredz, ka dienestā iesauks vīriešus vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Dienestu obligātā kārtā plānots piemērot tiem pilsoņiem, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra. Paredzēts arī noteikt, ka aktīvo dienestu varēs aizstāt ar valsts civilo dienestu – Zemessardzi – speciālā likumā noteiktā kārtībā un kad var lemt par neiesaukšanu dienestā. Vīrieši un sievietes vecumā no 18 līdz 27 gadiem dienestu varētu uzsākt arī brīvprātīgi. Jauninājums, ko paredzēts iestrādāt likumā, ir iesaucamo izlozes princips gadījumiem, ja brīvprātīgi pieteiksies pārāk maz iesaucamo. To šonedēļ Saeimā izklāstīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons:

"Līdz brīdim, kamēr iesaukums nekļūst vispārīgs, plānots organizēt izlozi no tiem, kuri vai nu sasnieguši 18 gadu vecumu un nemācās tajā brīdī, vai attiecīgi tiem, kuri beiguši vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādes. Joprojām saglabājas princips, ka var pārcelt dienestu un to iziet sev vēlamajā laikā līdz 26 gadu vecumam."

13. Saeimā to skatīja paātrinātā kārtībā, taču iepriekš uz trūkumiem likumprojektā norādīja Saeimas Juridiskais birojs un Tiesībsarga birojs. Tajā skaitā par vienlīdzības principa trūkumu, liedzot dienestā pieteikties arī sievietēm. Teju divus mēnešus kopš likumprojekta izņemšanas no Saeimas darba kārtības dažādas detaļas ir precizētas, taču neskaidrību un risināmu jautājumu saglabājas daudz.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts") stāstīja: "Lai to labāk izprastu, esmu uzrunājis, ka komisija dosies uz Ādažiem, kur šos jautājumus varēsim pārrunāt ar Nacionālo bruņoto spēku vadību, jo pirmā vieta, kur aizsardzības dienesta apmācības realizēs, būs Sauszemes spēku brigādē. Tajā pašā laikā ir jautājums ar augstskolā studējošo jauniešu iesaisti. Jautājumu vēl ir daudz, strādāsim."

Šonedēļ izskanējis, ka pirmajā iesaukumā jau nākamā gada vasarā varētu būt 300 jauniešu. Šis skaitlis atšķiras no iepriekš Ādažu bāzē dzirdētā. Bergmanis stāstīja: "Tajā reizē Sauszemes spēku brigādes komandieris Sandris Gaugers runāja, ka kapacitāte ļauj organizēt divus iesaukumus gadā pa 200 jauniešiem. Galvenais arguments, kāpēc šādi skaitļi tika saukti iepriekšējā reizē, ir, lai mēs nezaudētu savu profesionālo vienību kaujas spējas. No kaut kurienes jau šie instruktori ir jāņem. Šajā reizē izskanēja par 300 iesaucamajiem. Jautāsim, vai to tiešām var realizēt."

Turpmākajos mēnešos ar Valsts aizsardzības dienesta izveidi saistītos likumprojektus izstrādās bez steigas trīs lasījumos. Lai pirmo iesaukumu dienestā organizētu vasarā, jāpagūst likumu pieņemt un izsludināt līdz aprīlim.

KONTEKSTS:

Valsts aizsardzības dienesta likumu bija iecerēts izskatīt vēl 13. Saeimas sasaukuma laikā. Tomēr pēc plašas kritikas par likumprojekta kvalitāti un daudzu priekšlikumu saņemšanas atbildīgā Saeimas Aizsardzības komisija lūdza izslēgt šo likumprojektu no 20. oktobra parlamenta sēdes darba kārtības. Saeimas Juridiskā biroja vadītāja asi kritizējusi obligātā aizsardzības dienesta likumprojekta redakciju. To kritizējis arī Tiesībsarga birojs, norādot, ka obligātā aizsardzības dienesta likumprojektā ir daudz neskaidrību un pretrunu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti