UZZIŅA:
Aptauja notika no 27. februāra līdz 6. martam, izvaicājot 1011 respondentu. Šie dati ir reprezentatīvi Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kas vismaz reizi nedēļā lieto internetu.
Uz jautājumu vai Valsts aizsardzības dienestā būtu obligāti jāiesauc arī sievietes, tikai 3% respondentu atbildēja "noteikti jā", bet 12% - "drīzāk jā". Savukārt 28% atbildēja "drīzāk nē" un 45% - "noteikti nē". Bet 11% aptaujāto nezināja vai viņiem bija grūti atbildēt uz šo jautājumu.
Sievietes pret iesaukšanu noskaņotas skeptiskāk nekā vīrieši. Sieviešu iesaukšanu dienestā noteikti atbalstīja 1% sieviešu un 6% vīriešu. Savukārt noteikti pret to izteicās 52% sieviešu un 37% vīriešu.
Tāpat jauniešu grupā vecumā no 18 līdz 29 gadiem tikai 1% pauda, ka sievietes noteikti būtu jāiesauc dienestā, drīzāk tam piekrita 10%, drīzāk pret to bija 29% un noteikti pret – 46%.
Cilvēki, kuri savu tautību norādīja "latviešu", bija mazāk kategoriski – sieviešu iesaukšanu noteikti atbalstīja 3%, "drīzāk jā" atbildēja 17%, "drīzāk nē" – 32%, "noteikti nē" – 33%. Bet no respondentiem, kuri kā savu tautību norādīja "krievu", "noteikti jā" atbildēja 2%, "drīzāk jā" – 4%, "drīzāk nē" – 20%, "noteikti nē" – 67%.
Diskusijās par valsts obligātā aizsardzības dienesta ieviešanu izskanēja arī jautājumi par sieviešu iesaukšanu, bet politiķi nolēma, ka dienestam pašlaik pakļaus tikai vīriešus. Toreizējais aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Latvijas attīstībai") skaidroja, ka šāds lēmums pamatots ar armijas efektivitātes apsvērumiem pret dzimumu vienlīdzības apsvērumiem.
Pirmajā iesaukumā, kurā visi pieteikušies brīvprātīgi, bija uzņemti tikai vīrieši, bet otrajā iesaukumā brīvprātīgi dienestu uzsāka arī divas jaunietes. Trešajā iesaukumā brīvprātīgo skaits nebija pietiekams un tika rīkota izloze.
KONTEKSTS:
Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī izveidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu pērn 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.
Savukārt otrajam iesaukumam, kas sākās 2024. gada janvārī, brīvprātīgi pieteicās 224 Latvijas pilsoņi, un Aizsardzības ministrija nolēma neveikt obligāto iesaukšanu pēc nejaušības principa.
No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.