Kristīgās konfesijās skan aicinājumi baznīcēniem parakstīties par referendumu pret partnerattiecību regulējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kopš 7. decembra norit parakstu vākšana referenduma ierosināšanai par partnerības institūta ieviešanu. Lai šo jautājumu nodotu tautas nobalsošanai, nepieciešams savākt gandrīz 155 000 parakstu. Ļoti aktīva nostāja šī mērķa sasniegšanā ir Latvijas kristīgajām konfesijām.

Eva Birzniece nav liela baznīcā gājēja, bet Otrajā adventē gribējusi redzēt Krustpils baznīcu no iekšpuses; todien bijis arī koncerts, tāpēc kopā ar vīru aizgājuši uz dievkalpojumu. Sprediķis bijis "inteliģents, domas izvedums pat interesants" – par vārda "Betlēme" atšķirīgo nozīmi. Tad sekojis aizlūgums – par pāvestu, par Latvijas luteriskās baznīcas vadību, bet tālākais gan sagādājis nepatīkamu pārsteigumu.

"Pilnīgi plūstoši, mierīgi mācītājs tajā pašā lūgumā saka: lūdzu, neaizmirstiet aiziet parakstīties referendumā. Uzreiz aiz šiem vārdiem ar vīru saskatījāmies un cēlāmies augšā no saviem augstajiem soliem, un gājām laukā," pastāstīja Eva.

Eva Birzniece
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

Viņi ar vīru gan bijuši vienīgie, kuri pamet baznīcu. Radies priekšstats, ka visiem pārējiem tas ir pieņemami, ka no kanceles izskan šāds aicinājums.

Ar pieredzēto Eva dalījusies arī ierakstā sociālajā tīklā "Facebook", kur uzdevusi jautājumu, vai Latvijas luterāņu baznīca vienmēr ir bijusi tik politiska un tik ļoti normalizējusi naidu pret citādo. Viņa arī aicina Kultūras ministriju, kura ir atbildīga par sabiedrības integrāciju, vairs nepiešķirt naudu baznīcām, ja jau tās "praktizē, popularizē un veicina naidu".

Tā kā tas notika luterāņu baznīcā, Latvijas Radio uzrunāja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapu Jāni Vanagu. Vai tas ir pieņemami, ka baznīcā izskan šāds aicinājums?

"Kad kaut kas tāds notiek, tad es personīgi un baznīcas vadība saņem daudzus pārmetumus, kāpēc bīskapi klusē, kāpēc baznīcas vadība neko nedara, kāpēc jūs nerīkojat demonstrācijas, neaicināt uz piketiem. Tie cilvēki, kam vajag protestēt pret šādu lietu, var katrs personīgi to izdarīt. Mēs esam arī pateikuši un aicinājuši: tagad ir iespēja, lūdzu, dariet," sacīja Vanags.

Jānis Vanags
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Baznīca gan neliekot nevienam mācītājam sprediķi iesākt un pabeigt ar aicinājumu iet un parakstīties. Taču Bīskapu kolēģija ir izplatījusi aicinājumu draudžu mācītājiem un draudžu locekļiem, kurā pievērš uzmanību parakstu vākšanai par referenduma rīkošanu, kas nepieļautu partnerattiecību ieviešanu Latvijā.

Fragments no aicinājuma:
Kristīga laulība ir ļoti būtiska sabiedrības veselības veidotāja ilgtermiņā. Nevar būt labāka attiecību institūta kā tas, ko Dievs mums iedibinājis. Mēs uzskatām, ka partnerattiecību institūta ieviešana mūsu valstī izkropļotu Dieva iestādītas laulības izpratni un pavērs ceļu uz tālākiem soļiem, kas ir pretrunā ar kristīgām ģimeniskām vērtībām. Politiķi ir paveikuši savu. Tagad ir mūsu kā Latvijas Republikas pilsoņu un vēlētāju rokās, lai savāktu nepieciešamo parakstu skaitu, lai sarīkotu referendumu.

Līdzīgu aicinājumu publicējusi arī Latvijas Bīskapu konference kopā ar biedrībām "Par ģimeni" un "Vecāku alianse". Tās aicina ticīgos parakstīties par nobalsošanas ierosināšanu, kā arī pamudināt to darīt savus tuviniekus un līdzcilvēkus.

Tāpat aktīva nostāja ir Latvijas Baptistu draudžu savienībai, apliecināja bīskaps Kaspars Šterns: "Pirmām kārtām mēs aicinām mūsu draudzes cilvēkus, vispār kopumā sabiedrību iesaistīties un paust savu viedokli. Un es pat teiktu tā, ka šajā gadījumā pirmām kārtām izmantot mūsu demokrātiskās tiesības un šādā fundamentālā jautājumā vispār izteikt savu viedokli, vienalga, vai tas būtu "par" vai "pret". Un otrām kārtām mēs aicinām palikt pie tā uzstādījuma, kas ir Satversmē – savienība starp diviem cilvēkiem ir laulība starp vīrieti un sievieti. Mūsu skatījumā tas ir fundamentāls jautājums, un, ņemot vērā arī piemēru par Igauniju, kur sākotnēji tika runāts par partnerattiecību likumu, bet vēlāk tas rezultējās, ka tika arī apstiprināta viendzimuma laulība."

Kaspars Šterns
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

Tas, ka kristīgās konfesijas ir aktīvas šajā jautājumā, nekas pārsteidzošs nešķiet politologam Filipam Rajevskim, kurš norāda uz to, ka baznīca Latvijā ir konservatīva un arī baznīcēni ir tādi. Viņaprāt, mācītājs tikai atspoguļo savu draudzi.

"Tātad, ja mēs skatāmies uz to, kas ir moderns mācītājs, tad es atļaušos izteikt ķecerīgu domu, ka moderns mācītājs ir ļoti līdzīgs modernam politiķim. Un draudze, kas ir viņu spēka un dzīves pamats, ir cilvēki, kuri atsaucas viņa vērtību sistēmai un idejām, un skatījumam uz dzīvi. Ja viņš sludina no kanceles kaut ko, kas ir pretrunā ar viņa draudzes priekšstatiem un viedokli, tad es domāju, ka viennozīmīgi pazaudēt draudzes locekļus, jo viņi meklēs citu mācītāju, pie kura iet, kurš būs viņiem pieņemamāks," sacīja Rajevskis.

Filips Rajevskis
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Saeima galīgajā lasījumā 9. novembrī pieņēma grozījumus astoņos likumos, kas paredz Latvijā ieviest partnerības institūtu – jaunu veidu, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu, tajā skaitā viendzimuma pāru, attiecības un paredzēt tām sociālo un ekonomisko aizsardzību. 

Paredzēts, ka likumu grozījumi stāsies spēkā 2024. gada 1. jūlijā, bet opozīcija lūdza prezidentam neizsludināt grozījumus vienā no astoņiem  likumiem, kas paredz partnerības reģistrāciju pie notāra, lai varētu sākt parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti