Dienas ziņas

Liepājā autovadītāji iebilst pret jauno satiksmes koncepciju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pilotprojektā palīdz pāriet uz mācībām valsts valodā

Izmēģinājuma projekta skolām palīdz pāriet uz mācībām valsts valodā

Lai atbalstītu pedagogus un skolēnus pārejā uz mācībām latviešu valodā, organizācija "British Council" un Izglītības un zinātnes ministrija šomēnes sākusi īstenot speciālu pilotprojektu. Tas paredz vairāku bijušo mazākumtautību skolu sadarbību ar latviešu izglītības iestādēm, kopā rīkojot dažādas aktivitātes latviskā vidē.

Ventspils 2. vidusskola ir viena no izglītības iestādēm, kur uzsākta pāreja uz mācībām tikai latviešu valodā. Pēc skolas vadības atzinuma tas izdodas visai veiksmīgi.

Tomēr, lai pāreja uz latviešu valodu mācībās noritētu vieglāk, skola šomēnes iesaistījusies pilotprojektā. Tā laikā atrasts sadarbības partneris – vienmēr tikai latviešu izglītības programmā strādājusī Ventspils 1. pamatskola, ar kuru paredzēta aktīva sadarbība. Viena skola ir spēcīga skolēnu uzņēmumu jomā, otra lepojas ar ekoskolas statusu, un, apmainoties pieredzēm, paredzēts arī uzlabot latviešu valodas prasmes.

Ventspils 2. vidusskolas direktores vietniece Alla Kitajevska norādīja, ka viens no pilotprojekta mērķiem ir arī saliedēt sabiedrību: "Plānotā sadarbība būs skolotājs – skolotājs, skolēns – skolēns. Un galvenais mūsu skolas mērķis ir nodrošināt mūsu skolēniem tādas sadarbības iespējas latviskā vidē. Man liekas, ka "British Council" viens no mērķiem ir sabiedrības saliedētība. Un mums arī tas ir viens no mērķiem."

Ventspils izglītības pārvaldē stāstīja, ka, lai gan daži pilsētas pedagogi valsts valodas eksāmenu kārtojuši vairākas reizes, darbu skolās neviens nav zaudējis.

Pašvaldība pati jau noorganizējusi skolotājiem mācību kursu, kā arī pozitīvi tiek vērtēts jaunā pilotprojekta piedāvājums.

Ventspils Izglītības pārvaldes vadītāja Jana Bakanauska skaidroja, ka ir svarīgi atbalstīt pedagogus, kuriem tas nepieciešams: "Mums pedagogi runā latviešu valodā, bet jautājums ir par tās lietošanu. Jo vairāk mēs to lietosim, jo arī rezultāts būs ar augstāku pievienoto vērtību. Mums vienkārši ir jārunā. Mēs – tie, kuriem latviešu valoda ir dzimtā valoda –, varam to uzturēt un atbalstīt pedagogus, kuriem tas nepieciešams. Varbūt, lai pārkāptu psiholoģisko barjeru un trenētu prasmes."

Kopumā minētajā pilotprojektā iesaistījušās 18 skolas Ventspilī, Liepājā, Rīgā un dažās citās Latvijas pašvaldībās. Dalībniekiem paredzētas arī vairākas konsultācijas, semināri un atbalsts aktivitāšu īstenošanai, ko apmaksās organizācija "British Counsil".

Organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča pauda, ka viena gada laikā to, kas nav izdarīts gadiem, atrisināt nevar. 

"Es domāju, tas ir pozitīvs stimuls darboties, meklēt kopā risinājumus un ieraudzīt šos ceļus, kādi iespējami, lai atbalstītu gan skolēnus, gan skolotājus, gan vecākus šajā pārejas procesā," sacīja Matesoviča.

Pilotprojekts noslēgsies nākamā gada maijā, un, ja tiks atzīts par izdevušos, to jau kā pastāvīgu programmu ieviesīs arī citās izglītības iestādēs.

KONTEKSTS:

No šā gada rudens uz mācībām tikai latviešu valodā pāriet 1., 4., 7. klasē. Pēc gada – 2., 5. un 8. klasē, vēl pēc gada – arī 3., 6. un 9. klasē. Tam gatavojoties, pedagogiem rīkoja pieredzes apmaiņas seminārus, tālākizglītības kursus.

Likuma grozījumu autori lēš, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā attieksies uz 17% pedagogu un 24% skolēnu mazākumtautību pirmsskolas izglītības pamatizglītības programmās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti