Saskaņā ar apsūdzību amatpersona, kurai bija pienākums kontrolēt būvprojektu akceptēšanas likumību un būvnormatīvu ievērošanu, kā arī kontrolēt būvniecības procesu un tā atbilstību Būvniecības likumam un citu būvniecību regulējošo normatīvo aktu prasībām, nepārbaudīja kāda uzņēmuma iesniegtās būvniecības ieceres atbilstību teritorijas plānojumam un apbūves noteikumiem.
Amatpersona, apzinoties, ka būvdarbu teritorijā augošais parastais ozols Quercus robur ir dabas piemineklis, aizsargājamais koks – dižkoks –, akceptēja būvprojektu būvniecības uzsākšanai.
Pēc būvatļaujas saņemšanas tika uzsākta būvniecība, radot dižkoka saknēm bojājumus, daļēji iznīcinot to. Tādējādi videi tika nodarīts zaudējums 11 008 eiro apmērā, norādīja prokuratūrā.
Lieta izskatīšanai nosūtīta Rīgas pilsētas tiesai.
KONTEKSTS:
Mārupē 2022. gada oktobrī nozāģēja vismaz gadsimtu vecu ozolu. Iespējams, koks nozāģēts, jo tas traucēja blakus esošajai jaunbūvei. Saistībā ar šiem būvobjektiem prokuratūra jau vairākkārt vērsusies tiesā.
Sākotnēji policija sāka kriminālprocesu par patvaļīgu koku ciršanu, bet pārkvalificēja pēc Krimināllikuma panta par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Pavasarī vienu personu noteica par aizdomās turamo.
Nozāģētā dižozola tuvumā noritēja rindu māju projekta "Dižozolu nami" būvdarbi. Projekta "Dižozolu nami" attīstītājs un būvuzņēmējs ir SIA "Zeninvest".
Pērn oktobrī Administratīvās rajona tiesa lēmusi par būvatļaujas atcelšanu un iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu, kas nozīmē – Mārupē uzbūvētā ēka pie nozāģētā dižozola būs jānojauc.
2023. gada beigās Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem, kas saistīts ar dižozola nozāģēšanu, par aizdomās turēto atzīstot būvvaldes amatpersonu, kura izdevusi būvatļauju, neņemot vērā to, ka šajā vietā augošais ozols ir dabas piemineklis.