Ķirsis uz laiku pildīs Rīgas mēra pienākumus pēc Staķa oficiālas atkāpšanās

Rīgas domes ārkārtas sēdē trešdien, 5. jūlijā, nolasot paziņojumu par atkāpšanos, Mārtiņš Staķis oficiāli zaudējis Rīgas mēra amatu. Savukārt par Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju kļuvis vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

ĪSUMĀ:

  • Staķis oficiāli beidzis pildīt Rīgas mēra amata pienākumus.
  • Par mēra pienākumu izpildītāju līdzšinējā priekšsēdētāja vietnieki izvēlējuši Ķirsi.
  • Veids, kā Staķa vietnieki izvēlējās iecelt Ķirsi par pienākumu izpildītāju, domē izsauca neapmierinātību.
  • Arvien turpinās diskusija par koalīcijas tālāko sadarbību Rīgas domē.
  • Pirmo soli par tālāko sadarbību sagaida no lielākās frakcijas – "Par!/Progresīvie".
  • "Par!/Progresīvie" varētu rosināt par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju iecelt Lindu Ozolu.

Staķi pavada ar aplausiem

Staķis pirmdienas rītā paziņoja atkāpšanos no Rīgas domes priekšsēdētāja amata. Oficiāli gan Staķis no amata atkāpās trešdien, kad, atbilstoši Pašvaldību likumā noteiktajam, viņa iesniegums par atkāpšanos tika nolasīts domei.

Līdz ar domes sēdes sākumu viņa pilnvaras beidzās. Domnieki Staķim par darbu pateicās ar aplausiem.

Likums paredz, ka jauns domes priekšsēdētājs jāievēlē divu mēnešu laikā,

bet līdz tam domi vada kāds no Staķa līdzšinējiem trim vietniekiem.

Mārtiņš Staķis Rīgas domes ārkārtas sēdē.
Mārtiņš Staķis Rīgas domes ārkārtas sēdē.

Par mēra pienākumu izpildītāju kļūst Ķirsis

Tāpat trešdienas sēdes darba kārtībā sākotnēji bija lēmuma projekts, kas paredzēja par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju līdz jauna mēra ievēlēšanai iecelt Ķirsi. Taču vicemēre Linda Ozola (deputātu grupa "Kods Rīgai") atsauca savu priekšlikumu par Ķirša iecelšanu mēra pienākumu izpildītāja amatā.

Sākotnēji par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju tika piedāvāts iecelt arī Ozolu, taču arī šis priekšlikums netika skatīts.

Tā vietā domnieki tika iepazīstināti ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM)  atzinumu, kurā norādīts – Rīgā ir ievēlēti trīs domes priekšsēdētāja vietnieki, kuriem ir tiesības savstarpēji vienoties, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus. 

Atsaucoties uz Pašvaldību likumu, VARAM skaidroja – ja domes priekšsēdētājs ir atlaists, atbrīvots, atstādināts vai atkāpies no amata pienākumu pildīšanas vai citu iemeslu dēļ vairs nespēj pildīt priekšsēdētāja pienākumus, priekšsēdētāja vietnieks pilda domes priekšsēdētāja pienākumus. Līdz ar to Rīgā tiesības pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus ir trim priekšsēdētāja vietniekiem.

"Ja dome nav noteikusi pašvaldības nolikumā, kurš no trim priekšsēdētāja vietniekiem pildīs priekšsēdētāja pienākumus, tad pēc noklusējuma uzticība ir izteikta visiem trim. Tādējādi attiecīgi būtu pieļaujami, ka priekšsēdētāja vietnieki savstarpēji vienojas, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus, un paziņo to deputātiem," VARAM atzinumu citēja Ķirsis.

Viņš informēja deputātus, ka

visi trīs vicemēri vienojās, ka domes priekšsēdētāja pienākumus pildīs Ķirsis.

Neapmierinātību izsauc veids, kā iecelt pienākumu izpildītāju

Tas, ka no darba kārtības tika atsaukts un nenotika balsojums par iepriekš izsludināto lēmumprojektu, ar kuru ieceltu mēra pienākumu izpildītāju, deputātu vidū izsauca neapmierinātību. Klātesošie "Par!/Progresīvie", "Gods kalpot Rīgai" un "Saskaņas" frakciju deputāti vēlējās paši izlasīt VARAM secinājumus, lai varētu spriest par jautājuma leģitimitāti.

"Par!/Progresīvo" frakcijas deputāti norādīja, ka līdz ar šādu procedūru Ķirsis faktiski mēra amatā uz laiku iecēlis pats sevi.

Savukārt Ķirsis argumentēja: 

"Šis ir tehnisks jautājums. Šī nav jauna mēra ievēlēšana. Domei ir nepieciešams rīcībspēju saglabāt jebkurā gadījumā – ir pilntiesīgs vadītājs vai nav. Teiksim, ja liktu vienkārši uz balsojumu, tad, ja neatbalstītu nevienu no trijiem, kas, manuprāt, būtu reāls scenārijs, ņemot vērā, ka ir izskanējusi vēlme aizstūrēt uz ārkārtas vēlēšanām, tad mēs nonāktu vakuumā, ka domei nav vispār nekādas vadības."

Arī vicemēre Linda Ozola Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja, ka lēmumprojektu izvēlēts atsaukt, lai izvairītos no situācijas, kad balsojums nevarētu notikt. 

Ozola skaidroja:

"Pieļāvām, ka šajā domes sēdē varētu būt mēģinājums noraut kvorumu, lai balsojums nevarētu notikt.

Nevaram izslēgt, ka opozīcija vai "Progresīvo" kolēģi būtu izvēlējušies būt destruktīvi un nepieļautu balsojumu. Tad gan aizietu slidenu ceļu un nebūtu vadītāja, tas varētu bruģēt ceļu uz ārkārtas vēlēšanām."

Savukārt "Par!/Progresīvo" frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs Latvijas Radio atzina, ka viņa pārstāvētā frakcija būtu piedalījusies balsojumā, jo uzskata, ka domei ir jābūt vadītājam. "Šodienas sēde bija drosmes trūkums. (..) Mēs nespēlētu politiskās spēlītes, mēs piedalītos balsojumā," piebilda Kossovičs. 

Apsver Ozolas kandidatūru pienākumu izpildītāja amatam

Rīgas domes frakcija "Par!/Progresīvie" (PP) varētu rosināt par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju iecelt Lindu Ozolu ("Kods Rīgai"), pauda frakcijas pārstāvis Miroslavs Kodis.

Viņš uzsvēra, ka pašlaik frakcija vēl nav vienojusies, vai būtu nepieciešams sasaukt domes ārkārtas sēdi, vai arī šis priekšlikums tiks virzīts uz nākamo domes sēdi nākamnedēļ.

Kodis arī atzina, ka veids, kā trešdien par mēra pienākumu izpildītāju tika iecelts Ķirsis, esot apšaubāms.

Pirmo soli par tālāko sadarbību sagaida no lielākās frakcijas

Pēc Staķa paziņojuma par atkāpšanos "Jaunās Vienotības" frakciju pārstāvošais Ķirsis kopā ar partneriem no Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības frakcijas un deputātu grupas "Kods Rīgai" pauduši gatavību uzņemties iniciatīvu Rīgas domes koalīcijas pārveidē.

Līdzšinējā Rīgas domes koalīcijā bez minētajām partijām ietilpst arī "Par!/Progresīvo" frakcija, kas ir skaitliski lielākā domes frakcija. "Par!/Progresīvo" frakciju pārstāv arī Staķis, kurš lēmumu atkāpties pamatoja ar to, ka, viņaprāt, nav iespējams produktīvs darbs rīdzinieku labā apstākļos, kad "uz papīra" pašvaldībā ir viena koalīcija, bet realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums. 

Ķirsis norādījis, ka, viņaprāt, vislabāk būtu saglabāt esošo koalīciju. Ķirša ieskatā – "Par!/Progresīvajiem" būtu jāsper pirmais solis, lai tiktu skaidrībā par tālāko sadarbību. Vienlaikus viņš neizslēdza, ka varētu būt arī par pastāvīgu mēru. 

Tikmēr "Par!/Progresīvo" frakcijas vadītājs Kossovičs norādījis, ka turpmākā sadarbība būs atkarīga no principiem, kādus izvēlēsies koalīcijas partneri.

KONTEKSTS: 

Par lēmumu atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata 3. jūlijā paziņojis Mārtiņš Staķis.

Politiķa lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ radās konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un "Par!/Progresīvie". Konfliktam vēršoties plašumā, izskanēja arī tas, ka domstarpības draud ar koalīcijas sabrukumu.

Trīs no līdzšinējiem četriem Rīgas domes koalīcijas spēkiem – "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība, bloks "Kods Rīgai" – gatavi uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti