Panorāma

Milzu atbalsta kravas ir ceļā uz Ukrainu

Panorāma

Protesta akcijā cilvēki pulcējas pie Rīgas pils

Atstādina Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītāju

Pārkāpumi Rīgas ceļu remontu rīkošanā – miljoniem eiro zaudējumi; divi atstādinātie

Balstoties uz trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināts Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.

Disciplinārlietas izmeklēšana var aizņemt aptuveni vienu mēnesi. Pēc tās lems par tālāko rīcību.

ĪSUMĀ: 

  • Saņemts trauksmes cēlēja ziņojums par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā Rīgā.
  • Dienesta pārbaudē konstatēta prettiesiska un nesaimnieciska rīcība.
  • Iespējamie zaudējumi mērāmi miljonos eiro.
  • Atstādinātas divas Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonas.
  • Sākta disciplinārlietas izmeklēšana.
  • Atstādinātais Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods vainu neatzīst, norāda uz mobingu.
  • Atklātie fakti neietekmēšot citu ielu būvniecības projektu virzību. 
  • Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") Vaivoda atstādināšanu sauc par nepamatotu.
  • Vicemērs plāno prasīt atstādināt Rīgas izpilddirektoru un viņa padomnieku no disciplinārizmeklēšanas.

Apšaubāmi darbi jau kopš 2021. gada

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis preses konferencē izteicās, ka trauksmes cēlēja ziņojumā fiksēti fakti un aprēķini par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā. To būtība – nav veiktas uzskaites sistēmas, nav skaidrs, kā pārliecināties, kā darbs tiek veikts.

Gan Staķis, gan Lange izteicās, ka, iepazīstoties ar trauksmes ziņojumu, esot pārliecība, ka tur norādītā informācija varētu būt pareiza. Šobrīd jāveic visas pārbaudes, lai par to pārliecinātos.

Zaudējumi esot mērāmi vairākos miljonos eiro, taču precīzu summu domes vadība neatklāja.

Šaubas esot par darbiem, kas veikti no 2021. gada septembra līdz pat šim brīdim.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Vainu neatzīst, norāda uz mobingu

Vaivods savu vainu neatzina. Pret sevi vērstā mobingā Vaivods īpaši vaino pilsētas izpilddirektora Jāņa Langes padomnieku Māri Knoku. Viņu savstarpējais konflikts esot bijis ilgstošs.

"Es uzskatu, ka šī ir ļoti neprofesionāla, politiska un personīga izrēķināšanās ar mani un mana vadītā departamenta darbiniekiem. Turklāt faktiski tas ir ilgstoša mobinga rezultātā," paziņoja Vaivods.

Kā stāstīja Vaivods, iemesls strīdam varētu būt Rīgas domes tiesvedība ar bijušo departamenta vadītāju Vitāliju Reinbahu: "Cik es sapratu no Knoka kunga, tas ir vērsts attiecībā uz iepriekšējiem iesniegtajiem dokumentiem strīdā ar Reinbaha kungu, kurā – viņa ieskatā  – man vajadzēja viltot dokumentus un neiesniegt dokumentus, kas ir iestādes rīcībā par Reinbaha tiesvedību."

Bet ar Urtānu Latvijas Radio neizdevās sazināties.

Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļā informēja, ka plānots sākt disciplināro izmeklēšanu saistībā ar dienesta pārbaudē konstatētajiem diviem sistēmiskiem un ilgstošiem pārkāpumiem: uzturēšanas līgumu nekvalitatīvu vadību, darba uzdevumu došanu, izpildes kontroli un darbu apmaksu, kā arī līgumu nepareizu piemērošanu.

Dienesta pārbaudē konstatētie pārkāpumi liecina par prettiesisku un nesaimniecisku rīcību departamenta veiktajos ielu asfalta seguma atjaunošanas darbos. 

Konstatēts, ka nav iespēju pārliecināties par šādu darbu veikšanas nepieciešamību un netika sniegta nekāda pamatojoša informācija šādu darbu apmaksai, kaut gan līgums paredz veikt izpilduzmērījumu un videofiksāciju.

Konstatēts, ka Satiksmes departamenta rīcībā nav šādas dokumentācijas. Tas nozīmē, ka nav arī iespēju pārliecināties, vai darbi nav mākslīgi sadārdzināti.

Tāpat konstatēts, ka asfalta klāšanas darbu pasūtījumos konkrētos gadījumos piemēroti risinājumi, kas nav saimnieciski izdevīgākie. Atklāti arī pārkāpumi, kas liecina par mākslīgu cenas pieaugumu, sadalot vienu objektu vairākos mazākos objektos.

Neietekmēs lielos projektus

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange uzsvēra, ka pārkāpumi atklāti tikai par tiem darbiem, kas saistīti ar asfalta klāšanu – tas ir tehniski samērā vienkāršs pakalpojums, un atklātie fakti neietekmēs virzību lielajiem projektiem, par kuriem veikti atsevišķi iepirkumi – kā Brasas tilts, Austrumu maģistrāle, Ģenerāļa Radziņa krastmala u.c.

Vienlaikus, lai uzraudzītu departamenta darbu pirms Dziesmu un deju svētkiem, Lange personīgi pārraudzīs Satiksmes departamenta projektus – tie pašlaik esot pašvaldības prioritāte.

"Rīgas pašvaldība pildīs savus plānus arī attiecībā uz asfalta klāšanas darbiem, vienīgi tas notiks tiesiski korektā veidā," norādīja Lange.

Atstādināto amatpersonu vietā no piektdienas, 16. jūnija, Satiksmes departamenta direktora pienākumus pildīs Mājokļu un vides departamenta direktora p.i. Edijs Pelšs un vietnieka pienākumus – Mārtiņš Slimbahs, Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldes vadītājs.

Vicemērs atstādināšanu dēvē par kaitniecisku

Savukārt par Rīgas satiksmes infrastruktūru atbildīgais Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") Satiksmes departamenta pienākumu izpildītāja Jāņa Vaivoda atstādināšanu no amata uzskata par nepamatotu un kaitniecisku. Ja disciplinārlietas izmeklēšanas laikā netiks konstatēts nodarītais kaitējums, būvdarbu sezona tikšot pazaudēta, žurnālistiem sacīja vicemērs.

Viņš apgalvoja, ka pārmetums par ielu remontēšanu uzturēšanas līgumu ietvaros ir nepamatots. 

Kā piemēru Ķirsis minēja situāciju, kad uz kādas ielas izveidojusies avārijas bedre. Balstoties uz uzturēšanas darbu līgumu, bedri var ātri salabot. Pretējā gadījumā nepieciešams slēgt būvniecības līgumu, izstrādāt būvprojektu, kas prasa daudz laika, un iela tiks saremontēta pēc gada vai pat pēc ilgāka termiņa.

Ņemot vērā Vaivoda pausto par ilgstošu mobingu no pilsētas izpilddirektora padomnieka Māra Knoka puses,

vicemērs plāno prasīt atstādināt Langi un Knoku no disciplinārlietas izmeklēšanas un lūgt to veikt neatkarīgai personai.

Šis jautājums nākamnedēļ varētu tikt izskatīts Rīgas domes "Jaunās Vienotības" frakcijas sēdē.

Tikmēr Rīgas domes opozīcijas deputāts Juris Radzevičs ("Gods kalpot Rīgai") pauda, ka šajā nozarē vadība esot diezgan neveiksmīga un politiskā vadība savas neizdarības mēģinot piesegt, meklējot upurus. "Nezinu, vai tie cilvēki ir vai nav vainīgi. Bet jautājums ir par to, kas šo darbu uzrauga. Mums ir domes priekšsēdētājs, mums ir trīs vicemēri, viens atbild tieši par satiksmes jautājumiem, mums ir Satiksmes komiteja, kur arī ir vadītājs. Jautājumus, par ko tad šie cilvēki atbild un saņem atalgojumu," sacīja Radzevičs.

Rīgas domes opozīcijas deputāts Juris Radzevičs
00:00 / 00:31
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti