Panorāma

Dziesmu svētku dalībniecēm no Ņujorkas dots vārds Dziesma

Panorāma

Deju uzvedums "Balts" pulcē lielus un mazus

Vai ar mēra maiņu briest izmaiņas arī Rīgas domes koalīcijā?

Pēc Rīgas mēra lēmuma atkāpties domē izskan gatavība veidot jaunu koalīciju

Trīs no līdzšinējiem četriem Rīgas domes koalīcijas partneriem "Jaunā Vienotība" (JV), "Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība" (NA/LRA) un bloks "Kods Rīgai" (KR) gatavi uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu. Tā pirmdien pēc Rīgas mēra Mārtiņa Staķa paziņojuma par atkāpšanos no amata preses konferencē sacīja Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV).

ĪSUMĀ:

  • Līdzšinējie koalīcijas spēki uzskata – domes sasaukumam jāturpina strādāt.
  • JV, NA/LRA un KR ir gatavi uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu. 
  • JV sagaida "melīgo apgalvojumu" par ceļu būvi atsaukšanu. 
  • Pretējā gadījumā JV neredz iespēju sadarboties ar "Par!/Progresīvajiem".
  • Trīs frakcijas uzskata – Staķa lēmums atkāpties ir pretvalstisks, jo apdraud stabilitāti Rīgas domē.

Frakcijas uzskata – domes sasaukumam jāturpina strādāt

Līdzšinējā Rīgas domes koalīcijā bez minētajām partijām ietilpst arī "Par!/Progresīvo" (PP) frakcija. PP frakciju pārstāv arī Staķis, kurš pirmdienas rītā paziņoja par to, ka atkāpsies no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, jo, viņaprāt, nav iespējams produktīvs darbs rīdzinieku labā apstākļos, kad "uz papīra" pašvaldībā ir viena koalīcija, bet realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums. 

Šo apgalvojumu apstiprinot pagājušajā nedēļā notikušais balsojums par jaunas izmeklēšanas komisijas izveidi iespējamo pārkāpumu izmeklēšanai Satiksmes departamentā. Šīs komisijas izveidi Staķis saista ar vēlmi paslaucīt zem tepiķa jau sākto izmeklēšanu par neskaidru vismaz 1,6 miljonu eiro izmantojumu ceļu remontos.

Jaunas izmeklēšanas komisijas izveidi koalīcijas partneri panākuši ar opozīcijas atbalstu, par ko Rīgas mērs nevarot uzņemties atbildību.

Staķis paziņojumā norādīja, ka PP frakcija ir atvērta jaunām koalīcijas sarunām, taču ar saviem nosacījumiem, par kuriem informēs pēc frakcijas sēdes. "Esam gatavi turpināt godprātīgu darbu – gan pašvaldības vadībā, gan opozīcijā," piebilda Staķis. Zināms, ka par tālāko rīcību PP frakcija lems otrdienas pēcpusdienā. 

PP frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs Latvijas Radio norādīja, ka turpmākā sadarbība būs atkarīga no principiem, kādus izvēlas koalīcijas partneri, taču līdz ārkārtas vēlēšanām nebūtu jānonāk.

Mārtiņš Kossovičs par "Par!Progresīvo" tālāko rīcību
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

"Ja arī pārējie koalīcijas partneri sapratīs, kāpēc ir šādas asas rīcības, ka nevēlamies dzīvot kā iepriekšējā domes sasaukumā Nila Ušakova un Andra Amerika laikā, tad mūsu sarunas ir iespējamas. Ja viņi vēlēsies veidot politiskos aizgaldus, ka katrs atbildīgs par kādām kapitālsabiedrībām un katra partija var likt kapitālsabiedrībās un departamentos politiskos ielikteņus, tad mums būs grūti tādā vairākumā strādāt," atzīmēja Kossovičs.

Līdzīgu nostāju pauda arī Ķirsis, norādot, ka trīs koalīcijas partneri uzskata – Rīgas domei ir jāturpina strādāt un nav jāvirzās uz ārkārtas vēlēšanām.

Sagaida "melīgo apgalvojumu" atsaukšanu

Līdzšinējie Rīgas domes koalīcijas partneri – JV, NA/LRA un KR – ir gatavi uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu. Taču vispirms JV no PP sagaida atsaukumu, pēc viņu vārdiem, "melīgajiem apgalvojumiem" par pārmaksātiem ielu remontdarbiem un nepamatotu izmaksu piesegšanu, norādīja Ķirsis. 

Vilnis Ķirsis par tālāko sadarbību Rīgas domē
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Par satiksmes jomu atbildīgais Vilnis Ķirsis to pamato ar sešiem urbumu paraugiem, kas apliecina, ka darbi veikti atbilstoši līgumam.

Vienlaikus neesot izprotama "Progresīvo" pretestība plašākas izmeklēšanas komisijas izveidei, kas sniegtu detalizētāku izvērtējumu nekā viena cilvēka līdz šim veiktā izmeklēšana, vērtē Ķirsis.

"Tas, ko mēs sagaidām no "Progresīvajiem", lai viņi publiski atsauc savus apmelojošos un nekādos pierādījumos nebalstītos apgalvojumus. Tie klaji met ēnu pār visu Rīgas domi, kaitē investīciju piesaistei.

Katrā ziņā neredzu iespēju sadarboties ar cilvēkiem, kuri mētājas ar šādiem nepamatotiem apgalvojumiem," sacīja Ķirsis. 

Proti, JV, NA/LRA un KR uzskata, ka PP ir jāatsauc apgalvojumi par 7 miljonu iespējamas izsaimniekošanas piesegšanu Satiksmes departamentā, asfaltbetona kārtu it kā neieklāšanu Rīgas ielās, koalīcijas partneru nodevību un citas sarunātās lietas.

Kā zināms, tad Staķa lēmums atkāpties no pilsētas galvas amata saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ arī radās konflikts starp JV un PP. Koalīcijā ietilpstošā deputātu grupa KR jau iepriekš pauda bažas, ka divu lielāko koalīcijas partneru konflikts draud ar tās sabrukumu.

JV, NA/LRA un KR uzskata, ka koalīciju iespējams izveidot un turpināt pašvaldībā iesāktos darbus, tikai strādājot koleģiāli un valstiski. Viņi uzskata, ka Rīgas mēra Staķa lēmums atkāpties no amata ir pretvalstisks, jo apdraud stabilitāti Rīgas domē.

"Jaunās Vienotības" Rīgas domes frakcijas vadītājs Olafs Pulks saista Staķa atkāpšanos ar politiskās pieredzes trūkumu, kas beidzies ar to, ka mērs atkāpjas, nevis risina pilsētas problēmas. Staķa spējās un interesēs būtu bijis pašam iniciēt plašāku izmeklēšanu saistībā ar skandalozajiem paziņojumiem par Rīgas domes Satiksmes departamenta darbu.

Vicemērs Edvards Ratnieks no Nacionālās apvienības vērtēja, ka iestrēguši un kavēti lēmumi par ielu pārdēvēšanu un latviešu valodas ieviešanu skolās. Rīgas vicemēre Linda Ozola no "Kods Rīgai" arī norādīja uz citiem līdzšinējās domes vadības trūkumiem, jau vairākus mēnešus savās rokās koncentrējot pārāk lielu varu.

"Ja koalīcijā ir četri politiskie spēki, jāsaprot, ka tie visi ir sadarbības partneri. Viņi nav sanākuši, lai atbalstītu kādas vienas, arī ne lielākās, koalīcijas frakcijas programmas izpildi. Šis savstarpējās cieņas trūkums novedis līdz šai situācijai," pauda Ozola.

Tikmēr Staķis pirmdien norādīja, ka jau vairākus mēnešus Rīgas domē bijušas dzirdamas runas par alternatīvu koalīciju. Staķis uzskata, ka patlaban Rīgas domes vairākums – viņa bijušie kolēģi no JV, NA/LRA un KR kopā ar līdzšinējām opozīcijas frakcijām "Saskaņa", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai" – ir izvēlējušies citu pilsētas attīstības ceļu.

Staķis par iespēju darboties nākamajā koalīcijā: Tas šķiet neiespējami 

Rīgas domē vairākuma iegūšanai nepieciešama minimums 31 balss. Matemātiski rēķinot – ja esošā koalīcija vēlētos turpināt darbu bez "Par!" un "Progresīvo" frakcijas, viņiem būtu nepieciešamas arī opozīcijas balsis.

Neoficiāli izskan, ka jaunajai koalīcijai varētu pievienoties "Gods kalpot Rīgai" un deputāti no partijas "Latvijas attīstībai",

kuri sākotnēji bija vienā frakcijā ar "Progresīvajiem" un "Par!", ziņo LTV.

Opozīcijā esošās "Saskaņas" frakcijas vadītājs Andrejs Kameņeckis pauda, ka frakcija ir  gatava "strādāt ar kolēģiem, lai padarītu Rīgu labāku. Jo nav jēgas tagad taisīt kaut kādu politisku gājienu. No otras puses, nebija nekādas sarunas. Un es domāju, ka nebūs".

Savukārt "Saskaņas" paziņojumā medijiem norādīts, ka partijas valde un frakcija Rīgas domē uzskata, ka organizēt pašvaldības darbu pašreizējā situācijā būs izteikti problemātiski un aicina rīkot ārkārtas Rīgas domes vēlēšanas.

Ratnieks uzsvēra, ka Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības frakcija noteikti nav gatava sadarboties vienas koalīcijas ietvaros ne ar "Saskaņu", ne ar Latvijas Krievu savienību.

Bet Ozola norādīja, ka ir "jautājums par to, kas ir valstiski atbildīgākais risinājums. Mūsu skatījumā tas ir šo četru politisko spēku, kas šobrīd veido koalīciju, rokās".

Savas izredzes darboties nākamajā domes koalīcijā esošais mērs vērtē skeptiski:

"Man šobrīd ir tik grūti jums dot atbildi uz šo jautājumu. Pašlaik man tas šķiet neiespējami."

Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docente Lelde Metla-Rozentāle  Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka situācija, kurā koalīcijas partneri pretēji mēra piedāvājumam vēlējas balsot par speciālās komisijas izveidi, lai izmeklētu iespējamus pārkāpumus Satiksmes departamentā, liecina, ka Staķis zaudēja autoritāti partneru acīs un viņam nebija citas izejas kā vien atkāpties.

"Laikam konflikts tik tālu samilzis, pat, ja viņš paliktu amatā, tas būtu īslaicīgs risinājums, jo, ja pārējie nepiekrīt viņa redzējumam, tad kvalitatīva sadarbība nav iespējama," norādīja politoloģe.

Staķis, lai gan paziņojis par ieceri amatu atstāt, joprojām tehniski ir Rīgas mērs.

Un tā tas būs vismaz līdz brīdim, kad viņa iesniegumu pieņems domes sēdē. Ja līdz tam netiks sasaukta ārkārtas sēde, Staķis amata pienākumus pildīs līdz 12. jūlijam.

Vilnis Ķirsis pieļāva, ka varētu iniciēt ārkārtas sēdi ar 20 deputātu parakstiem.

KONTEKSTS: 

Par lēmumu atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata paziņojis Mārtiņš Staķis.

Politiķa lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ radās konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un "Par!/Progresīvie", kas vēršoties plašumā un koalīcijā ietilpstošās deputātu grupas "Kods Rīgai" ieskatā draud ar koalīcijas sabrukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti