Labrīt

Re:Check: Vai Ukraina ar likuma grozījumiem atļāvusi orgānu tirdzniecību?

Labrīt

Ukrainas latviešu deju kolektīvs "Kastaņi" otro reizi Dziesmu un deju svētkos piedalās

Mārtiņš Staķis paziņo par atkāpšanos no Rīgas mēra amata

Staķis paziņo par atkāpšanos no Rīgas mēra amata

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis nolēmis atkāpties no amata, pirmdien paziņoja politiķis.

ĪSUMĀ: 

  • Lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām.
  • Staķis: "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība, deputātu bloks "Kods Rīgai" izvēlējušies citu attīstības ceļu.
  • Politiķis uzskata – realitātē lēmumu pieņemšanā piedalās arī opozīcijas frakcijas.
  • Runas par alternatīvas koalīcijas izveidi domē bijušas dzirdamas jau vairākus mēnešus.
  • Tāpēc, ka realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums, Staķis nolēmis atkāpties.
  • Staķis neparedz ārkārtas vēlēšanas; uzsver, ka esošais Rīgas domes sasaukums ir rīcībspējīgs.

Staķis uzskata – Rīgas domes vairākums izvēlējies citu attīstības ceļu

Lēmums saistīts ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonām, kā dēļ radies konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un "Par!/Progresīvie", kas vēršoties plašumā un koalīcijā ietilpstošās deputātu grupas "Kods Rīgai" ieskatā draud ar koalīcijas sabrukumu.

Staķis norādīja, ka kopš Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 2020. gadā viņš strādājis, lai Latvijas galvaspilsētā ieviestu modernas, ilgtspējīgas pārmaiņas un labākās pārvaldības prakses.

Viens no galvenajiem principiem Staķim ir bijusi godīga pārvaldība, kas izpaužas kā atklāti konkursi, profesionāļi kapitālsabiedrību vadībā, nulles tolerance pret izšķērdību, korupciju vai politiskajiem ielikteņiem. "Šo principu arī esmu ievērojis, nododot izvērtēšanai informāciju par naudas izšķērdēšanu Rīgas domes Satiksmes departamentā, kā arī laikus par to informējot par satiksmes jomu atbildīgās Rīgas domes amatpersonas," norādīja Staķis.

Staķis uzskata, ka tā vietā, lai veicinātu Satiksmes departamentā jau konstatēto pārkāpumu izmeklēšanu un novērstu tos, par jomu atbildīgie politiķi izvēlējās darīt visu, lai pārkāpumi tiktu "paslaucīti zem tepiķa", un darbinieku atbildības izmeklēšana Staķa ieskatā tikusi traucēta, novilcināta, sabotēta.

"Mani bijušie kolēģi izvēlējās nodevību – nevis pret mani, bet pret principiem, kas mums kādreiz bija kopīgi," atzīmēja Staķis.

Tāpat Staķis norādīja, ka ir centies Rīgas domi vadīt kā vienotu veselumu, kas "nav sadalīts politisko frakciju kontrolētās karalistēs, kurās katrs var saimniekot kā vēlas un nevienam citam nav ļauts uzdot liekus jautājumus – pat ne tad, ja ir atklāta līdzekļu izšķērdēšana vai citi pārkāpumi". Politiķis atzīmēja, ka pret šo tendenci cīnījies jau kopš pirmās darba dienas un līdz šim veiksmīgi "par spīti atsevišķu koalīcijas politiķu neapmierinātībai ar to, ka viņiem nav tiesību dot tiešus uzdevumus konkrētām kapitālsabiedrībām un pašvaldības administrācijas vadošos amatos bez konkursiem vai sarunātos konkursos iecelt sev pietuvinātus cilvēkus".

Staķis uzskata, ka patlaban Rīgas domes vairākums – viņa bijušie kolēģi Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība"), Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) un Linda Ozola (deputātu bloks "Kods Rīgai") kopā ar līdzšinējām opozīcijas frakcijām "Saskaņa", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai" – ir izvēlējušies citu pilsētas attīstības ceļu, ko pierāda arī pagājušās nedēļas balsojumi Rīgas domē.

Staķis: Realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums

Latvijas Radio intervijā Staķis apgalvoja, ka viņa bijušie kolēgi ir slēguši vienošanās ar opozīcijas frakcijām, tādējādi izvēloties "lēņu modeli", kur tiekot strikti sadalītas politiskās atbildības. Tāpat Staķis sacīja, ka ir bijuši politiķu mēģinājumi izdarīt tiešu ietekmi uz domes darbiniekiem un kapitālsabiedrībām.

"Ir jau atklāti izgaismojies Ķirša un Ratnieka veidots vairākums, kuru aktīvi atbalsta arī līdzšinējā opozīcija – "Saskaņa", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai". Līdz ar to mana kā Rīgas domes priekšsēdētāja un Rīgas domes vairākuma viedokļi par turpmāko pilsētas attīstības virzienu ir kļuvuši radikāli atšķirīgi. Izskan aizvien uzstājīgāki aicinājumi pilsētas saimniecību sadalīt partiju kontrolētās "lēņu muižās", un izbeigt gandrīz trīs gadus ilgušo godprātīgas pārvaldības "eksperimentu". Tas notiek ar ceļu un būvniecības karteļu un azartspēļu lobija atbalstu," teikts Staķa paziņojumā.

Līdz ar to, viņaprāt, nav iespējams produktīvs darbs rīdzinieku labā apstākļos, kad "uz papīra" pašvaldībā ir viena koalīcija, bet realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums. Tāpēc Staķis nolēmis atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.

Staķis oficiāli būs atkāpies no amata nākamajā Rīgas domes sēdē pēc paziņojuma nolasīšanas. Nākamā domes sēde paredzēta 12. jūlijā, taču Staķis Latvijas Radio intervijā neizslēdza, ka tuvākajā laikā varētu tikt izsludināta ārkārtas sēde.

"Es nevaru uzņemties atbildību par pašvaldības darbu, ja domes vairākumam un domes priekšsēdētājam tik radikāli atšķiras viedokļi. Reāli jau ir izveidota alternatīva koalīcija ar līdzšinējās opozīcijas balsīm," Staķis sacīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma".

Politiķis klāstīja, ka runas par šādas alternatīvas koalīcijas izveidi bija dzirdamas jau vairākus mēnešus, bet tās darbības bijušas redzamas tikai jūnija beigās.

Tāpat Staķis pauda pārliecību, ka par spīti jaunā vairākuma veidošanās procesam dome var turpināt darbu. 

Neparedz ārkārtas vēlēšanas

Viņš paziņojumā paudis pārliecību, ka Rīgas domes tā dēvētā "pārmaiņu koalīcija" varēja nostrādāt līdz vēlēšanām, ja kolēģi būtu turējušies pie principiem, par kuriem līdz šim iestājušies kopīgi – "godīga pārvaldība un pašvaldības kā viena veseluma darbs rīdzinieku labā, nevis šos principus nodevuši īstermiņa izdevīguma vai slēptu interešu vārdā". 

Vienlaikus Staķis atgādināja – esošais Rīgas domes sasaukums ir rīcībspējīgs un var turpināt darbu, vienojoties par jaunu vadību un sadarbības nosacījumiem. 

Latvijas Televīzijā Staķis pauda, ka, viņaprāt, esošā sasaukuma partijas neesot ieinteresētas ārkārtas vēlēšanās.

"Ārkārtas vēlēšanas, par ko notiek spekulācijas, paildzinātu nestabilitāti, tāpēc būtu nevēlams risinājums. Mana frakcija ir atvērta jaunām koalīcijas sarunām, vienlaikus ar saviem nosacījumiem, par kuriem informēsim pēc frakcijas sēdes. Esam gatavi turpināt godprātīgu darbu – gan pašvaldības vadībā, gan opozīcijā," atzīmēja Staķis.

Politiķis arī pateicās par līdzšinējo sadarbību Rīgas domes darbiniekiem, kuri strādā, lai Rīgu veidotu kā zaļu, eiropeisku, godīgi pārvaldītu, investīcijām atvērtu un sociāli iejūtīgu pilsētu.

Tikmēr Latvijas Radio Rīgas ielās pirmdienas rītā uzrunātie lielākoties vēl nebija informēti par Rīgas mēra Staķa lēmumu demisionēt. Daži pauda izbrīnu, citi turpretī bija vienaldzīgi, taču izskanēja arī viedoklis, ka Dziesmu un deju svētku laiks nav piemērots brīdis, kad atstāt amatu.  

KONTEKSTS:

Saistībā ar disciplinārlietas ierosināšanu pret Satiksmes departamenta amatpersonām radies konflikts starp lielākajiem koalīcijas partneriem – "Jauno Vienotību" un "Par!/Progresīvie", kas vēršoties plašumā un koalīcijā ietilpstošās deputātu grupas "Kods Rīgai" (KR) ieskatā draudot ar koalīcijas sabrukumu.

Balstoties uz trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināts Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.

Domes frakcija "Par!/Progresīvie" uzskata, ka iespējamā 7 miljonu eiro izsaimniekošana Satiksmes departamentā ir jāturpina vērtēt Rīgas izpilddirektoram. "Jaunās Vienotības" frakcijas trešdienas dienas priekšlikums par īpašās komisijas veidošanu esot nācis kā nesaskaņots pārsteigums. "Jaunā Vienotība" savukārt uzsver, ka pārkāpumus viņi vēlas izmeklēt ar visu iespējamo rūpību, un pārmet "Progresīvajiem/Par!" cieņpilnas komunikācijas trūkumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti