Šatrovska uzsvēra, ka radiācijas jomā riski pastāv vienmēr, taču ir jāņem vērā, kāds var būt iespējamais apdraudējums.
"Mums jāņem vērā, ka šajā brīdī [Zaporižjas] atomelektrostacijā seši reaktori nedarbojas [..] Vēl būtiski mūsu gadījumā – mēs atrodamies pietiekami tālu no šīs teritorijas, vairāk nekā tūkstoš kilometru attālumā," norādīja Šatrovska, vienlaikus uzsverot, ka Baltkrievijas AES atrodas vien simt kilometru attālumā no Latvijas robežas.
Ja Zaporižjas AES notiktu avārija, Radiācijas drošības centrs izvērtētu, no kurienes šīs ziņas ir saņemtas, tiktu apziņotas valsts iestādes un gatavoti ieteikumi iedzīvotājiem, kurus apziņotu, izmantojot Latvijas Radio, Latvijas Televīziju un sociālos tīklus.
"Ir svarīgi sekot līdzi oficiālajiem kanāliem, jo šādās situācijās noteikti būs dažās spekulācijas, kas ir noticis un kas varētu notikt," uzsvēra Šatrovska.
"Mēs atrodamies pietiekami tālu, un šie reaktori nedarbojas [...]
Apdraudējums mūsu situācijā būtu niecīgs jeb nebūtu būtisks. Nebūtu tāds kaitējums kā tad, ja notiktu avārija atomelektrostacijā Baltkrievijā," uzsvēra Radiācijas drošības centra direktore.
Tiesa, dzīve neturpinātos ierastajā gaitā, jo iedzīvotāji būtu satraukušies, viņa atzina. Galvenais – saglabāt mieru, sekot līdzi informācijai. Nebūtu jālieto joda tabletes, jo ir noteikts attālums no avārijas vietas, kad tās ir jālieto. "Patveršanās un iedzīvotāju evakuācija arī nebūtu nepieciešama," teica Šatrovska.
Taču Ukrainas teritorijai sekas Zaporižjas AES avārijas gadījumā būtu būtiskas un ilgstošas, atzina Šatrovska.
Traģēdijas apmēru ietekmētu arī vēja virziens un ātrums, kā arī meteoroloģiskie apstākļi.
Latvijā situācija tiek monitorēta jau kopš Krievijas sāktā plaša mēroga iebrukuma, Valsts vides dienesta stacionārās novērošanas stacijas ir visā valstī. "20 stacijas ir plašs pārklājums," viņa paskaidroja.
Turklāt dienests sekotu līdzi situācijai arī citu valstu informācijai un starptautisko ekspertu slēdzienam.
"Jāņem vērā, ka
šāda situācija, kad ir ieņemta atomelektrostacija, nav bijusi pasaulē, šis ir pirmais tāds gadījums.
Tāpēc valstu eksperti ir satraukušies par šādu situāciju," norādīja Šatrovska.
KONTEKSTS:
Pēdējās dienās no Ukrainas amatpersonām izskanējuši brīdinājumi, ka Krievija varētu tīši izraisīt negadījumu Zaporižjas atomelektrostacijā, kas ir lielākā Eiropā. Tas varētu novest pie katastrofālām sekām.
Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra, kas uzrauga situāciju Zaporižjas AES, apgalvo, ka neredz pamatu Kijivas apgalvojumiem, tomēr arī raizējas par iespējamiem incidentiem stacijā.