Politologi: Kariņam vajadzētu pašam saprast, ka vajag atkāpties

Ārlietu ministram Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība") vajadzētu pašam saprast, ka vajag atkāpties no amata saistībā ar sabiedrībā rezonansi izraisījušo praksi viņa premjerēšanas laikā izmantot privātreisus dažādās vizītēs, intervijā Latvijas Radio pauda Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras profesore, politoloģe Ilga Kreituse. Savukārt Latvijas Universitātes profesors, politologs Jānis Ikstens Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atzina – saprātīgā un pieredzējušā demokrātijā Kariņš jau sen būtu atkāpies.

Intervija ar politoloģi Ilgu Kreitusi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kreituse: Kariņš dzīvo citā realitātē

"Kariņa kungam mazliet ir kaut kas sajucis prioritātēs Latvijas valstī un Latvijas budžeta tērēšanā, un arī par to, kāda ir valdības pārstāvju loma. Mēs neesam Amerikas Savienotās Valstis, kurās Valsts prezidentam ir sava lidmašīna, kas arī simbolizē viņa varu un vietu pasaulē," norādīja Kreituse.

"Tāpēc ir pārsteidzoši, ka pasaules pilsonis ar divām pilsonībām un cilvēks, kas zina pasaules pieredzi, pēkšņi ir iedomājies, ka Latvija ir sasniegusi Amerikas Savienoto Valstu līmeni un var iegādāties sev lidmašīnu, aizmirstot par to, kas praktiski notiek reālajā dzīvē, it īpaši ņemot vērā to, ka viņš tik ilgu laiku ir bijis Latvijas valdības vadītājs," turpināja Kreituse.

"Man šķiet, ka cilvēks ir izgājis ārpus realitātes, kas saucas Latvijas valsts."

Velkot paralēles ar Solvitas Āboltiņas laikiem "Jaunās Vienotības" galvgalī, Kreituse norādīja: "Nav neaizstājamu cilvēku."

Viņasprāt, Kariņam sen jau vajadzējis atkāpties pašam vai premjerei Evikai Siliņai ("Jaunā Vienotība"), vai "Jaunajai Vienotībai" pieprasīt viņa atkāpšanos. Šobrīd izveidota situācija, ka viņš būs, iespējams, spiests atkāpties, lai gan viņš pats to nesaprot. "Viņam tas absolūti nenāk galvā," piebilda Kreituse.

Turklāt Kariņš, "absolūti nejūtot" šos sitienus, vēl pieteicis sevi kā kandidātu NATO ģenerālsekretāra amatam. Un arī pret šo neviens neizsaka pretenzijas. "Tas nav tikai "Vienotības" jautājums. Ko domā Latvijas valsts gan Saeimā, gan valdībā, ka šāds nesmukums iziet ārpus valsts robežām un vēl mēs šādu cilvēku virzām uz starptautisku institūciju?" retoriski vaicāja Kreituse.

Kariņam būtu jādemisionē, cieš "Jaunās Vienotības" reitings 

Kreituse uzskata, ka šoreiz "samezglojies daudz pamatīgāk, nekā tas bija ar Āboltiņu". Ja šo situāciju ātri neatrisinās, tā Latvijai godu nedarīs, viņa piebilda.

"Situācija ir atrisināmi gaužām vienkārši – pirmais solis būtu, ja valdības vadītāja [Evika Siliņa] palūdz Kariņu aiziet no sava amata. Viņa to var izdarīt, nav vajadzīgs nekāds brīnums. Esmu pārsteigta, kāpēc "Jaunā Vienotība" mēģina par kaut ko vēl taisnoties un skaidrot cilvēkiem," pauda Kreituse.

No tā cieš arī partijas reitings, tādēļ neizprotama šķiet arī "Jaunās Vienotības" nekā nedarīšana un partijas pārstāvju mēģinājumi Kariņa rīcību attaisnot, sakot, ka nezina faktus. "Tas gremdē pašu partiju," piebilda politoloģe.

Taču uz šāda fona "var bīdīt citas lietas" – kamēr cilvēki spriež par Kariņa lidmašīnām, uzmanība tiek novērsta, piemēram, no PVN likmes paaugstināšanas augļiem un dārzeņiem. 

"Jebkurā saprātīgā pieredzējušā demokrātijā mēs par šo nerunātu – Kariņš jau sen būtu demisionējis, jo šis nav juridisks jautājums, šis ir absolūti politisks jautājums," uzsvēra Ikstens.

Viņaprāt, ir acīmredzama nelietderīga publisko resursu izmantošana un šādās situācijās cienījami politiķi atkāpjas.

"Viņi pasaka, jā, es kļūdījos un atkāpjos. Tas būtu bijis jādara arī Kariņam, ne mirkli nešauboties. Tikai tad viņš varētu uz kaut ko cerēt," pauda Ikstens. "Viņam [Kariņam] būtu jādodas."

Jo ilgāk "Jaunā Vienotība" šo jautājumu "turēs siltu" un "Kariņš kā sarkana lupata rēgosies ar saviem lidojumiem", jo ilgāk tas kaitēs savai partijai. 

"Partijas vēlētājs kopumā ir ideālistiski ievirzīts. Kariņš ar savu kordziedātāja statusu ir ļoti jauka atbilde, bet tagad izrādās, ka viņš ir cilvēks, kas sagribējis nedaudz izmantot sava amata dotās iespējas, un viņš nodara kaitējumu savas partijas reputācijai," pauda Ikstens.

Politologs vilka paralēles ar Juri Pūci, kurš bija spiests atkāpties no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata pēc tam, kad atklājās, ka viņš samelojies par Rīgas stāvvietu izmantošanu. 

Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Lelde Metla-Rozentāle LTV raidījumā "Šodienas jautājums" gan iebilda, jo Pūce gribēja iegūt atļauju, kas viņam nepienācās. Viņa arī uzsvēra, ka Kariņa speciālo avioreisu jautājumu opozīcija izmanto "uz pilnu klapi", tādēļ būtu vēlams kādas tiesībsargājošās institūcijas izvērtējums. Jāpiebilst, ka Ģenerālprokuratūra jau sākusi vērtēt šo gadījumu.

Nelikumīgi nav, bet vai ētiski? 

"Es neredzu īsti līdz galam pamatojumu juridisko, kāpēc viņam [Kariņam] šobrīd būtu jādemisionē no amata," atzina Metla-Rozentāle, vienlaikus atzīstot, ka ilgtermiņā tas atstāj sekas uz partiju un vēlētāju izvēlēm, tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Viņasprāt, "Jaunā Vienotība" nav ieinteresēta Kariņa demisijā, jo tā būtu vainas atzīšana, ka ir noticis kas nelikumīgs. "Bet šobrīd nevaram pateikt, ka ir nelikumīgi kaut kas noticis," viņa piebilda.

"Vienmēr ir jautājums par robežu – protams, ka ir jālido, iespējams, arī ar privātajām lidmašīnām, bet vai visos gadījumos tam ir attaisnojums?" retoriski vaicāja Metla-Rozentāle.

"Šī vairāk ir ētikas un objektīva situācijas izvērtējuma problēma, jo tas vienmēr ir stāsts par to, kādas mašīnas vai telefonus pērkam valsts pārvaldē," pauda politoloģe.

KONTEKSTS:

Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") savā četrus gadus ilgajā premjerēšanas laikā 36 reizes ārvalstu vizītēs devās ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājis vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, no tiem vairāk nekā 600 tūkstoši – no valsts maka, bet virs 700 tūkstošus eiro segusi Eiropas Savienība. Vairākos gadījumos dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš Latvijā varētu atgriezties piektdienas vakarā, pirms brīvdienām.

Kariņš to pamatojis ar nepieciešamību pārstāvēt Latviju un lietderīgu laika plānošanu, jo premjeram paralēli ārpolitiskajiem jautājumiem jārisina arī iekšpolitikas problēmas. Turklāt nereti vienas sanāksmes apmeklēšana nereti aizņemot trīs dienas, jo nav piemērotu komercreisu.

Kariņa lidojumi izraisījuši plašu rezonansi sabiedrībā, kādreizējie koalīcijas partneri –"Apvienotais saraksts" – neveiksmīgi mēģinājuši Saeimā iesniegt pieprasījumu premjerei par šo jautājumu, bet politologi uzskata – Kariņam būtu jādemisionē. Pārbaudi veic arī Valsts kontrole un Ģenerālprokuratūra.

Tikmēr Valsts kanceleja, reaģējot uz aso reakciju par Kariņa lidojumiem, plāno mainīt amatpersonu ceļošanas kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti