Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Reportāža no Īrijas: Gads pēc "Brexit" balsojuma

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Pārdotākās bezrecepšu zāles: lietojam populārāko, reizēm dārgāko, ne vajadzīgo

Farmācijas neredzamā vara: Izdevīgāko zāļu meklējumi - dzīvības jautājums

Zāļu lētumam Latvijā trūkst pierādījumu

Farmācijas industrija vienā balsī apgalvo, ka zāles Latvijā ir lētas. Savukārt cilvēki, kas iepriekš uzrunāti sērijā "Farmācijas neredzamā vara", apgalvoja pretējo – zāles Latvijā ir ļoti dārgas. Latvijas Radio rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" izpētīja, ka aktuālu pētījumu par zāļu cenām nemaz nav. 

Attēlā Dins Šmits
No farmācijas industrijas un arī atbildīgajām iestādēm izskan vēstījums, ka zāles Latvijā ir lētas. To šā gada aprīlī Saeimas Sociālo lietu komisijas sēdē apgalvoja industrijas pārstāvji Mārcis Rutulis, Anda Blumberga un Dins Šmits.

 

"Mēs zinām, ka medikamentu cenas Latvijā ir vienas no zemākajām Eiropā. Tas arī ir teikts visos šajos pētījumos, ko mēs vēlāk varam arī parādīt, ja nepieciešams," sacīja Rutulis. "Zāļu cenas Latvijā ir tiešām ļoti zemas," apgalvoja Blumberga.  "Pirmkārt, zāļu cenas Latvijā ir zemas. Mēs varam rēķināt, kā mēs to gribam," sprieda Šmits.

Pētījumus, kas apliecinātu zāļu lētumu Latvijā, Latvijas Radio meklēja gan Veselības ministrijā, gan vaicāja industrijas pārstāvjiem.

Visbeidzot no ministrijas saņemta atbilde, ka šādu pētījumu nemaz nav. Pieejami ir tikai veci pētījumi, atzina arī Zāļu valsts aģentūras vadītāja vietnieks Jānis Zvejnieks.

"Vai ir kaut kāds regulārs pētījums par visām Eiropas valstīm un zāļu cenām? Nē, tāda nav manā rīcībā, un es arī nevaru nekur īpaši dabūt. Ir kaut kādi veci pētījumi, ko prezentēja, piemēram, Zāļu lieltirgotāju asociācija, bet tas ir, ja nemaldos, 2011. gada pētījums," skaidroja Zvejnieks.

Attēlā Jānis Zvejnieks

Tātad šī brīža situāciju raksturojošu pētījumu par zāļu lētumu vai dārdzību Latvijā atrast nav iespējams. Un nav arī iespējams pateikt, kam ir taisnība – pacientiem vai industrijai.

No atbildīgajām iestādēm izskan arī, ka medikamenti pie mums varētu būt lēti, jo tos daudz izvedot uz ārvalstīm. Ja būtu dārgi, citi no mums zāles nepirktu. To daudzina arī biznesa pārstāvji.

Bet, pat ja atklātos, ka zāles salīdzinājumā ar bagātākām Eiropas valstīm Latvijā maksā mazāk, nevar ignorēt mūsu iedzīvotāju pirktspēju. Pārtikušas valsts iedzīvotājam samaksāt par zālēm 50 vai 100 eiro no algas vai pensijas nav tik sāpīgi kā cilvēkam Latvijā.

4 komentāri
Kulturkukas
Un tur nav jātērē milzu līdzekļi, lai veiktu izpēti. Vienkārši ieskatieties ārzemju internetaptiekās un mūsējās, tad salīdziniet. Kaut vai piemērs par to pašu Onytec (pievērsiet uzmanību flakona tilpumam un tā cenai) Ārzemes: www.moncoinsante.co.uk/onytec-80-mg-vernis-a-ongles-mycoses-des-ongles-flacon-de-6-6-ml-pinceau-applicateur.html Latvijā: https://www.zva.gov.lv/?id=588&top=588&MEKL_NOS=Onytec Tāds priekšstats rodas, ka Latvijas zāļu tirgotāji reizēm izmanto visprastāko zāļu iepirkšanas veidu (gluži kā agrāk, kad daudzi no tautiešiem brauca uz Poliju un Lietuvu, tirgū sapirkās visādas lietas un tad brauca tirgot uz Latviju) - vienkārši nopērk partiju ar zālēm kādā aptieku bāzē ārzemēs, tad uzliek divkāršu vai pat vairāk uzcenojumu un tirgo Latvijā
Pilnmeness
Viņiem (ierēdnīšiem) galvenais ir visu noliegt, lai nekas nebūtu jādara. Štrunts par avīm (tiem, kam tās zāles nepieciešamas), kad tik vilki (tipa, biznesa haizivis) paēduši un pašiem nekas nebūtu jādara
Kulturkukas
Kādas muļķības! Latvijā ir ļoti dārgas, pat absurdi dārgas zāles. Un, piemēram, saskaroties ar nagu atveseļošanu, tādam recepšu medikamentam kā Onytec 3,3 ml. iepakojuma cena Latvijā ir ap 29 eur., bet Anglijā un Francijā divreiz lielākam tilpumam jeb 6,6 ml. iepakojuma cena nedaudz virs 17 eur.. Šajā sakarā kādā no sociālajiem tīkliem, uzdodot jautājumu par zāļu pasūtīšanu no ārzemēm, tika saņemtas ne viena vien atbilde, par medikamentu nepamatoto dārdzību Latvijā. Un, piemēram: Alexs atbild: "Es pats pasūtu zāles no Vācijas. Un nav problēmas. Vēl vislabāk pēc zālēm pašam aizbraukt uz Poliju, tur ir stipri lētākas, no rīta izbrauc un vakarā jau esi atpakaļ mājās." Tinte atbild: "Es sūtīju pretalerğijas zāles veselam gadam un nekādu problēmu nebija. Atsūtīja nedēļas laikā no UK un kurjers pie durvīm pieveda. Cenas ziņā - šeit pērkot, mēnesī samaksātu, cik tur nopirkto 9 mēnešiem. Fantastiskas mums cenas."
Adnil2you
Var jau būt, ka Latvijā zāles ir lētĀKAS kā citur Eiropā, bet varbūt stāsts vairāk ir par MAKSĀTSPĒJU. Ja pensionāram par medikamentiem jāatdod puse savas jau tā smieklīgās pensijas - Jā, tad zāles IR dārgas. Dārgs/lēts ir relatīvi jēdzieni.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti