Valdība rosina atļaut alkoholisko dzērienu tirdzniecību internetā arī pēc Covid-19 krīzes beigām

Valdība atbalstījusi grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā, saglabājot visus jau šobrīd noteiktos alkoholisko dzērienu aprites ierobežojumus, informēja Ekonomikas ministrijā.

ĪSUMĀ:

 • Saeima atļāva tirgot alkoholu tiešsaistē, lai cilvēki varētu izvairīties no došanās uz veikalu Covid-19 pandēmijas laikā.
 • Valdība rosina atļaut tirgot alkoholu internetā arī pēc Covid-19 krīzes beigām.
 • Ekonomikas ministrijā norādīja, ka spēkā būs visi jau pastāvošie ierobežojumi.
 • Alkohola tirdzniecība internetā jau notiek citās valstīs, kā arī nelegāli.
 • Legāla alkohola tirdzniecība internetā veicinātu mazo alkoholisko dzērienu ražotāju produkcijas pieejamību un nozares attīstību.
 • Grozījumi likumā vēl jāpieņem Saeimai.

Ministrijā norādīja, ka līdz ar grozījumu stāšanos spēkā tiks nodrošināta Latvijas mazo alkoholisko dzērienu ražotāju produkcijas pieejamība, vienlaikus atvieglojot daudzu tirdzniecības uzņēmumu darbu, kā arī sekmējot nozares attīstību. 

Tāpat līdz ar grozījumiem likumā paredzēts noteikt kārtību, kādā atļauts veikt alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā, kā arī nosacījumus, kas alkoholisko dzērienu mazumtirgotājam un piegādātajam jāievēro, pārdodot un piegādājot alkoholiskos dzērienus. Latvijā pašlaik ir aizliegts pastāvīgi pārdot alkoholu internetā. Vienīgais izņēmums ir atļauja pārdot alkoholu, izmantojot distances līgumu ārkārtējās situācijas periodā, lai neveicinātu Covid-19 izplatību.

Ministrijā norādīja, ka esošā situācija liecina - ir tīmekļa vietnes, kurās tiek piedāvāta iespēja iegādāties alkoholiskos dzērienus arī internetā, apejot likuma aizliegumu un radot negodīgas konkurences priekšrocības pret pārējiem komersantiem. Ministrijā arī piebilda, ka visā Eiropas Savienībā ir atļauts iegādāties alkoholiskos dzērienus internetā. Arī Latvijas iedzīvotāji bieži vien iegādājas alkoholiskos dzērienus internetā tieši no citām valstīm, tādējādi radot zaudējumus valsts budžetā no neiekasētā akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa. 

Ministrijā uzsvēra, ka likumprojektā ietverts mūsdienīgs un mobils risinājums, kas mainīs alkohola iegādes veidu, saglabājot esošos tirdzniecības vietās noteiktos alkoholisko dzērienu aprites ierobežojumus. Vienlaikus likumprojekta mērķis nav sekmēt alkohola patēriņu. 

Ekonomikas ministrs Jānis VitenbergsLinda Zalāne

Pēc ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga ("KPV LV") teiktā, alkohola patēriņam nevajadzētu palielināties, jo cena, visticamāk, internetā būs augstāka.

Likumprojekts paredz atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē, ievērojot šādus nosacījumus:

 • tirdzniecībai konkrētā tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē tirgotājam būs jāsaņem speciāla atļauja (licence) Valsts ieņēmumu dienestā;
 • pirkumiem tiks atļauts izmantot tikai bezskaidras naudas norēķinus;
 • tirgotājam, izmantojot personas identifikācijas līdzekļus, būs jāpārbauda pircēja identitāte un vecums;
 • tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē būs jānorāda informācija par speciālo atļauju (licenci), brīdinājums par alkohola lietošanas negatīvo ietekmi, informācija par aizliegumu iegādāties alkoholiskos dzērienus nepilngadīgām personām un citiem ierobežojumiem;
 • tirgotājam būs jāievēro arī citas likumā noteiktās prasības un ierobežojumi, tajā skaitā, aizliegums pārdot alkoholiskos dzērienus nepilngadīgām personām un aizliegums alkoholiskos dzērienus pārdot laika posmā no plkst. 22.00 līdz 8.00;
 • piegādātājam būs jāievēro aizliegums piegādāt alkoholiskos dzērienus nepilngadīgām personām, kā arī aizliegums piegādāt alkoholiskos dzērienus laika posmā no plkst. 22.00 līdz 8.00.

Lai nodrošinātu, ka alkoholiskie dzērieni netiek pārdoti neatbilstoša vecuma personām, pircēja vecuma pārbaudi paredzēts veikt divas reizes: iegādājoties alkoholiskos dzērienus un saņemot tos. Pie iegādes personas vecuma pārbaude būs jānodrošina pārdevējam, kas varēs izmantot šādus pircēja identifikācijas veidus:

 • kvalificētu vai kvalificētas paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekli (personas apliecība jeb ID karte, eParaksts Mobile vai cits kvalificēts personas elektroniskās identifikācijas līdzeklis, drošs elektroniskais paraksts);
 • izmantot banku piedāvātos maksājumu rīkus, kas ar tehnoloģiskā risinājuma, piemēram, “Contumatic”, “Veriff” vai līdzvērtīga tehnoloģiskā risinājuma palīdzību ļauj noteikt fiziskās personas identitāti un vecumu. 

Savukārt par personas vecuma atbilstības pārbaudi, piegādājot alkoholiskos dzērienus, būs atbildīgs piegādātājs, piemēram, kurjers, ja piegādē tiks izmantoti kurjera pakalpojumi.

Grozījumus likumā izstrādāja Ekonomikas ministrija pēc Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas uzdevuma. Grozījumi likumā vēl jāpieņem Saeimai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt