Panorāma

Suni atdot saimniecei nesteidz

Panorāma

Panorāma

Mēģinās novērst nodokļu parādu rašanos

Mēģinās novērst iedzīvotāju nodokļu parādu rašanos

Ņemot vērā lielo skaitu iedzīvotāju, kuri, pašiem to nezinot, kļuvuši par nodokļu parādniekiem, partijas plāno mainīt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamā minimuma piemērošanas kārtību. Tā pēc koalīcijas partiju sanāksmes sacīja “Attīstībai/Par!” deputāts Daniels Pavļuts. Nodokļu parādu rašanos viņš skaidroja ar pērn ieviesto nodokļu reformu, kas esot bijusi nepārdomāta.

Koalīcijas politiķi kritizē nodokļu reformu un apsver iespējas to grozītElla Semjonova, Zane Mače
  Nodokļu maksātāju interese atgūt pārmaksāto IIN ir liela. Trīs aizvadīto dienu laikā iedzīvotāji iesnieguši vairāk gada ienākumu deklarāciju, nekā veselā nedēļā pērn - ap 230 000.

  Nodokļa parāds arī deputātam Kaimiņam

  Taču daudziem iedzīvotājiem VID uzrādītās ziņas kļuva par nepatīkamu pārsteigumu. To atzīst arī Latvijas Radio aptaujātie iedzīvotāji:

  "Es esmu parādā valstij 87 centus. Tā kā tas nemaina manu dzīvi, bet ir cilvēki, kurus es pazīstu, kuri ir parādā diezgan labus ciparus un it kā viņi nav ar mieru tos maksāt. Jo kāpēc? Mēs jau visi strādājam oficiāli, visi maksā nodokļus, tad kāpēc mums pēkšņi vēl kaut kas ir jāatdod?".

  "Man mazdēls zvanīja un teica, kas tie par nodokļiem? Viņš tikai nesen sāka strādāt un mācās. Izrādījās, ka viņš nav samaksājis nodokļus, tie ir 200 eiro. Par ko? No kurienes? Otrā kursa students."

  "Viņi man vēl parādā, par laimi. Es neesmu viņiem parādā, tad man mierīgs prāts, jo viņiem jau nekad nebūs par maz. Viņiem visu laiku vajag, nu neapmierināma muca bez dibena. Manam draugam nav kārtībā, viņš it kā parādā esot pie 200, 100 pāri."

  "Manu paziņu un draugu lokā, manuprāt, valsts atmaksās vairāk, nevis viņiem būtu jāsamaksā. Noteikti vajadzēja varbūt ātrāk un vairāk informēt cilvēkus, ka tāda iespēja pastāv."

  Nodokļu parāds ir izveidojies arī partijas "KPV LV" līderim Artusam Kaimiņam. "Manā gadījumā tie ir 0,02 eiro. Tas ir smieklīgi.

  Protams, nav runa par diviem centiem vai 20 eiro vai pat 200 eiro, bet, kā vispār kaut kas tāds varēja gadīties? Kā? No kurienes? Tu strādā valsts darbā. Tev maksā algu kā Saeimas deputātam pa taisno no Valsts kases. Tev nav ne priekšnieka, kurš tev pārskaita, ne grāmatveža. Pēkšņi tu esi parādā tikai par to, ka, redziet, vajadzēja kādam lāpīt kādu caurumu ciet. Tas, manuprāt, ir marasms augstākajā izmērā."

  Koalīcija kritizē nodokļu reformu

  Finanšu ministrija (FM) pērn samaksāja 80 000 eiro, lai plašsaziņas līdzekļos informētu par nodokļu reformu. Taču šie materiāli drīzāk atgādināja valsts ekonomiskās attīstības reklāmu, nevis reālu skaidrošanu par iespējamo nodokļa parādu. Bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība) uzskata, ka gan reforma, gan kampaņa ir bijusi lietderīga.

  "Mums šī sistēma ir jauna un loģiski, ka ļoti daudz cilvēku vēl nav pieraduši pie tā, ka vajadzētu daudz uzmanīgāk sekot līdzi savām izmaiņām. Ja pēkšņi, piemēram, pieaug ienākumi vai nav strādāts, un ir notikusi atgriešanās darbā. Grāmatvežiem varbūt jāpalīdz konsultēt un skaidrot," teica bijusī finanšu ministre.

  Reiznieces-Ozolas veikumu kritizē jaunās koalīcijas partijas.

  Sistēma, kas šokē - tā nodokļu izmaiņas sauc "konservatīvo" satiksmes ministrs Tālis Linkaits: "Un, man liekas, nav bijis ne skaidrojošs darbs, nedz arī izskaidrojums, kāpēc tik sarežģīta sistēma būtu nepieciešama. Tā sistēma ir jāpārskata, protams, pēc iespējas ātrāk."

  Iespējamas izmaiņas nākamgad

  Visas partijas valdībā ir vienojušās - šogad nekādi nodokļu grozījumi netiks veikti. Atklāts jautājums paliek - vai izmaiņas iespējamas nākamgad vai tikai pēc diviem gadiem.  „Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts aicina koalīcijas partnerus spriest par izmaiņām nākamā gada budžetā.

  "Mūsu pirmsvēlēšanu programmā ir skaidri uzrakstīts, ka, mūsuprāt, no šī diferencētā neapliekamā minimuma ir jāatsakās, ir jāceļ neapliekamais minimums kopumā un ir jāstrādā ar IIN likmēm, tātad ir jānosaka progresīvas likmes – skaidras, saprotamas un paredzamas.

  Mūsu uzskats būtu, ka 2020. gadā, ar 2020. gada budžetu šāds te kļūdu labojums būtu jāveic," teica Pavļuts.

  Nākamgad vērtēs nodokļu reformas rezultātu, atzīst finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība"). Konsultācijās iesaistīs arī sociālos partnerus.

  "Ja mēs vienosimies ar šīm organizācijām, ka ir iespēja mainīt un ir mehānisms, kā var piemērot progresivitāti bez deklarācijām, kas nevienai citai valstij nav izdevies, tad mēs varam mainīt, varam izskatīt, jā," teica finanšu ministrs,

  Pagaidām gan vienīgais risinājums, ko Finanšu ministrija (FM) piedāvā jau šogad – pagarināt nodokļu parāda atmaksas termiņu un ļaut mazo un vidējo algu saņēmējiem samaksāt to līdz nākamā gada beigām.

  10 komentāri
  Anonīms lietotājs 22322
  "Grāmatvežiem varbūt jāpalīdz konsultēt un skaidrot" - ministrei vajadzēja zināt, ka mūsdienās daudzi grāmatveži darbojas kā "abonējams ārpakalpojums", tāpēc viņiem nav tieša sakara ne ar uzņēmumiem, ne ar to darbiniekiem. Skaidrojošajai kampaņai vajadzēja būt organizētai tā, lai tā sasniegtu pēc iespējas vairāk cilvēku - ne tikai radio, TV, bet arī sociālajos tīklos. Būtu labi arī pabraukāt pa skolām un nolasīt īsu kursu par nodokļiem, neapliekamo minimumu un ar to visu saistītajām problēmām un risinājumiem, kā arī iemācīt skolēniem, kādā veidā un kur var sekot līdzi savai algai. Ideāli būtu jāpanāk, lai cilvēks vismaz reizi mēnesī ieskatās EDS un redz kādu apkopojošu informāciju par savu nodokļu situāciju, kā arī laicīgi saņem dažādus brīdinājumus par riskiem. Piemēram, iebliezt cilvēkam, kas nekad nav strādājis, neapliekamo minimumu 100 EUR bez brīdinājuma par iespējamo parāda uzkrāšanās risku ir par traku. Labāk iet no otras puses - sākumā piešķirt mazāk un pēc tam palielināt.
  Egons Vaimans
  Tai bīzdai šahistei vajag pa šmauli iedot!Finansiste,ibio!
  Mareks Markuss
  Tas neizskatās pēc mēģinājuma novērst problēmu, bet gan pēc problēmas atbīdīšanas uz vēlāku laiku, lai tautas neapmierinātība pieklust un cilvēki samierinās.. Pareizāk būtu šos specifiskos parādus, kas radās sistēmas stulbuma dēļ norakstīt.. Skaidrs, finansu ministrijas ambīļi nesaprot, ka viņi ir radījuši cēloņus tautas nemieriem un vara jau neatteiksies no tautas naudas, ko var dabūt "pa lēto", un tas jau viņiem "nothing special", tā tāda ierasta prakse, tā teikt,no agrākajām valdībām mantota "godīgas" valsts pārvaldības taktika.. Prifesionāļi idiotismā sataisa ziepes, bet tauta lai maksā, kamēr idiņiem nekāda atbildība par plānprātīgu reformu iedarbināšanu.. FUI, STULBUMA REFORMU MAŠINĒRIJAI!
  Anonīms lietotājs 22483
  Es Artusa vietā šitos 2 centus ar pompu ziedotu motosportam, sak, jums jau grūti laiki, ZZS vairs nav pie siles, vairs nedabūsiet 200 000 par to, ka ģērbtuvēs uzlīmējāt LDz plakātiņu. Bet ja nopietni, interesanti, cik mums izmaksā šo 2 centu administrēšana un atdošana. Man gadiem bija brīnums par NīN Rīgā, kur vienmēr samaksāju prasīto nodokļa summu, un vienmēr man bija kaut kādu padsmit centu parāds, par ko sūtīja papīra vēstules. Kā varēja rasties tas parāds, ja es samaksāju visu, cik prasīts? Tad nospļāvos un sāku maksāt nodokli drusku pa virsu, lai nav katru gadu februārī jājūtas kā parādniekam dēļ kaut kādiem santīmiem. Tagad RD man ir parādā jau 35 eiro. Atkal, protams, papīra vēstules uz deklarēto adresi. Kāpēc es nevaru atteikties no tām papīra vēstulēm? Un vai nevar kaut kā tās mazās summas (sacīsim līdz 5 eiro) izlīdzināt ar nākamo gadu, kāpēc tāds marazms ar vēstulēm, draudiem, cilvēkiem, kas maksā kaut kādus 12 santīmus, lai nebūtu parādā un neuzaugtu procenti.
  Inese Ozolina
  Kad iepriekšējā valdība sāka virzīt idejas par diferencēto neapliekamo minimumu, sākotnēji runāja par 2000,00 eiro mēnesī pēc kura samazinātos neapliekamais minimums. Tad kādam likās, ka skolotāji, medmāsas, bibliotekāri un policisti sāks dzīvot pārāk labi un nošņāpa uz 1000,00 eiro mēnesī - tas ir zemāk par vidējo algu valstī. Šādu sistēmu spēj izdomāt tikai cilvēki, kuri ļoti, ļoti ienīst savus līdzcilvēkus, savu valsti, kuri aiz ekseļa tabulām neredz līdzcilvēkus, kuri dzen uz ēnu ekonomiku visus mazos uzņēmumus un pagaidām vēl godīgos darba devējus. Kauns šahistei par stratēģiskās domāšanas izmantošanu tikai savam labumam.
  Mareks Markuss
  Inese, tādi cilvēki, kas ienīst mūsu tautu strādā mūsu valsts sistēmā un pārdod valsts ietekmi un likumdošanu SVF un pasaules bankas izrīcībai ar mūsu tagadni un nākotni.. Godmaņa un Dombrovska konsolidācijas reformas nekur nav pazudušas vai aizmirstas; aizvien valsts ir dziļos parādos un tālab viegli diriģējama, politiski un ekonomiski manipulējama un vadāma..
  Inese Ozolina
  Par vidējo algu valstī - vidējā temperatūra slimnīcā vai arī zirga vistas kotletes - viens zirgs un viena vista :)
  Anonīms lietotājs 17776
  Kur ir tā vidējā alga valstī?! Ārpus rīgas tādu algu 1000 EUR neredzēt!
  Lolita Ružāne
  Protams, nav runa par diviem centiem vai 20 eiro vai pat 200 eiro, bet, kā vispār kaut kas tāds varēja gadīties? Kā? No kurienes? Tu strādā valsts darbā. Tev maksā algu kā Saeimas deputātam pa taisno no Valsts kases. Tev nav ne priekšnieka, kurš tev pārskaita, ne grāmatveža. Pēkšņi tu esi parādā tikai par to, ka, redziet, vajadzēja kādam lāpīt kādu caurumu ciet. Tas, manuprāt, ir marasms augstākajā izmērā."-Diemžēl tāds jautājums ir visiem cilvēkiem kuri ir''valstij'' parādā! Un kāpēc tagad jācieš parastajiem strādniekiem dēļ valsts vīru neadekvāti pieņemto likumu?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tātad tagad lai paši ''gudrie'' deputāti ari sedz šos parādus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Anonīms lietotājs 17776
  "Tev maksā algu kā Saeimas deputātam pa taisno no Valsts kases. Tev nav ne priekšnieka, kurš tev pārskaita, ne grāmatveža." - Oj, Artuss.. Priekšnieki Tev ir tauta, bet algas nodokļi ir atkarīgi no likumdošanas un VID prognozētā neapliekamā minimuma, nevis priekšniekiem, vai grāmatvežiem. Un, NOTEIKTI, ka naudiņa pati no valsts kases uz Tavu kontu neaizskrien un noteikti kāds cilvēks, par kura eksistenci Tu nemaz nenojaut, sēž un aprēķina, cik Tev pienākās, cik Tev jākompensē Tavi deputāta izdevumi. Tāpat kāds arī reāli sagatavo valsts kasei maksājuma uzdevumu lai sistēma to izpilda, tā kā nevjag tik pārgudri runāt...
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti