Kā degvielas cenu pieaugums ietekmē cilvēkus Latgalē?

Aizvadītajā nedēļā degvielas cenas strauji pieauga, un 95. markas benzīna cena uzpildes stacijās pārsniedza divus eiro par litru. Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijā norāda, ka prognozēt, kas notiks ar cenām, nevar vairs pat dienas griezumā. Kā degvielas cenu pieaugums ietekmē cilvēkus Latgalē?

Kā degvielas cenu pieaugums ietekmē cilvēkus Latgalē?
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

Rēzeknē, jautājot sastaptajiem cilvēkiem ielās, nav tādu, kuri nebūtu pamanījuši, ka cenas degvielai arvien pieaug. Un tas, protams, cilvēkus neiepriecina.

         Ja jābrauc, tad tiešām ir jābrauc, un nav jau tik dramatiski pagaidām. Redzēs, kas būs   tālāk.

Protams, ir ļoti stipri. Pārsēdos no mašīnas uz riteni. 

Ir jāpiedomā drusku, lai tālāk dzīvotu, jāekonomē. Man vēl darbs labi apmaksāts, vēl kaut kā, bet pensionāriem galīgi beigas.

Cena ir ļoti liela, un saka, ka tas vēl nav viss, kas gaidāms. Retāk ciemos braucam, ja mums ģimenei bija raksturīgi vasaras izbraucieni, tagad mērķtiecīgi plāno, rēķini visus attālumus. Bija doma pa Latviju pabraukt, atkrīt.

Protams, reiz divi jārēķina, cik litrus, tik attiecīgi reiz divi eiro. Vai daudz ar automašīnu sanāk pārvietoties? Daudz, katru dienu. Es dzīvoju laukos, mājvieta ir pa vidu starp Rēzekni un Ludzu. Tuvākie veikali ir Rēzeknē vai Kārsavā, darbs arī nav tuvu mājai, 1215 kilometri, bet, ja diendienā jābrauc, tad savācās tomēr.

Kāda sieviete pastāstīja, ka ģimenē iegādājušies ekonomiskāku mašīnu. Savukārt kāda cita sieviete atzina, ka cenu kāpumu izjūt, bet tas paradumus nav mainījis.

„Varbūt braucienus plānosim vairāk, apvienosim, bet pagaidām ir ierasts dzīves ritms, kā ir ierasts, tā pagaidām dzīvojam, jo darbiņš ir, pagaidām strādājam,” stāstīja sieviete. Viņa uzsvēra, ka ir gatava arī lielākam cenu pieaugumam, lai tikai Latvijā nebūtu kara.

Nauda jārēķina arī lauksaimniekiem.

„Protams, ir jārēķina, vai es vienu reizi varu ar to agregātu pārbraukāt pāri laukam, atstāt tādu kvalitāti, vai es varu ieliet vairāk degvielas un vēl vienu reizi pārbraukāt, tad tā kvalitāte būs lielāka,” stāstīja lauksaimnieks no Rēzeknes novada Pušas pagasta Valdis Zujs. Viņš norādīja, ka šobrīd ir kvalitatīvāk jādomā, ko un kā darīt, taču būtiski degvielas cenu pieaugums viņa darbību neietekmē.

Lauksaimnieks uzsvēra, ka par mieru ir jāmaksā.

„Ja kaut kas paliek dārgāks, tad viss nākamais kāps. Galvenais tajā kāpuma brīdī nenošūpoties un nenolūzt, un ja daudzmaz rezerves kaut kādas uzkrātas ir, tad var noreaģēt, bet veselīgi es to uztveru, lai kāpj.”

Ar to ir jārēķinās, ka degvielas cenas var turpināt kāpt. „Dotajā brīdī nav nevienas pazīmes, kura liecinātu, ka cenas pieaugumi apstātos,” stāstīja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis.

„Situācija mainās katru dienu, katru stundu. Rītdien var būt būs jau kaut kāds iemesls cenu stabilizācijai, uz kuru mēs visi ļoti ceram. Parasti ir tā, ka cenas pēc šāda ļoti strauja kāpuma, protams, sāk mazināties. Bet pašlaik tas pīķis nav saprotams, vai viņš ir šodien vai vēl turpināsies, vai uz kuru pusi virzīsies,” stāstīja Karčevskis.

Viņš uzsvēra, ka energoresursu krīze sākās jau 2019. gadā, un tagad Eiropas Savienības dalībvalstu līderu vienošanās par daļēju Krievijas naftas embargo vēl vairāk veicina naftas cenu pieaugumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt