FKTK izlīgst ar «PrivatBank» un par pusi samazina iepriekš piemēroto soda naudu

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar AS "PrivatBank" noslēgusi administratīvo līgumu un par pusi – no 1,788 miljoniem eiro uz 893 986 eiro – samazinājusi iepriekš piemēroto soda naudu, informēja FKTK pārstāvji.

"PrivatBank" komisijā apstrīdējusi divus FKTK lēmumus – par 2019. gada septembrī bankai piemēroto 1 019 319 eiro eiro soda naudu un 2021. gada novembrī piemēroto 768 600 eiro sodu. FKTK atkārtoti uzklausījusi "PrivatBank", izvērtējusi tiesiskos un faktiskos apstākļus, kā arī paveikto pārkāpumu novēršanas jomā.

Ņemot vērā izvērtējuma secinājumus un to, ka "PrivatBank" ir vērsta uz sadarbību, mainot vadības nostāju un aktīvi novēršot trūkumus, FKTK šā gada 20. maijā ar banku ir noslēgusi administratīvo līgumu, kurā noteikta soda nauda 893 986 eiro apmērā (iepriekš – 1 787 972 eiro).

FKTK uzsvēra, ka, neraugoties uz atšķirīgo uzrauga un tirgus dalībnieku statusu, FKTK mērķis visos gadījumos ir konstruktīva sadarbība. Situācijā, kad tiek konstatētas neatbilstības normatīvo aktu prasībām, ir izšķirīgi svarīgi, lai banka pārkāpumus un trūkumus atzīst un izstrādā plānu pēc iespējas ātrākai to novēršanai un tādai tālākai darbībai, kurā konstatētie pārkāpumi netiktu pieļauti.

"Šajā situācijā tas ir noticis, [noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas] NILLTPFN regulējošo prasību ievērošana bankā ir uzlabojusies,

ir mainījusies bankas vadības nostāja par NILLTPFN jomas nozīmīgumu un tās prasību ievērošanu, tāpēc ir iespēja slēgt administratīvo līgumu, kas paredz arī sākotnēji piemērotās soda naudas samazinājumu," skaidroja komisijā.

Papildus līdz šim veiktajiem pasākumiem iekšējās kontroles sistēmas stiprināšanai administratīvais līgums paredz bankai vairākus pienākumus, kas uzlabos bankas darbības atbilstību NILLTPFN normatīvo aktu prasībām, norādīja bankas uzraugošā iestāde.

FKTK atgādināja, ka komisija iepriekš veica "PrivatBank" klātienes pārbaudes NILLTPFN jomā, kuru laikā vērtēja, kā banka ievēro NILLTPFN normatīvo aktu prasību izpildi, sākot sadarbību ar klientiem un veicot klientu izpēti un darījumu uzraudzību.

Pārbaudēs FKTK konstatēja pārkāpumus un trūkumus, kas saistīti ar iekšējās kontroles sistēmu, klientu bāzes riskiem un to pārvaldību.

Pārkāpumi liecināja par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā NILLTPFN jomā, jo tie tika atklāti būtiskākajos klientu izpētes un darījumu uzraudzības elementos.

Banka nebija izveidojusi tādu savas darbības riskiem atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu NILLTPFN jomā, kas nodrošinātu efektīvu normatīvo aktu prasību ievērošanu.

Līdz ar administratīvā līguma noslēgšanu tiek atcelti 2019. gada septembrī un 2021. gada novembrī FKTK pieņemtie lēmumi, un tas ir pamats bankai iesniegt Administratīvajā apgabaltiesā pieteikuma atsaukumu, piebilda FKTK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt