Savu lēmumu prezidents pamatoja ar to, ka šo dienestu vadītāji nepietiekami cīnījušies ar nodevējiem, kas palīdz Krievijas iebrucējiem.
Bakanova atlaišana tiek pamatota ar Ukrainas bruņoto spēku statūtiem, kas nosaka, ka militārpersonu var atbrīvot par “dienesta pienākumu nepildīšanu, kas radījusi cilvēku upurus vai citas smagas sekas vai arī radījusi šādu seku iestāšanās risku”.
Starptautiskais izdevums “Politico” jau 23. jūnijā, atsaucoties uz anonīmiem avotiem Zelenska administrācijā, rakstīja, ka prezidents nolēmis atlaist no amata Bakanovu.
Šis lēmums prezidentam noteikti nav nācis viegli, jo Zelenskis un Bakanovs ir bērnības draugi un cieši sadarbojušies vēl ilgi pirms Zelenska iesaistīšanās politikā.
Bakanovs veidoja Zelenska priekšvēlēšanu kampaņu un vadīja viņa izveidoto partiju "Tautas kalps".
Kad viņu ievēlēja par Ukrainas prezidentu, Zelenskis nolēma uzticēt Bakanovam SBU vadītāja posteni. Tas ir ļoti ietekmīgs amats, jo SBU struktūrās ir ap 30 000 darbinieku, kuru pienākums ir rūpēties par Ukrainas drošību.
Jau tolaik daudzi kritizēja šo Zelenska izvēli, jo uzskatīja, ka Bakanovam nav pietiekamas pieredzes un iemaņu, lai strādātu tik svarīgā amatā. Ievērības cienīgs fakts bija arī tas, ka Bakanova sieva Oksana bija Krievijas pilsone, kas tikai 2019. gadā pieņēma Ukrainas pilsonību.
Jautājums par Bakanova kompetenci kļuva sevišķi aktuāls pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Informācijas avoti vēsta, ka Bakanovs kritis Zelenska nežēlastībā, jo prezidents bijis neapmierināts ar virkni SBU lēmumu.
Piemēram, Zelenskis uzskatīja, ka SBU bezdarbības dēļ Krievijas karaspēkam tik viegli izdevās ieņemt stratēģiski svarīgo Hersonas pilsētu, jo SBU aģenti neuzspridzināja tiltu, kas apgrūtinātu okupantu pārvietošanos.
“Mēs esam ļoti neapmierināti ar viņa darbību un mēģinām tikt no viņa vaļā,” par Bakanova izredzēm palikt amatā sarunā ar “Politico” teica kāda augsta Ukrainas amatpersona.
Zelenskis nolēmis atbrīvot no amata arī Ukrainas ģenerālprokurori Irinu Venediktovu, kas bija pirmā sieviete šajā amatā. Ģenerālprokurora amatā iecelts Oleksijs Simoņenko. Līdz šim viņš bija viens no Venediktovas vietniekiem.
Svētdien vakarā uzrunā sabiedrībai Zelenskis pamatoja abu augsto amatpersonu atbrīvošanu.
Viņš norādīja, ka Ukrainas tiesībsargājošos orgānos bija vērojama plaši izplatīta kolaboracionisma problēma, jo daudzi darbinieki izvēlējušies sadarboties ar Krievijas okupantu režīmu. Par šādiem gadījumiem ierosināts 651 kriminālprocess.
Zelenskis vēsta, ka vairāk nekā 60 prokuratūras un SBU darbinieki palikuši okupētajās teritorijās un tagad darbojas pret Ukrainas interesēm.
"Tik daudz noziegumu pret valsts drošības pamatiem un sakari, kas fiksēti starp Ukrainas spēka struktūru darbiniekiem un Krievijas specdienestiem, liek uzdot ļoti nopietnus jautājumus šo organizāciju vadībai. Uz katru no šiem jautājumiem tiks sniegta pienācīga atbilde. Šodien esmu pieņēmis lēmumu par ģenerālprokurores un SBU vadītāja atbrīvošanu," teica Zelenskis.
Zelenskis arī piebilda, ka ir beidzies Ukrainas Nacionālā pretkorupcijas biroja vadītāja amata termiņš, tādēļ šobrīd būtu jāseko konkursa procedūrai jauna vadītāja izvēlē. Zelenskis uzdevis Ukrainas premjerministram pastiprināt pūliņus attiecīgā konkursa uzsākšanas procesam.
Analītiķi pieļauj, ka pret abām no amata atbrīvotajām personām tiks veikta izmeklēšana, neizslēdzot, ka var tikt ierosināta arī krimināllieta. Tiek arī pieļauts, ka daļēji šāds prezidenta lēmums ir arī mēģinājums reaģēt uz Rietumu norādītajām problēmām par neveiksmīgajām reformām.