Panorāma

Tallinā atlaidīs mediķus, kas nepotēsies

Panorāma

ES līderi meklē sociālo problēmu risinājumus

Šaubas par patentu atcelšanu Covid-19 vakcīnām

Vācija izteikusi šaubas par patentu atcelšanu Covid-19 vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vācijas valdība izteikusi šaubas par iniciatīvu uz laiku atcelt patentus Covid-19 vakcīnām. Valdības oficiālā paziņojumā teikts, ka "intelektuālā īpašuma aizsardzībai jāpaliek kā galvenajam inovāciju virzītājspēkam". Gaidāms, ka šī nostāja sarežģīs diskusijas Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO), kur patentu atcelšanai atbalstu izteica ASV un virkne citu valstu.

PTO Indijas un Dienvidāfrikas vadībā iesniegtā iniciatīva uz laiku apturēt Covid-19 vakcīnu patentus, lai kāpinātu vakcīnu ražošanas tempus attīstības valstīs, saņēmusi būtisku atbalstu turpmākai skatīšanai. Iepriekš šis jautājums nebija virzījies uz priekšu, jo pret to nikni nostājās iepriekšējā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija, runājot vienā balsī ar pašmāju  farmācijas gigantiem, taču jaunā demokrātu administrācija un demokrātu politiķi kopumā ir krietni vien atvērtāki pret vakcīnu ražošanas pārnešanu uz citām valstīm.

"Veidojas jauni vīrusa varianti, un visa nauda, kuru tērējam aviācijas un viesmīlības nozarēm, lai pilnībā atvērtu mūsu valsti, būs izniekota, ja pasaulē būs vēl viens pandēmijas vilnis. Tāpēc mums ir jāpārliecinās, ka farmācijas uzņēmumi ir gatavi dalīties ar vakcīnu receptēm, lai palīdzētu valstīm visā pasaulē pašām ražot savas vakcīnas un tās piegādāt," sacīja ASV demokrātu kongresmene Džana Čekauskija.

Līdzīga nostāja ir arī Ķīnai, kas iepriekš asi konfliktējusi citos intelektuālā īpašuma jautājumos ar ASV, kā arī Pasaules Veselības organizācijai.

Tomēr Eiropas Savienības (ES) pozīcija joprojām ir piesardzīga. Eiropas Komisijas (EK) vadītāja norādījusi, ka ES ir "atvērta diskusijām" par patentu jautājumu.

Vācijas valdība tikmēr uzsvērusi, ka pašreizējie vakcīnu piegāžu limitējošie faktori ir nevis patenti, bet gan ražošanas jaudas, par kuru kāpināšanu pašlaik notiek aktīvs darbs gan vakcīnu izcelsmes valstīs, gan ar sadarbības partneriem tādās valstīs kā Indija un citviet. Tam piekrīt arī lielie farmācijas uzņēmumi.

"Tas, kas mums tiešām ir jādara, ir jāpaātrina vakcīnu piegādes nabadzīgajām valstīm, jo tas, ko redzam pašlaik, ir milzu netaisnība – tādas valstis kā ASV jau vakcinē veselus divdesmitgadniekus, bet, piemēram, piegādes valstīm Āfrikā ir faktiski apstājušās Indijas dramatiskās situācijas dēļ. Patentu atcelšana ir vienkārša, bet nepareiza atbilde uz sarežģītu problēmu. Tas, kas ir nepieciešams, ir pieprasīt no bagātajām valstīm, lai tās dalās ar vakcīnām tuvāko dienu un nedēļu laikā, nevis pēc pieciem mēnešiem, kad pie mums visi būs vakcinēti. Mums arī ir  jāraugās uz tirdzniecības barjerām, kas kavē piegādes, un jāraugās, kā uzlabot efektivitāti saistībā ar sastrēguma punktiem piegāžu ķēdēs," teica farmācijas federācijas IFMPA ģenerāldirektors Tomass Kueni.

Vienlaikus patentu iesaldēšanai nepieciešams vienbalsīgs PTO dalībvalstu viedoklis, kura formulēšanā var pieiet mēneši. Kā norādīja eksperti – pat ja vienotību izdodas panākt, papildu vakcīnu ražošanas sākšana var aizņemt vēl vairākus mēnešus un, ļoti iespējams, sākties tikai 2022. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti