Urugvaja gatavojas uzsākt legālu marihuānas tirgošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Urugvaja plāno nākamgad sākt legāli tirgot marihuānu, atklāja kāda augsta ranga amatpersona.

Tiesa, likumprojekts par marihuānas legalizāciju vēl jāapstiprina Urugvajas parlamenta augšpalātā - Senātā.

Jau vēstīts, ka parlamenta apakšpalāta likumprojektu apstiprināja augusta sākumā. Tas paredz, ka marihuānas tirdzniecības tiesības būs vienīgi valdībai. Pircējiem būs jāreģistrējas datubāzē un jābūt vecākam par 18 gadiem.

Doma par narkotiku legalizāciju palēnām gūst arvien lielāku atbalstu Latīņamerikas valstīs, politiķiem cerot, ka tas varētu mazināt narkokarteļu vardarbību, kas plosa lielu daļu reģiona.

"Nelegālais tirgus ir ļoti riskants un piedāvā sliktu kvalitāti," norādīja Nacionālās narkotiku pārvaldes vadītājs Hosē Kalsada.

Valsts "piedāvās drošu vietu, kur pirkt labas kvalitātes produktu un turklāt pārdos par standarta cenu", norādīja Kalsada.

Valdība ierosinājusi pārdot marihuānu par dolāru gramā, kas ir nedaudz zem pašreizējās vidējās tirgus cenas - 1,40 dolāriem gramā.

Valdībai uzņemoties atbildību par marihuānas ražošanu un izplatīšanu, tā cer samazināt nelegālo kontrabandu un ar to saistīto vardarbību.

Tiek lēsts, ka Urugvajas marihuānas nozarē gadā apgrozās 30 līdz 40 miljoni dolāru (15,4 līdz 20,6 miljoni latu).

Urugvajas valdības atbalstītais likumprojekts paredz, ka persona paša vajadzībām drīkstēs audzēt līdz sešām marihuānas kaņepēm vai iestāties klubā, kas varēs audzēt līdz pat 99 augiem, vai arī iegādāties marihuānu aptiekās, tiesa, ne vairāk par 40 gramiem mēnesī.

Gaidāms, ka Senāta Veselības komiteja likumprojektu apstiprinās tuvāko divu nedēļu laikā, pavirzot to tuvāk Senāta balsojumam, ziņu aģentūrai AFP pirmdien norādīja komitejas loceklis Luiss Gallo.

Viņš pauda pārliecību, ka likumprojekts tiks pieņemts jau šogad un stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

Tomēr, ņemot vērā kaņepju izaudzēšanai un marihuānas sagatavošanai nepieciešamo laiku, sistēma pilnībā sāks darboties tikai 2014.gada otrajā pusē, norādīja Kalsada.

Ja Senāts tiešām apstiprinās likumprojektu, Urugvaja kļūs par pirmo valsti, kuras valdība uzņēmusies atbildību par marihuānas ražošanu un izplatīšanu.

Tomēr likumprojekta atbalstītājiem vēl jāpārvar vairāki šķēršļi, piemēram, jāatrisina jautājums par atalgojumu jaunā Marihuānas regulēšanas un kontroles institūta direktoram, kura alga nav iekļauta šī gada budžetā.

Sarosījušās arī opozīcijas partijas, un vasarā publiskotās sabiedriskās domas aptaujas liecināja, ka 63% urugvajiešu ir noskaņoti pret marihuānas legalizāciju.

Idejas pretinieki bažījas, ka šāds solis padarītu Urugvaju par tūrisma centru ārvalstu marihuānas lietotājiem un iedrošinātu uz stiprāku narkotiku lietošanu.

Urugvajas prezidents Hosē Muhika savukārt ir pārliecināts, ka pašreizējā politika ir izgāzusies, un lēš, ka Urugvaja - maza valsts ar 3,3 miljoniem iedzīvotāju - ik gadu tērē līdz pat 80 miljoniem dolāru (41,1 miljonam latu) cīņai pret narkotikām, bet konfiscē kontrabandu tikai četru līdz piecu miljonu dolāru vērtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti